Рішення № 73688097, 20.04.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
766/2742/18
Номер документу
73688097
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 766/2742/18

н/п 2/766/5052/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді Прохоренко В.В.,

секретар Башинська Н.І.,

розглянувши в поряду спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо - транспортної пригоди,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо - транспортної пригоди, посилаючись на те, що 19.06.2017року на перехресті вулиць Стрітенська (колишня Р.Люксембург) та Запорізька у м. Херсоні сталася дорожньо - транспортна пригода за участю автомобіля Ford Fiesta номерний знак НОМЕР_1 під його керуванням та автомобіля Toyota Hiace номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2

До зазначеного перехрестя він рухався по вул. Запорізька, яка була головною дорогою, виїжджаючи на перехрестя з вулицею Стрітенська, вважав, що інші учасники дорожнього руху мають надати йому перевагу в русі, оскільки знаків, що головна дорога закінчилася не було, взагалі жодних дорожніх знаків по ходу його руху на перехресті не було видно. Однак на перехресті в лівий бік його автомобіля врізався інший автомобіль, внаслідок чого його автомобіль перекинувся та отримав механічні пошкодження, а він від удару також отримав тілесні ушкодження у вигляді струсу мозку з відкритою внутрішньочерепною раною.

Через обмежену видимість дорожніх знаків він був позбавлений можливості оцінити дорожню обстановку, в результаті відбулася дорожньо - транспортна пригоди, оскільки рухаючись по головній вул. Запорізька був впевненим, що виїжджаючи на перехрестя вулиці Стрітенська у м. Херсоні продовжує рух по головній вулиці та, як з'ясував пізніше дорожньо - транспортна пригода на даному перехресті сталася не вперше, причиною є те, що гілки дерев закривають дорожній знак «Стоп» і водії, що рухаються по вул. Запорізькій вважають її головною.

Вважає, що дорожньо - транспортна пригода сталася через бездіяльність відповідача, а саме незабезпечення безпеки дорожнього руху через несвоєчасне обрізання гілок дерев, що обмежило видимість дорожніх знаків на перехресті вул. Стрітенська, у м. Херсоні.

Згідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

Відповідно до положення «Про Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради» - Департамент є виконавчим органом міської ради, і утворений для здійснення в межах чинного законодавства України повноважень у галузі житлово-комунального господарства, благоустрою, екології. Основними завданнями Департаменту є управління об'єктами житлово-комунального господарства, благоустрою населених пунктів, організація озеленення.

Пунктом 8.2? Правил дорожнього руху України визначено, що дорожні знаки повинні розміщуватися таким чином, щоб їх було добре видно учасникам дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби. При цьому дорожні знаки не повинні бути закриті повністю або частково від учасників дорожнього руху будь - якими перешкодами. Дорожні знаки повинні бути видимими на відстані не менш як 100м. за напрямком руху та розміщуватися не вище 6м над рівнем проїзної частини.

Зазначені вимоги законодавства відповідачем не були дотриманні, гілки дерев, що закривають дорожні знаки, у тому числі по вулиці Стрітенська у м. Херсоні, не були обрізані, незважаючи на припис Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції від 28.04.2017року за №19.

Внаслідок дорожньо - транспортної пригоди йому завдана матеріальна шкода в сумі 224 668, 00 грн., із яких: 217 300,00грн.- матеріальний збиток внаслідок знищення автомобіля; 3 288,00 грн. послуги зберігання автомобіля; 1 600,00грн.послуги евакуатора; 2 500,00грн. витрати, пов'язані з проведенням експертизи пошкоджень автомобіля.

З огляду на викладене, вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про автомобільні дороги», приписи ст.ст.1166, 1173, 1192 ЦК України позивач просив стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на його користь 224 688,00грн. в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо - транспортної пригоди, що сталася 19.06.2017року на перехресті вулиць Стрітенська (колишня Р.Люксембург) та Запорізька у м. Херсоні, судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою від 20 лютого 2018 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Клопотань про виклик сторін у судове засідання не надходило.

28.03.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, суд установив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 ЦК України визначено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до п. 1.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001року № 1306 (з послідуючими змінами) дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.

Згідно до п. 2.12 Правил власник транспортного засобу має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки дорожнього руху.

Судом установлено та підтверджено матеріалами справи, що 19.06.2017 року о 08-00 годині ОСОБА_1 керуючи належним йому автомобілем марки Ford Fiesta номерний знак НОМЕР_4 рухаючись по вул. Запорізька та Стрітенській (колишня Р.Люксембург), виїжджаючи з другорядної дороги по вул. Запорізька не надав перевагу в русі транспортному засобу марки Toyota Hiace номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2, який рухався по головній дорозі, внаслідок чого сталося зіткнення автомобілів, транспортні засоби отримали механічне пошкодження.

Із протоколу огляду місця дорожньо - транспортної пригоди від 19.06.2017року вбачається, що дорожнє покриття не ушкоджене, однак видимість дорожніх знаків на даній ділянці обмежена.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 08.09.2017року провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні до ОСОБА_1 за ст.124КУпАП закрито, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Пунктом 8.2? Правил дорожнього руху України визначено, що дорожні знаки повинні розміщуватися таким чином, щоб їх було добре видно учасникам дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби. При цьому дорожні знаки не повинні бути закриті повністю або частково від учасників дорожнього руху будь - якими перешкодами. Дорожні знаки повинні бути видимими на відстані не менш як 100м. за напрямком руху та розміщуватися не вище 6м над рівнем проїзної частини.

03.05.2017року Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради отримана вимога(припис) № 19 від 28.04.2017року Управління патрульної поліції у місті Херсоні Департаменту патрульної поліції про забезпечення видимості дорожніх знаків, у тому числі по вул. Стрітенській до 24.05.2017року, на яку Департаментом надана відповідь, що роботи з обрізки дерев в зоні видимості дорожніх знаків розпочнуться в червні місяці 2017року.

Згідно до постанови від 04.08.2017року кримінальне провадження №12017230040003308 від 19.06.2017року за фактом дорожньо-транспортної пригоди закрито, у зв'язку з відсутністю в діях водія ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.

Як зазначено в постанові, ОСОБА_1 керуючи автомобілем Ford Fiesta номерний знак НОМЕР_4 рухаючись на перехресті по вул. Р.Люксембург по вул. Запорізька в напрямку вул. Олешківська у м. Херсоні через обмежену видимість дорожніх знаків був позбавлений можливості оцінити дорожню обстановку, що склалася, в результаті чого порушив вимоги п.п.2.3(б), 16.1 Правил дорожнього руху України, що призвело до зіткнення з автомобілем Toyota Hiace номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2, який рухався по головній дорозі.

Відповідно до висновку Дочірнього підприємства «Експрес-Сервіс Авто» в м. Херсоні від 10 жовтня 2017року, транспортний засіб відновити економічного недоцільно, а тому розмір матеріальної шкоди, завданої власнику автомобіля марки Ford Fiesta номерний знак НОМЕР_4 внаслідок його пошкодження при дорожньо - транспортної пригоди дорівнює його ринковій вартості та складає 217 300,00грн.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить: у тому числі виконання вимог законодавства та рішень органів виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку ; розробка, затвердження та реалізація міських і районних програм розвитку дорожнього руху та його безпеки.

Статтями 16-17 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005року № 2862-IV(з послідуючими змінами та доповненнями) визначено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198( з послідуючими змінами та доповненнями) встановлено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.

Указані Правила є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів і користувачів.

Відповідно до положення про Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, Департамент утворений для здійснення у межах чинного законодавства України повноважень з метою задоволення потреб та інтересів територіальної громади у галузі житлово-комунального господарства, благоустрою, екології. Його основними завданнями та функціями є: у тому числі, організація благоустрою населених пунктів, організація озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, облаштування місць відпочинку громадян.

Згідно до положень ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Статтею 1173 ЦК України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відповідно до ст.1192ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі(передати річ того є роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитку у повному обсязі.

Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що дорожньо - транспортна пригода сталася через обмежену видимість дорожніх знаків на перехресті по вул. Стрітенська (Р.Люксембург), оскільки Департамент житлово-комунального господарства не виконав припис Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції від 28.04.2017року №19, по обрізанню гілок дерев, що розрослися для забезпечення видимості дорожніх знаків по вул. Стрітенська, у м. Херсоні.

Враховуючи, що Департамент житлового - комунального господарства є відповідальним за організацію обрізання дерев у м. Херсоні, суд приходить до висновку, що відшкодування завданих внаслідок дорожньо - транспортної пригоди, що мала місце 19.06.2017року у м. Херсоні на перехресті вул. Стрітенська (Р.Люксембург) у м. Херсоні збитків має здійснювати Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради.

Суд вважає безпідставними твердження відповідача відносно того, що Департамент не є належним відповідачем у даній справі, оскільки протоколом про огляду місця дорожньо - транспортної пригоди від 19.06.2017року підтверджено, що дорожнє покриття та дорожні знаки були в належному стані, але видимість дорожніх знаків забезпечено не було, гілля дерев закривали дорожні знаки і на день дорожньої пригоди залишилися необрізаними. Посилання відповідача на укладення договору на виконання робіт з обрізання та прорідження дерев ручним та механізованим способом з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, оскільки неналежне виконання договірних зобов'язань між юридичними особами, не звільняє відповідача від обов'язку по відшкодуванню шкоди, завданої позивачеві.

За таких обставин, на користь позивача підлягають стягненню матеріальна шкода в сумі 224 688,00 грн., із яких: - 217 300,00грн.- матеріальний збиток, спричинений знищенням автомобіля; відновлення якого є економічно недоцільним; 3288,00грн. вартість послуг зберігання автомобіля, рахунок на оплату №31 від 25.09.2017року; 1 600,00грн.- послуги евакуатора, квитанція №15 від 25.09.2017року, акт виконаних робіт від 26.09.2017року; 2 500,00грн.- проведення експертизи для визначення вартості матеріального збитку квитанція №60 від 12.10.2017року.

Разом із тим, суд враховуючи, що пошкоджений автомобіль не може використовуватися за призначенням, але має певну цінність, вважає, що після відшкодування збитків позивач повинен передати автомобіль відповідачу.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір в дохід держави в сумі 2246,88 грн.

На підставі викладеного, ст.ст. 15-16,23,1166, 1173, 1192 ЦК України, Закону України «Про дорожній рух», Закону України «Про автомобільні дороги», керуючись ст.ст. 6-13, 81, 133, 141, 258, 259, 263- 265, 279 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок дорожньо - транспортної пригоди 224 688,00 грн.

Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в дохід держави судовий збір в сумі 2246,88

Після відшкодування Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради матеріальної шкоди в сумі 224 688,00 грн., ОСОБА_1 зобов'язаний передати автомобіль Ford Fiesta, Trend 1.2i 5MT, 2011 року випуску, ідентифікаційний номер НОМЕР_5, колір чорний, номерний знак НОМЕР_4, Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради.

Рішення може бути оскарженев апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя В.В.Прохоренко