Рішення № 73665781, 29.03.2018, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
185/9250/17
Номер документу
73665781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 185/9250/17

Провадження № 2-а/185/101/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2018 року м. Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Бондаренко В.М.,

за участю секретаря: Данильченко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2018 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії на підставі ч. 1, ч. 2, абз.1 абз. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію на підставі ч. 1, ч. 2, абз.1 абз. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи», визначивши йому середньомісячний заробіток для перерахування пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, за довідкою виданою Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" філією "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87, починаючи з 12.09.2017 року.

В обґрунтування позову зазначив, що він приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 03.09.1987 року по 04.11.1987 року, має статус учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС 2 категорії, яким закріплені йому пільги та компенсації щодо розрахунку та отримання пенсії. Він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію. З метою реалізувати своє право на пільгу по обчисленню середньомісячного заробітку для нарахування пенсії позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою з додаванням довідки про заробітну плату за працю у зоні відчуження виданою Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" філією "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87 з проханням перерахувати пенсію на підставі ч. 1, ч. 2, абз. 1, абз. 2, ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: визначити середньомісячний заробіток для перерахування пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців. Однак, листом від 02.11.2017 року № Б/324 відповідач повідомив, що йому пенсія не нарахована відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з тим, що відповідно до даної статті закону обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, виходячи із заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Таким чином, для застосування при обчисленні пенсії довідки, виданої Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" філією "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87, немає законних підстав, оскільки вона не відповідає вимогам чинного законодавства (відсутні 60 календарних місяців). Він не згоден з рішенням відповідача щодо відмови в перерахунку йому пенсії, оскільки вважає, що згідно ч.2 ст.27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до набрання чинності цим Законом може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом. Тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, відповідно до наданої заяви просив розглядати позов за його відсутності та задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, а також відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що, відмовляючи у перерахунку пенсії відповідач виходив з того, що позивач перебуває на обліку управлінні з 12.07.2004 року та отримував пенсію по інвалідності 2 групи від загального захворювання, а з 06.11.2007 року отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи норми ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210, визначається механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином зробити перерахунок пенсії за віком за нормами статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно наданої довідки немає законних підстав, так як ця стаття передбачає розрахунок пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами. Окрім того, надана позивачем довідка не відповідає вимогам, затвердженим листом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644.

Суд, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Статтею 7 КАС України передбачено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Згідно з приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з ОСОБА_2 з 12.07.2004 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію по інвалідності 2 групи від загального захворювання, а з 06.11.2007 року отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи норми ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, з 03.09.1987 року по 04.11.1987 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30 - кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, що підтверджується копією посвідчення, копією військового квитку, копією архівної довідки.

19 жовтня 2017 року позивач звернувся до Павлоградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з заявою про перерахування йому пенсії на підставі ч. 1, ч. 2 абз. 1, абз. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із урахуванням середньомісячного заробітку одержаного за роботу в зоні відчуження 03.09.1987 року по 04.11.1987 року, за довідкою Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" філії "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87 про заробітну плату для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012 року.

Особам, віднесеним до категорій 2,3 і 4 пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсій (ст. ст. 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Відповідно до ст. 55 вказаного Закону України особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь - які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Тобто, норми статей 50, 51, 54, 55, 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частині розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При зверненні з заявою про перерахунок пенсії позивачем було надано довідку Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" філії "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87 про заробітну плату для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом № 1058-ІV. У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої ст. 27 Закону № 1058-ІV за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Таким чином суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача здійснити перерахунок порушує права позивача, а позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 21, 73-77, 139, 241-246, 292-293, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в перерахунку пенсії з визначенням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців на підставі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження, виданою Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" філії "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87, за період роботи ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 03 вересня 1987 року по 04 листопада 1987 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 12 вересня 2017 року з визначенням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців на підставі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження, виданою Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" філії "Соцвугілля" від 12.09.2017 року № 87, за період роботи ОСОБА_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 03 вересня 1987 року по 04 листопада 1987 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Суддя В.М. Бондаренко