
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/640/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу
за позовом адвоката ОСОБА_1 в інтересах
ОСОБА_2
до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 відкрито провадження у справі за позовом адвоката ОСОБА_1 (далі – представник) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в частині відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв’язку з відсутністю необхідного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1;
- зобов’язати Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ОСОБА_2 періоди навчання, роботи та строкової військової служби з 01.09.1984 по 07.05.1985, з 17.06.1985 по 08.01.1988, з 23.08.1990 по 16.12.1991, з 02.01.1992 по 14.12.1993, з 01.06.2014 по 01.12.2014 та повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 29.01.2018 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 29.01.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 13.02.2018 № 1084/031-08 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Крім того, на ім’я позивача надіслано повідомлення про відмову в призначенні пенсії. Відповідачем зараховано до пільгового стажу період роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, з 01.10.2007 по 31.05.2014, та зазначено, що позивачем не надані пільгові довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. За розрахунком відповідача, пільговий стаж позивача складає 6 років 8 місяців 0 днів, яких недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З посиланням на норми пункту «а» статті 13, статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби», статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, пунктів 3, 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383, представник позивача вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача періоди його навчання, роботи та строкової військової служби, у зв’язку з чим порушується конституційне право позивача на соціальний захист, яке передбачено статтею 46 Конституції України, та на отримання пенсії при досягненні певного віку та умов.
Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 06.04.2018 № 1973/07-08, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 145-146). Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що під час розгляду наданих позивачем до заяви про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах документів встановлено, що пільговий стаж роботи позивача складає 6 років 8 місяців 0 днів. До пільгового стажу позивача зараховано період роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01.10.2007 по 31.05.2014 згідно наданих відомостей про застраховану особу по спецстажу. Пільгові довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній на виконання положень пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, позивачем до заяви не додано. Отже, резюмує відповідач, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач набуде після досягнення 54-річного віку. З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Представник позивача подав відповідь на відзив від 20.04.2018 (арк. спр. 167-168), в якій серед іншого зазначив, що відповідач жодним чином не вказував позивачу на необхідність надання будь-яких уточнюючих довідок для підтвердження пільгового стажу. В розписці-повідомленні, складеною відповідачем, в графі «перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії» не зазначено жодного документа.
Крім того представник позивача зазначив, що разом із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивачем надано трудову книжку, копії військового квитка та диплому про навчання. Так, позивач в період з 01.09.1984 по 07.05.1985 проходив навчання в СПТУ № 14 м. Суходільська за професією електрослюсар підземний четвертого розряду; в період з 17.06.1985 по 30.09.1985 – працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем на підземних роботах шахти імені 25 з’їзду КПРС в/о «Краснодонвугілля». Отже, відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» час навчання позивача повинен бути зарахований до пільгового стажу, оскільки впродовж трьох місяців після закінчення навчання позивач працевлаштувався за набутою професією.
Також, представник позивача зазначив, що період з 16.10.1985 по 08.01.1988 (час проходження позивачем строкової військової служби) відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо зарахування до стажу роботу, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби» зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа працювала за професією або обіймала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.
В період з 23.08.1990 по 16.12.1991 та з 02.01.1992 по 14.12.1993 позивач працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем на підземних роботах на шахті імені 25 з’їзду КПРС в/о «Краснодонвугілля» та шахті імені ОСОБА_4 в/о «Краснодонвугілля» відповідно. Відповідно до Списків № 1 і № 2 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 професія «електрослюсар підземний» відноситься до Списку № 1.
Період роботи з 01.06.2014 по 01.12.2014 з невідомих причин відповідачем не включено до пільгового стажу, оскільки у період з 26.08.2011 по 01.12.2014 позивач працював в ТОВ «Углепроходка» з повним робочим днем на підземних роботах, про що міститься запис в трудовій книжці позивача.
Отже, резюмує представник позивача, оскільки в трудовій книжці позивача містяться відомості, що підтверджують трудовий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та позивачем додатково додані усі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з відповідними додатками, є всі підстави для задоволення позовних вимог.
Ухвалою від 19.03.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні на 11.04.2018 (арк. спр. 1-3).
У судовому засіданні, призначеному на 11.04.2018, оголошено перерву до 24.04.2018 у зв’язку з неявкою відповідача та ненаданням витребуваних судом документів (арк. спр. 108).
У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 109).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 111), в клопотанні від 20.04.2018 № 2275/031-08 просив розглянути справу за його відсутності (арк. спр. 171).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 94400, Луганська область, м. Сорокине, вул. І провулок Ватутіна, буд. 4; фактичне місце проживання: 92200, АДРЕСА_1) звернувся до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 29.01.2018 зареєстрованою за № 84 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», додавши до заяви документи, зазначені в розписці-повідомленні. При цьому, у розписці-повідомленні відповідачем при прийнятті заяви позивача від 29.01.2018 зареєстрованої за № 84 про призначення пенсії у переліку документів, яких недостатньо для призначення пенсії, не зазначеного жодного документа (арк. спр. 151, 151 зв.).
Згідно з протоколом ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07.02.2018 № 84 позивач не має права на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» внаслідок того, що відповідно до розрахунку стажу стаж роботи згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підземних роботах складає 6 років 8 місяців 0 днів, а загальний стаж складає 24 роки 2 місяці 7 днів (арк. спр. 150, 150 зв.).
Рішенням ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07.02.2018 № 84 відмовлено ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за заявою від 29.01.2018 у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07.02.2018 № 84 до пільгового стажу позивача зараховано період роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01.10.2007 по 31.05.2014 згідно наданих відомостей про застраховану особу по спецстажу. Пільгові довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній на виконання положень пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, позивачем до заяви не додано. Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач набуде після досягнення 54-річного віку (арк. спр. 149).
Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області надіслало позивачу повідомлення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсій та лист від 13.02.2018 № 84, в якому повідомило про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за заявою від 29.01.2018 у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (арк. спр. 15, 16).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди (тут і надалі посилання на норми Закону № 1058-IV наводяться в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» (абзац перший підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV).
Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (тут і надалі посилання на норми Закону 1788-XII наводяться в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до положень статті 13 Закону № 1788-XII за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Тобто, для встановлення права на пенсію за віком з вищезазначених підстав необхідна підстава, зокрема, зайнятість повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії (абзац четвертий пункту 3.3 ІІІ «Підготовка і подання документів для призначення пенсій» Порядку № 21-1).
З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви разом з поданими документами зобов’язаний повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви відсутніх документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, яких не вистачає для призначення пенсії, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Прийняти рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідних документів орган, що призначає пенсію, має право виключно після надання особі тримісячного строку на подачу відсутніх документів з дня прийняття заяви та за умови, якщо протягом такого строку особа не надасть необхідні відсутні документи.
Оскільки судом встановлено, що відповідач при прийнятті заяви позивача про призначення пенсії від 29.01.2018 зареєстрованої за № 84 не зазначав у розписці-повідомленні перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії, і не пропонував позивачу у тримісячний строк з дня прийняття заяви надати відсутні документи, рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07.02.2018 за № 84 про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є протиправним та таким, що не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, внаслідок чого підлягає скасуванню.
При вирішенні даної справи суд не надає оцінку наданим до позовної заяви представником позивача документам – довідкам про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, особовим карткам форми № Т-2, випискам з наказів про прийняття на роботу, запискам про перевід, наказам про припинення трудових відносин, історичним довідкам, довідкам про заробітну плату для обчислення пенсії, довідкам про підземні спуски, наказам про результати проведеної атестації робочих місць за умовами праці, листам про проведення повторної атестації робочих місць за умовами праці, на яких працівники зайняті на підземних роботах (арк. спр. 26-81), оскільки зазначені документи ОСОБА_3 об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганської області не надавались і не можуть бути предметом розгляду в межах даної справи.
Повноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не уповноважений втручатися до дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень та досліджувати нові документи, які не подавалися територіальному органу Пенсійного фонду, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення (перерахунок) пенсії. Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України (зазначену правову позицію висловлено Верховним Судом в постанові від 27.02.2018 по справі № 361/4899/17, реєстраційний № рішення в ЄДРСР 72506177).
У задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними суд відмовляє, оскільки у спірних правовідносинах дії відповідача не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для позивача. Правові наслідки для позивача несе індивідуальний акт - рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07.02.2018 за № 84 про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Саме воно має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань КАС України, як то ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної (юридичної) особи прав (чи інтересів). З огляду на зазначене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
У задоволенні позовних вимог про зобов’язання відповідача зарахувати до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періодів навчання, роботи та строкової військової служби, суд відмовляє з огляду на таке.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Згідно з частинами третьою, п’ятою статті 45 вказаного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 29.01.2018 зареєстровану за № 84 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З огляду на викладене позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 19.03.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі ОСОБА_2 відстрочено сплату судового збору у розмірі 704,80 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.
Відповідно до частини другої статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Оскільки у даній справі позов задовольняється, відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 704,80 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, який з 15.12.2017 позбавлений пільг щодо сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 94400, Луганська область, м. Сорокине, вул. І провулок Ватутіна, буд. 4; фактичне місце проживання: 92200, АДРЕСА_1) до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246789, місцезнаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Історична, буд. 81) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2018 року за № 84 про відмову ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов’язати Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 29 січня 2018 року зареєстрованої за № 84 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій в частині відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язання зарахувати до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періодів навчання, роботи та строкової військової служби відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246789, місцезнаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Історична, буд. 81) до Державного бюджету України (за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 27 квітня 2018 року.
Суддя ОСОБА_5