Рішення № 73689594, 24.04.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
814/537/18
Номер документу
73689594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2018 р. № 814/537/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправною дію та зобов'язання вчинити дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до адміністративного суду з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації (надалі - відповідач, Миколаївська ОДА) з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо направлення його звернення від 14.11.17 року зареєстрованого за номером ІЛ-7514482 для розгляду до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (надалі - Виконавчий комітет ММР); зобов'язати відповідача направити його звернення від 14.11.17 зареєстрованого за номером ІЛ-7514482 до органу, який встановлює тарифну плату на водопостачання та водовідведення.

Ухвалою суду від 23.02.2018 року відкрито провадження у справі № 814/537/18 та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до Урядової гарячої лінії зі зверненням щодо зниження тарифів на воду. Зазначене звернення Урядова гаряча лінія направила до Миколаївської ОДА, яка в свою чергу для розгляду перенаправила його до Виконавчого комітету ММР. Але, питання встановлення та зниження тарифів не входить до компетенції Виконавчого комітету ММР, а тому такі дії відповідача суперечать вимогам ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» (надалі - Закон № 393/96-ВР). Крім того, останній відповіді на звернення позивача не надав, чим порушив норми Закону № 393/96-ВР, що, власне, і стало підставою для звернення позивача до суду.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що реєстрація звернень, направлення їх за компетенцією до органів виконавчої влади, обмін документами з бази даних, між визначеним Положенням про контактний центр Миколаївської області (надалі - Положення) колом суб'єктів, контроль за дотриманням строків розгляду звернень, зворотний зв'язок та захист інформації здійснюється програмно - технічним комплексом автоматично, всі реєстраційні та обмінні дії щодо звернення провадяться виключно у електронному порядку. Питання, викладені у зверненні ОСОБА_1 стосувалися проблем житлового-комунального господарства, що відповідно до ст. 20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» відноситься до повноважень Департаменту житлово - комунального господарства Миколаївської міської ради, який є виконавчим органом Миколаївської міської ради. Враховуючи це відповідач вважає, що він правомірно надіслав зазначене звернення до Виконавчого комітету ММР.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

14.11.17 р. позивач звернувся на Урядову гарячу лінію із заявою, яка прийнята та зареєстрована за № ІЛ-7514482. У своєму зверненні позивач просив забезпечити зниження тарифної плати за воду для міста Миколаєва.

Зазначене звернення було передано для розгляду по суті до Миколаївської ОДА. Звернення позивача було прийнято контактним центром Миколаївської області, відповідно до Положення, 14.11.2017 року.

Як ствержує відповідач, питання, викладені у зверненні ОСОБА_1стосувалися проблем житлового-комунального господарства, що відноситься до повноважень департаменту житлово - комунального господарства Миколаївської міської ради, який є виконавчим органом Миколаївської міської ради. Враховуючи це він направив звернення позивача до Виконавчого комітету ММР

22.11.17 ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення, яке надійшло 14.11.17 до Урядової гарячої лінії, за підписом директора департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради. У відповіді повідомлено, що відповідно до ст. 177 Житлового кодексу Української РСР та Правил користування приміщенням житлових будинків і гуртожитків, які затверджені постановою КМУ №572 від 08.10.92 наймачі жилих приміщень, повинні провадити за свій рахунок поточний ремонт жилих приміщень, заміну сантехнічний приладів та обладнань, які перебувають у відособленому їх користуванні. Але, за дорученням Миколаївської обласної державної адміністрації ЖКП ММР «Південь та МКП «Миколаївводоканал» намагались зв'язатися з позивачем щодо вирішення питання ремонту його сантехнічних приладів та встановлення водоміру, але за поданої заявою від 27.01.16 року він відмовився від виконання зазначених робіт.

Відповідно до ст. 1 Закону № 393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно статті 3 Закону № 393/96-ВР заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Судом вствановлено, що за своїм змістом звернення ОСОБА_1 є заявою (клопотанням), оскільки він просить компетентний державний орган вчинити дії - внести зміни до розмірів тарифів на воду.

Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано ст. 15 Закону № 393/96-ВР, відповідно до якої, органи державної влади, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону № 393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Згідно ст. 10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послу» тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до цього Закону.

Тарифи на комунальні послуги суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку.

Відповідно до п.1.6 Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, яка затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 364 від 24.03.16 року рішення щодо встановлення тарифів приймаються НКРЕКП на засіданнях у формі відкритих слухань шляхом всебічного та повного з'ясування позицій усіх учасників засідань, які проводяться після розгляду наданих заявником документів, аналізу результатів фінансово-господарської діяльності заявника відповідними підрозділами НКРЕКП та підготовки їх пропозицій, і оформлюються постановами НКРЕКП.

Відповідно до п. 4.1 Процедури зміна тарифів може бути ініційована ліцензіатом шляхом надання до НКРЕКП відповідної заяви щодо встановлення тарифів та доданих до неї документів, зазначених у пункті 2.2 розділу ІІ цієї Процедури, або НКРЕКП без надання ліцензіатом зазначеної заяви. Згідно до п.1 Процедури заявник - ліцензіат, який звертається до НКРЕКП із заявою про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.

Тобто, в даному випадку ліцензіатом є Міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал» (надалі - МКП «Миколаївводоканал»), саме зазначений суб'єкт господарювання є тією особою, яка формує економічно обґрунтований тариф на водовідведення, а НКРЕКП його затверджує.

Питання зміни тарифу також відбувається за ініціативи ліцензіата, тобто МКП «Миколаївводоканал» у цьому випадку.

В свою чергу з відповіді наданої відповідачем вбачається, що вона надана не по суті звернення позивача. Крім того, вказане звернення розглянуто департаментом житлово - комунального господарства Миколаївської міської ради, тобто не компетентним органом.

Тобто, суд приходить до висновку, що Виконавчий комітет ММР не наділений повноваженнями формувати тарифну плату за воду для міста Миколаєва, тому відповідач неправомірно надіслав звернення ОСОБА_1 до Виконавчого комітету ММР для подальшого вирішення питання зміни тарифу на водовідведення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 паспорт серії НОМЕР_1) до Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 00022579) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Миколаївської обласної державної адміністрації щодо направлення звернення отриманого 14.11.17 року від Урядової гарячої лінії за номером ІЛ-7514482 до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради.

3. Зобов'язати Миколаївську обласну державну адміністрацію направити звернення ОСОБА_1 отримане 14.11.17 від Урядової гарячої лінії за номером ІЛ-7514482 до органу, який встановлює тарифну плату на водопостачання та водовідведення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 25.04.2018 року.

Суддя В. С. Брагар