Рішення № 73689061, 26.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
806/1792/18
Номер документу
73689061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1792/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірним рішення, зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними рішення №22 від 06.03.2018 Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років із 18.03.2018.

В обґрунтування позову зазначає, що 02.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідку архівну з Міністерства оборони про виїзд в зону відчуження та архівну довідку Координаційної групи з проблем, пов'язаних з наслідками Чорнобильської катастрофи, які підтверджують перебування у зоні відчуження у 1986 році три дні та 14 днів у 1987 році. Зазначає, що відповідач відмовив у задоволенні заяви з тих підстав, що з наданих довідок неможливо визначити право на зменшення пенсійного віку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Копію ухвали від 05.04.2018 відповідач отримав 10 квітня 2018 року

26 квітня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву в якій відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що згідно архівної довідки тривалість виїзду в зону склала всього один день, а тому відсутні підстави для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно із статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII (далі Закон № 796) особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років.

Згідно зі статтею 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно зі статтею 65 Закону № 796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Згідно статті 14 Закону України №796, якою визначені критерії віднесення осіб до певних категорій, для встановлення пільг і компенсацій визначені такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122.

З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.

Верховний Суд підтримав таку позицію у своїй постанові від 27 лютого 2018 року у справі №344/9789/17.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується належним посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 2, серії А №500360 виданого 24 січня 2013 року Житомирською облдержадміністрацією та перереєстрованим у відповідності до вимог законодавства України.

Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 07.09.1986 по 19.02.1987, дні виїзду в зону №1 - жовтень 21 (один день). Архівна довідка №15248 підтверджує, що ОСОБА_1 у складі військової частини 43187 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році до 31 грудня - 3 дні, в 1987 -13 днів: в населених пунктах Лелев 21.10.1986, н.п. Чорнобиль 04.11.1986, 05.11.1986, н.п. Паришев 01.01.1987-13.01.1987. Збори проходили із 07.09.1986 по 19.02.1987 (а.с. 10).

У військовому квитку ОСОБА_1 міститься запис: в період з 07.09.1986 по 19.02.1987 знаходився в секторі №2 з надання допомоги в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 11 на звороті).

Згідно із Директивою Генерального штабу від 08.05.1986 №312/2/0100 до "сектору №2" відносилась територія, яка з одного боку, обмежувалась західним берегом р. Прип'яті до міста Прип'ять, з другого боку - дорогою від р. Прип'ять до смт. Поліського. Отже, виконання робіт у "Секторі №2" є здійсненням робіт на території зони відчуження.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує на те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону № 796, так як посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вказано 1987 рік, а згідно архівної довідки МОУ від 25.06.2015 виїзди позивача у зону складали всього один день (21 жовтня 1986 рік).

Судом дослідженні всі надані відповідачу документи та встановлено, що позивач був ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках.

Згідно статті 14 Закону України №796, якою визначені критерії віднесення осіб до певних категорій, для встановлення пільг і компенсацій визначені такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження в т.ч.:

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи законодавче регулювання спірних правовідносин та перебування позивача у 1986-1987 роках в зоні відчудження сумарно більше 14 днів, ОСОБА_1 набув права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років. Посвідчення позивача недійсним не визнавалось, його статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №22 від 06.03.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку, відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вулиця Єрьоменка,16, місто Новонрад-Волинський Житомирської області, 11708, код юридичної особи в ЄДРПОУ 37808338) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (вулиця Потапова, 40, місто Новоград-Волинський Житомирської області, 11706, РНОКПП НОМЕР_1) з 18 березня 2018 року пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Лавренчук