
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/7700/17
провадження № 2-а/361/163/18
03.04.2018
РІШЕННЯ
Іменем України
03 квітня 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, та зобов’язати відповідача починаючи з 20.04.2017 р. провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід II групи. ОСОБА_3 перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25.06.2015 р. у справі № 361/3758/15-а зобов’язано відповідача провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 18 травня 2015 року з урахуванням відомостей про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу (службу) у зоні відчуження у 1986 році, згідно довідки № 50, виданої 15 травня 2015 року ГУ ДНС України в Київській області з суми 616,58 крб.: 5 днів х 30 календарних.
Після перерахунку пенсії на виконання вищевказаної постанови щомісячний розмір пенсії позивача склав 17 474,92 грн., проте останній фактично отримує 10 740 грн.
З цього приводу 29.09.2017 р. позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок та виплату недоотриманих внаслідок обмеження сум пенсії. Проте, у задоволені заяви відповідач відмовив, пояснив, що пенсія обмежена на законних підставах.
Відмову відповідача у перерахунку пенсії позивач вважає протиправною, тому змушений звернутися до суду із вищевказаними вимогами.
У судове засідання позивач ОСОБА_4 не з’явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку судового засідання надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Також, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_5 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі, надавши при цьому письмовий відзив, в якому посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та одержує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн. Тому, розрахунок пенсії позивача
проведений відповідно до виконання Броварського міськрайонного суду від 25.06.2015 р. та виплачується у розмірі 10 740 грн. Твердження позивача про те, що його права порушені є хибними, адже на виконання рішення суду розмір його пенсії збільшено, та встановлено на рівні – 10 740 грн. Позивач станом на 01.01.2011 р. отримував пенсію у розмірі, що не перевищував десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. Також, відповідно до вимог ст. 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, тобто – 10740 грн., а з 01.01.2018 р. – 13 730 грн. Отже, Управління правомірно та на підставах, визначених законом, нараховує пенсію позивачу, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення та заперечення сторін у справі, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером, з 11.05.2011 року перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи (ступінь втрати професійної працездатності у відсотках – 80 %, розмір якої визначений відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія А № 422706, видане Київською облдержадміністрацією (а.с.7).
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25 червня 2015 року зобов’язано Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської здійснити з 18 травня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Прип’ять, м. Чорнобиль з 27 квітня по 01 травня 1986 року в сумі 616,58 крб. згідно довідки № 50, виданої 15 травня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області (а.с. 9-10).
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 квітня 2016 року роз’яснено, що постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 25 червня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов’язання вчинити дії, зобов’язано управління Пенсійного фонду України у м. Бровари та Броварському районі Київської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 18 травня 2015 року, з урахуванням відомостей про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986 році, згідно довідки № 50, виданої 15 травня 2015 року ГУ ДСНС України в Київській області з суми 616,58 крб. : 5 днів х 30 календарних днів (а.с. 11).
У зв’язку із встановленням обмеження на пенсію позивача, останній 25 вересня 2017 року звернувся із заявою до Броварського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області щодо виплати пенсії без будь-яких обмежень (а.с. 12).
Листом від 09 жовтня 2017 року № 736/Л-01 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії без обмеження, з огляду на те, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911 від 24 грудня 2015 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року не може перевищувати 10 740 грн. 00 коп. (а.с. 13).
Також, зі змісту вищевказаного листа вбачається, що на виконання постанови Броварського міськрайонного суду Київської області справа № 361/3758/15-а від 01.04.2016 р. проведено позивачу перерахунок пенсії з 18.05.2015 р. з врахуванням заробітної плати в сумі 616 крб. 58 коп. при цьому, заробіток для обчислення пенсії становить – 15 566,65 грн.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст.ст. 21, 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як передбачено п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За змістом ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача . У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.
Крім того, із Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. за № 1801-VIII та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. за № 1774-VIII видно, що при призначенні пенсії протягом 2017 року максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) збережено на рівні 2016 року – 10 740 грн. Цей розмір не переглядається і у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму з 01 травня і з 1 грудня 2017 року.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період із 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат та надбавок окремих категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.
Відповідно до п. 2 розділу 2 вказаного Закону обмеження максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності зазначеним Законом.
Згідно з вимогами пункту 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивач набув право на пенсію до встановлення змін у законодавстві, якими було обмежено максимальний розмір пенсії, а перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі судових рішень у відповідності до раніше призначеної пенсії, а тому, розмір пенсії позивача не може бути обмежено сумою 10 740 грн. 00 коп.
Як передбачено ч. 1 та ч. 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 4 ст. 123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Заявляючи вимогу про зобов’язання Управління провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 20.04.2017 року, у судовому засіданні стороною позивача не заявлено клопотання про поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку та не надано доказів поважності попуску такого строку, тому позовна вимога в частині зобов’язання Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат з 20 квітня 2017 року по 13 червня 2017 рік підлягає залишенню без розгляду.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
Враховуючи наведені обставини, приходжу до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ",ст. ст. 2, 9, 77, 122, 123, 242-246, 255 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо обмеження пенсії максимальним розміром ОСОБА_3.
Зобов’язати Броварське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області починаючи з 14.06.2017 р. провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже проведених виплат.
В іншій частині позовні вимоги – залишити без розгляду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів із дня отримання повного тексту рішення суду, шляхом подання апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.М. Петришин