Рішення № 73687639, 27.04.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
803/609/18
Номер документу
73687639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВОЛИНСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/609/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі – Волинський ОВК, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо неподання у п’ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів розпоряднику бюджетних коштів (Міністерству оборони України) висновку щодо можливості проведення виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та зобов’язання подати розпоряднику бюджетних коштів, Міністерству оборони України, у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, у зв’язку із встановленням ОСОБА_1 I групи інвалідності, у порядку встановленому чинним законодавством України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримав інвалідність внаслідок захворювання, отриманого при виконанні обов’язків військової служби (Чехія). 13.02.2018 подав до Камінь-Каширського районного військового комісаріату заяву та усі документи, необхідні для призначення виплати одноразової грошової допомоги, які останній направив до відповідача 13.02.2017 за вих.. №280. Проте, відповідач листом від 21.02.2018 за №189 повернув документи та зазначив про відсутність правових підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги позивачу.

Вважає, що відповідач не направивши розпоряднику бюджетних коштів – Міністерству Оборони України висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги разом з усіма необхідними документами, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013, допустив протиправну бездіяльність.

З врахуванням наведеного, просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 02.04.2018 відкрито провадження у даній справі у відповідності до пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 КАС України та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а. с. 36).

Представник відповідача у письмовому відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив та зазначив, що відповідно до встановленого порядку після надходження заяви ОСОБА_1 з необхідними документами до Волинського ОВК, спеціалістами відділу соціального забезпечення була здійснена перевірка вищевказаних документів з метою визначення можливості складання висновку стосовно можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

При цьому, зазначає, що протокольним рішенням компетентної комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України №45 від 19.05.2017 ОСОБА_1 була призначена та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності у зв’язку із встановленням заявнику ІІ групи інвалідності внаслідок поранення, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби. Оскільки ОСОБА_1 І група інвалідності була встановлена в січні 2018 року, одноразова грошова допомога призначається відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент її встановлення.

З 01.01.2017 змінено розміри одноразової грошової допомоги військовослужбовцям строкової служби та особам, звільненим з такої служби в сторону її зменшення та становить 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, що є меншим за розмір допомоги, що був виплачений позивачу у зв’язку з встановленням ІІ групи інвалідності.

З огляду на встановлені обставини отримання позивачем інвалідності вбачається відсутність достатніх правових підстав для подання висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги. Просив в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах (Чехія).

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА №386248 від 08.07.2016 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності довічно внаслідок поранення (контузія), так, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (Чехословаччина) (а. с. 9).

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА №758535 від 29.01.2018 ОСОБА_1 встановлено І Б групу інвалідності (по зору) довічно внаслідок поранення (контузія), так, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (Чехія) (а. с. 10).

Як слідує з матеріалів справи, 13.02.2018 позивач звернувся до Камінь - Каширського районного військового комісаріату із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (а. с. 11).

Камінь - Каширським районним військовим комісаріатом листом від 13.02.2018 за вих. № 280 надіслано документи ОСОБА_1 до Волинського ОВК згідно з додатком (а. с. 12).

За результатами попереднього опрацювання документів та з метою складання обґрунтованого висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, відповідачем листом від 21.02.2018 за №189 повернуто документи та повідомлено про відсутність достатніх правових підстав для призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги у розмірах, визначених чинним законодавством України (а. с. 13).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі – Закон № 2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з статтею 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 3 Закону № 2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі – Порядок № 975), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі-одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку №975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Підпунктом 30 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.

При цьому, наказом Міністерства оборони України №564 від 26.10.2016 затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат (далі – Положення №564), яке визначає основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення №564 основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН та постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1994 №290 «Про затвердження Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках».

З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов'язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов'язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що саме до повноважень Комісії віднесено прийняття рішень про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, а на відповідача покладено обов'язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства Оборони України висновок з поданими документами для прийняття відповідного рішення.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Як встановлено судом позивачем було подано відповідачу усі необхідні документи щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності, внаслідок поранення (контузії), так, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (Чехія), однак відповідач листом від 21.02.2018 за №189 повернув документи позивача та зазначив про відсутність правових підстав для призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги у розмірах, визначених законодавством України.

Крім того, вказав, що протокольним рішенням компетентної комісії Департаменту фінансів Міністерства оборони України №45 від 19.05.2017 ОСОБА_1 була призначена та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності у зв’язку із встановленням заявнику ІІ групи інвалідності внаслідок поранення, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби. Оскільки ОСОБА_1 І група інвалідності була встановлена в січні 2018 року, одноразова грошова допомога призначається відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент її встановлення. З 01.01.2017 змінено розміри одноразової грошової допомоги військовослужбовцям строкової служби та особам, звільненим з такої служби в сторону її зменшення та становить 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, що є меншим за розмір допомоги, що був виплачений позивачу у зв’язку з встановленням ІІ групи інвалідності.

Всупереч вищезазначеного, відповідач не склав висновок про можливість призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та не направив його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України, чим допустив протиправну бездіяльність.

Крім цього, відповідач всупереч вимогам положень Порядку №975 та Положення №564 фактично повідомив позивача про відсутність підстав для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності, внаслідок Поранення (контузії), так, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (Чехія).

При цьому, суд зазначає, що відповідач не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності або відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби. Разом з тим, згідно з вимогами Порядку №975 Волинський ОВК не наділений повноваженнями повертати документи осіб, які мають право на призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги на доопрацювання.

Таким чином, бездіяльність Волинського ОВК щодо не складання висновку про можливість призначення одноразової грошової допомоги у зв’язку з інвалідністю ОСОБА_1 та направлення його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України разом з поданими документами для прийняття відповідного рішення є протиправною, а тому необхідно зобов'язати відповідача подати висновок та документи до нього розпоряднику бюджетних коштів Міністерству оборони України для вирішення питання щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірності вчинених ним дій, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Волинського обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України висновку щодо можливості проведення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зобов’язати Волинський обласний військовий комісаріат (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Теремнівська, будинок 85-а, код ЄДРПОУ 08013516) подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 (44535, Волинська область, Камінь - Каширський район, село Брониця, вулиця Зелена, будинок 20, податковий номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням І групи інвалідності в порядку, встановленому Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий О.А. Лозовський