
УКРАЇНА
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 361/7697/17
провадження № 2-а/361/160/18
03.04.2018
РІШЕННЯ
Іменем України
03 квітня 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіОСОБА_1,за участю секретаря ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся із даним позовом, який обґрунтовує тим, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та безпосереднім учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримав 2-гу групу інвалідності. Позивач перебуває на обліку в Броварському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію, призначену за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач звернувся до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621,18 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період із 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
Проте, відповідач відмовив ОСОБА_3 у призначенні такої пенсії, прийнявши рішення про відмову у перерахунку пенсії від 17.11.2017 р., зазначивши про те, що премія у розмірі заробітної плати не включається та при обчисленні розміру пенсії не враховується.
З огляду на викладені обставини, та враховуючи те, що відповідач відмовляючи у перерахунку пенсії, порушує його права, позивач змушений звернутися із даним позовом, в якому просить: визнати дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 протиправними та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії від 17.11.2017р.; зобов’язати Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_3 з 01.07.2017 року перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період із 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
У судове засідання позивач ОСОБА_3 не з'явився, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку судового засідання надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Також, просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Представник Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ОСОБА_4 проти задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі, посилаючись на те, що до управління звернувся ОСОБА_3 із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621,18 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період із 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. без обмеження її максимальним розміром. До заяви позивач додав довідку № 11 від 09.11.2017 р., яка видана Товариством з додатковою відповідальністю «Броварське автотранспортне підприємство» на виконання рішення суду від 19.07.2017 р. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1. Відповідно до вимог вказаного Порядку обов’язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період із 01 липня 2000 року є підтвердження
нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено. До позову ОСОБА_3 не додано довідки, в якій зазначена сума заробітної плати у розмірі 1621,18 крб., в той час як сума премій, які просить врахувати позивач при перерахунку пенсії, не підтверджені ані довідкою, ані первинними документами, ані будь-якими іншими належними доказами. Тому, Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області правомірно відмовив позивачу у перерахунку та виплаті недоотриманих сум пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період із 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р.. Також, пенсія позивачу призначена до набрання чинності ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, тому виплата пенсії здійснюється без проведення перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру, встановленому цим Законом. Пенсія позивача станом на 01.01.2011 рік не перевищувала десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а отже, положення п. 2 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону не можуть бути враховані при перерахунку розміру пенсії позивача здійсненого після 01.10.2011 р. З підстав, викладених вище та у письмових запереченнях, сторона відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, так як вони є необґрунтованими та недоведеними.
Заслухавши заперечення сторони відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), перебуває на обліку в Броварському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить копія посвідчення серії Є № 006109, копія посвідчення серії А № 110598 та копія вкладки № 634813 С (а.с. 7-8).
Розмір пенсії позивача визначений нормами ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017р. у справі 361/4059/17 зобов'язано публічне акціонерне товариство «Броварське автотранспортне підприємство – 13209» здійснити ОСОБА_3 перерахунок заробітної плати з відображенням його в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період з 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. премію в розмірі 1 400,00 крб. та виплачену заробітну плату в сумі 221,18 крб., що в загальному складає 1621 крб. 18 коп., та надати довідку для пред'явлення в Пенсійний фонд з урахуванням вказаних виплат. Також, визначено розмір заробітної плати ОСОБА_3 в сумі 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період з 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р.
На виконання вказаного судового рішення Товариство з додатковою відповідальністю «Броварське автотранспортне підприємство – 13209» видало позивачу відповідну довідку № 11 від 09.11.2017 р. (а.с. 12).
09 листопада 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період з 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
До вищевказаної заяви позивачем додано довідку № 11 від 09.11.2017, яка видана Товариством з додатковою відповідальністю «Броварське автотранспортне підприємство – 13209».
Рішенням Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 17.11.2017 р. відмовлено позивачу у перерахунку такої пенсії, та зазначено про відсутність первинних документів на підтвердження розміру заробітної плати, вказаної у довідці.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст.ст. 21, 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як передбачено п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
За змістом ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача . У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Як передбачено ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабміну України № 1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 від 25.03.2014 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (далі за текстом - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 р. довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.
Згідно зі статтею 101 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Водночас, орган пенсійного фонду може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст та, підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що відмова Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку пенсії по інвалідності, з урахуванням довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження від 09.11.2017 року за № 11 із сумою зарплати 1621,18 крб. є протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі первинних бухгалтерських документів та на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017р. у справі 361/4059/17, яке набрало законної сили, оскільки під час розгляду даної справи судом було встановлено, зокрема, участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС й нарахування заробітної плати.
Довідка про заробітну плату від 09.11.2017 р. № 11 відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач не надав доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалася.
Згідно ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Заяву з усіма необхідними документами Позивачем подано 12.10.2017. За таких обставин, перерахунок та виплата пенсії повинна бути проведена з 01 жовтня 2017 року.
Крім того, ч. 3 ст. 27 Закону Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Зазначена законодавча норма викладена в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року за № 3668-VI та зі змінами, внесеними згідно із Законом від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.
У пунктах 1, 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3668-VI визначено, він набирає чинності з 01 жовтня 2011 року і що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У пункті 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII передбачено, що дія його положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року.
При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп зазначено, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи в громадян упевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршено прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Надання зворотної сили законам суперечить духу правової держави.
Отже, системний аналіз викладених правових норм та наведеної правової позиції КСУ дозволяє стверджувати, що обмеження пенсії максимальним розміром застосовується до осіб, яким пенсія призначена після набуття чинності Законом № 3668-VI, тобто після 01 жовтня 2011 року, та Законом № 1801-VIII, тобто з 01 січня 2017 року.
Аналогічний правовий підхід викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 лютого 2016 року у справі № 607/3808/15-а.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позивач набув право на пенсію до встановлення змін у законодавстві, якими було обмежено максимальний розмір пенсії, а тому, розмір пенсії позивача не може бути обмежено сумою 10 740грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що позивач звернувся до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 11 «Про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» - 09.11.2017 року, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню саме з дати звернення до відповідача.
Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.
З огляду на викладені обставини, та враховуючи норми чинного законодавства, які регулюють дані правовідносини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ", ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 2, 9, 77, 242-246, 255 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 протиправними та скасувати Рішення про відмову у перерахунку пенсії від 17.11.2017 року.
Зобов’язати Броварське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_3 з 09.11.2017 року перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії, виходячи із заробітної плати 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження Старі Соколи з 13 червня 1986 року по 30 червня 1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів із дня отримання повного тексту рішення суду, шляхом подання апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.М. Петришин