
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/417/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого – судді Кармазиної Т.М.
за участю секретаря – Сириці І.О.,
за участю представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кіровоградського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей";
- зобов'язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат повторно прийняти його заяву про виплату одноразової грошової допомоги та подати висновок (за формою Додаток 13 до наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у період з 28 червня 1983 року до 04 червня 1985 року, під час проходження військової служби, він приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістанта отримав множинні вогнепальні поранення. З 27.01.2014 йому встановлено третю групу інвалідності, внаслідок захворювання, що пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. У 2017 третя група інвалідності була підтверджена та залишена без змін. У жовтні 2017 року він звернувся до Онуфріївського районного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням третьої групи інвалідності, внаслідок захворювання, що пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Листом від 20.11.2017 №3880 відповідачем, не зважаючи на наявність у нього гарантованого Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, права на отримання даного виду одноразової грошової допомоги, протиправно відмовлено у направленні його документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, з метою реалізації такого права. Позивач, не погоджуючись з такою відповіддю, наполягаючи на тому, що ним виконано всі вимоги, передбачені законодавством для отримання одноразової грошової допомоги, просить суд зобов’язати відповідача прийняти його заяву про виплату одноразової грошової допомоги та подати висновок (за формою Додаток 13 до наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив (а.с.29, 36, 43).
Ухвалою судді від 12.02.2018 відкрито провадження у даній справі та справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, та задоволено клопотання представника позивача про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Крім того, зобов’язано відповідача подати до суду протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали від 12.02.2018 належним чином завірені копії заяви ОСОБА_2 та усі додані належні документи щодо призначення йому та виплати одноразової грошової допомоги (а.с.2-3).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.03.2018, з метою повного та об’єктивного з’ясування обставин у справі, зобов’язано відповідача, у строк до 30 березня 2018, виконати вимоги ухвали судді від 12.02.2018 та подати до суду належним чином завірений лист від 20.11.2017 за №3880 щодо можливості виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги (а.с.34).
Однак, вимоги ухвали суду відповідачем виконано не було.
До того ж, відповідачем не подано до суду відзиву на позов, що у відповідності до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин кваліфікується судом як визнання позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 під час проходження військової служби в Збройних силах, у період з 28 червня 1983 року до 04 червня 1985 року, приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан, про що наявний запис у військовому білеті позивача серії НТ №9510862 (а.с.16-18).
З висновків акту судово-медичного обстеження №32 від 11.02.2013 вбачається, що судовий експерт дійшов висновку про те, що виявлені у ОСОБА_2 рубці в боковій поверхні шиї та волосяній частині голови, є наслідком загоєння поранень при проведенні бойових дій, отриманих позивачем у строк та під час проходження строкової служби на території Республіки Афганістан (а.с.12).
Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 29.03.2013 №1093 комісією встановлено, що отримані ОСОБА_2 поранення (контузія) та захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.13).
Відповідно до виписки з акта огляду МСЕК ОСОБА_2 з 09.01.2014 встановлена третя група інвалідності (а.с.14)
У зв’язку з вищевикладеними обставинами, позивачу встановлено статус інваліда війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням на ім’я ОСОБА_2 серії Б №537359 від 28.01.2014 (а.с.11).
В судовому засіданні представником позивача зазначено, що у жовтні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Онуфріївського районного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням третьої групи інвалідності, внаслідок захворювання, що пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Листом від 23.11.2017 за №2168 Онуфріївський районний військовий комісаріат повідомив позивача, що відповідно до листа Кіровоградського обласного військового комісаріату від 20.11.2017 №3880 його документи повернуті без реалізації, оскільки, матеріали не можуть бути подані на розгляд комісії Міністерства оборони України, у зв’язку з відсутністю копії документа, що свідчить про причини та обставини травми (а.с.19).
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII, (далі за текстом – Закон №2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п.4 ч.2 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до ч.2 ст.16-3 Закону №2011-XII у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.
Частиною 6 статті 16-3 Закону №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Згідно ч.9 ст.16-3 Закону №2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі за текстом- Порядок №975).
Згідно п.11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів)..
Пунктом 13 Порядку №975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Підпунктом 30 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 "Про затвердження Положення про Міністерство оборони України" зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначених норм, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов'язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства Оборони України висновок з поданими документами для прийняття вказаного рішення.
Листом відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для направлення матеріалів на розгляд комісії Міністерства оборони України щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги.
Посилання відповідача в листі у поверненні документів без реалізації, з огляду на неподання позивачем документу, що свідчить про причину та обставини травми, зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.
Відповідно до п.4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530, документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Вказаним пунктом передбачено, що для одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності подається, зокрема, копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
Отже, з аналізу вказаної норми вбачається, що копія акту про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва) необхідно подавати саме у разі, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
З витягу протоколу №1093 від 29.03.2013 Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв вбачається, що захворювання позивача пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача у листі щодо ненадання позивачем необхідного документу про причини та обставини поранення для складання висновку про призначення одноразової грошової допомоги.
Згідно ст.16-4 Закону №2011-XII призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Із аналізу наведених положень слідує, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у призначення і виплата одноразової грошової допомоги інвалідам, інвалідність яких пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
При цьому, суд зазначає, що повноваженнями щодо прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги наділений розпорядник бюджетних коштів.
Відповідач же, отримавши заяву позивача про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, у відповідності до вищенаведених норм, повинен був у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів надати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2.
Доказів вжиття відповідачем, станом на час звернення позивача до суду, заходів, спрямованих на надання розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2, суду не надано.
Однак, відповідач, листом від 23.11.2017 за №2168, повідомив позивача про повернення його документів без реалізації, проінформувавши позивача, що матеріали не можуть бути подані на розгляд комісії Міністерства оборони України, у зв’язку з відсутністю копії документа, що свідчить про причини та обставини травми
Доказів наявності у відповідача законодавчо визначених повноважень щодо повернення заяви інваліда ІІІ групи, інвалідність якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, про призначення і виплату одноразової грошової допомоги без реалізації судом не встановлено.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що встановлені судом обставини справи свідчать про протиправність дій відповідача щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №2011-XII, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача повторно прийняти заяву ОСОБА_2 щодо виплати йому одноразової грошової допомоги та подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок і документи до нього, суд зазначає.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06 вересня 1978 року у справі Класс та інші проти Німеччини, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.
Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що зобов’язання відповідача повторно прийняти заяву ОСОБА_2 щодо виплати йому одноразової грошової допомоги та подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок і документи до нього, відповідатиме не лише завданню адміністративного судочинства, а і положенням практики Європейського суду з прав людини, та буде ефективним і реальним способом захисту порушеного права при фактичних обставинах даної справи, оскільки відсутні встановлені законом повноваження відповідача щодо повернення позивачу його документів без реалізації.
Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту є єдиним можливим та ефективним засобом правового захисту, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (28120, Кіровоградська область, Онуфріївський район, с.Успенка, вул.Парадна, 92, РНОКПП НОМЕР_1) до Кіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м.Кропивницький, вул.Кавалерійська, 17/19, ЄДРПОУ: 07827576) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей".
Зобов'язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат повторно прийняти заяву ОСОБА_2 щодо виплати йому одноразової грошової допомоги та подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України висновок і документи до нього.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено – 27.04.2018.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_3