Постанова № 73634204, 18.04.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
520/5668/17
Номер документу
73634204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 520/5668/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Огренич І.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді-доповідача ОСОБА_1

суддів: Коваля М.П., Кравця О.О.

за участю секретаря судового засідання – Тутової Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову від 04 вересня 2017 року, ухвалену Київським районним судом м. Одеси у складі головуючого-судді Огренич І.В., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії, про зобов’язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

17 травня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо необчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року;

- визнати протиправною відмову відповідача щодо обчислення та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року;

- зобов’язати відповідача провести перерахунок розміру основної пенсії з 05.10.2016 року в розмірі 80% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, враховуючи розміри установлені, відповідно до грошового атестата, оформленого ГУ МНС в Одеській області, за останньою штатною посадою перед звільненням,: посадового окладу – 1450 грн., окладу за військове звання – 135 грн., процентної надбавки за вислугу років – 554,75 грн., та суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначені на день звільнення зі служби з розрахунку цих виплат за повний місяць а) надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1069,88 грн., б) надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 217,50 грн., в) премії по підсумкам роботи (1679,3%) – 24350 грн., та виплачувати пенсію в такому розмірі, починаючи з 05 жовтня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою від 04 вересня 2017 року Київський районний суд м. Одеси залишив без розгляду позовні вимоги про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо необчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року;

- визнання протиправною відмову відповідача щодо обчислення та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року.

Ухвала Київського районного суду м. Одеси від 04 вересня 2017 року про залишення без розгляду частини позовних вимог скасована постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.02.2018 року та адміністративна справа в цій частині направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постановою від 04 вересня 2017 року ухваленою у відкритому судовому засіданні, Київський районний суд м. Одеси відмовив у задоволенні позовних вимог про зобов’язання відповідача провести перерахунок розміру основної пенсії з 05.10.2016 року в розмірі 80% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, враховуючи розміри установлені, відповідно до грошового атестата, оформленого ГУ МНС в Одеській області, за останньою штатною посадою перед звільненням,: посадового окладу – 1450 грн., окладу за військове звання – 135 грн., процентної надбавки за вислугу років – 554,75 грн., та суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначені на день звільнення зі служби з розрахунку цих виплат за повний місяць а) надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) – 1069,88 грн., б) надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) – 217,50 грн., в) премії по підсумкам роботи (1679,3%) – 24350 грн., та виплачувати пенсію в такому розмірі, починаючи з 05 жовтня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з постановою суду від 04.09.2017 року, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги на постанову суду від 04 вересня 2017 року, апелянт обґрунтовує тим, що оскаржена постанова ухвалена з порушенням вимог чинного законодавства України, при цьому суд першої інстанції не з’ясував обставини справи, які мають значення для правильного вирішення адміністративного спору, а також не вірно застосував норми як матеріального так і процесуального права.

Головне управління Пенсійного фонду України надало письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких посилаючись на законність та обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції, просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги в повному обсязі.

Заслухавши суддю доповідача, пояснення апелянта, представника відповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.

Апеляційний суд, як і суд першої інстанції, встановив, що з 01.12.2010 року ОСОБА_2 призначена пенсія по інвалідності (ІІ група), відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 80% грошового забезпечення (а.с. 143)

Згідно з поясненнями пенсійного органу, наданими на вимогу суду (а.с. 176-177), розмір пенсії обрахований ОСОБА_2 відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Апеляційний суд, як і суд першої інстанції, зазначає, що така редакція ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у відповідності до Закону № 107-VI від 28.12.2007 року, визнана неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Таким чином, з 22.05.2008 року частина 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» діяла у наступній редакції: Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 6 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії та який не зазнав змін пов’язаних з прийняттям Закону № 107-VI від 28.12.2007 року) пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби, а звільненим зі служби до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» - із суми грошового забезпечення, встановленого для відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день введення в дію цього Закону.

Пунктом 7 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії та який не зазнав змін, пов’язаних з прийняттям Закону № 107-VI від 28.12.2007 року) визначені види грошового забезпечення з яких обчислюються пенсії:

- з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи та наданих пенсійним органом пояснень на вимогу апеляційного суду, ОСОБА_2 розмір пенсії обрахований на підставі подання Головного управління МНС України в Одеській області від 20.12.2010 року № 17/396 (а.с. 155), доданих до нього грошового атестату № 51 (а.с. 14-15, 161), довідки від 10.12.2010 року № 11-22-576 про додаткові види грошового забезпечення за грудень 2008 року – листопад 2010 року (а.с. 16-17, 162)

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1504007616 (МНС) від 01.12.2010 року при розрахунку розміру пенсії враховані:

- відповідно до грошового атестату посадовий оклад – 1450,00 грн., оклад за військове звання – 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років – 554,75 грн.;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за ОВЗ, премія, що становить 11064,02 грн., які зазначені в довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № 11-22-576 про додаткові види грошового забезпечення за грудень 2008 року – листопад 2010 року та в грошовому атестаті за листопад 2010 року.

Таким чином, до розрахунку розміру пенсії позивача не увійшли:

- матеріальна допомога на оздоровлення за 2010 рік в розмірі 4804,63 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2010 рік в розмірі 4804,63 грн., які зазначені в грошовому атестаті (а.с. 161) та в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховано внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року (а.с. 18);

- матеріальна допомога на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 3489,50 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2009 рік в розмірі 3489,50 грн., які зазначені в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховано внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року (а.с. 18);

- індексація грошового забезпечення за грудень 2008 року – листопад 2009 року в розмірі 1001,10 грн., яка зазначена в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховано внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року (а.с. 18);

- одноразові премії виплачені у 2009 році в розмір 17500 грн., які зазначені в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховано внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року (а.с. 18).

Апеляційний суд зазначає про помилковість висновків апелянта щодо не врахування при розрахунку розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті, оскільки ці щомісячні додаткові види грошового забезпечення зазначені в довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № 11-22-576, та враховані пенсійним органом, що підтверджено протоколом за пенсійною справою №1504007616 (МНС) від 01.12.2010 року.

Також апеляційний суд встановив, що при розрахунку розміру пенсії позивача до складу грошового забезпечення пенсійний орган не врахував вихідну допомогу в розмірі 41665,70 грн., яка зазначена в грошовому атестаті (а.с. 161), та на яку не нараховувався збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затверджений Постановою КМУ № 697 від 18.05.1998 р., який втратив чинність 01.01.2011 року.

За таких обставин, апеляційний суд дійшов висновку, що при обчислені розміру пенсії позивача пенсійний орган, в порушення вимог чинного законодавства, не врахував додаткові види грошового забезпечення, які зазначені в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховано внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року.

Апеляційний суд зазначає, що як в адміністративному позові так і в апеляційній скарзі апелянт посилається на судові рішення Верховного Суду України, в яких викладена правова позиція щодо врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислюється розмір пенсії, додаткових видів грошового забезпечення матеріальних допомог, індексації доходів, премій та одноразових виплат при виході на пенсію на які нараховані та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Проте ні адміністративний позов, ні апеляційна скарга не містять відомостей щодо звернення апелянта до пенсійного органу із заявою щодо проведення перерахунку розміру пенсії з урахуванням, окрім іншого, додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховані внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року.

Заява про проведення перерахунку розміру пенсії, яка подана апелянтом до пенсійного органу 26 квітня 2017 року, стосується лише проведення перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме, за листопад 2010 року та які зазначені в грошовому атестаті (надбавки за виконання ОВЗ – 1069,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень – 217,50 грн., премії по підсумкам роботи – 24350 грн.), який міститься в матеріалах пенсійної справи (а.с. 20).

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність правових підстав для зобов’язання пенсійного органу обчислити апелянту пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме, за листопад 2010 року (надбавки за виконання ОВЗ – 1069,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень – 217,50 грн., премії по підсумкам роботи – 24350 грн.).

Такого висновку апеляційний суд дійшов внаслідок того, що матеріалами пенсійної справи підтверджений факт врахування при розрахунку розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті (надбавки за виконання ОВЗ – 1069,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень – 217,50 грн., премії по підсумкам роботи – 24350 грн.), оскільки ці щомісячні додаткові види грошового забезпечення зазначені в довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № 11-22-576 (а.с. 162 - зворот), та враховані пенсійним органом у складі середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, що підтверджено протоколом за пенсійною справою №1504007616 (МНС) від 01.12.2010 року.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної вимоги про зобов’язання відповідача провести перерахунок розміру пенсії з 05.10.2016 року в розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, враховуючи розміри установлені, відповідно до грошового атестата, оформленого ГУ МНС в Одеській області, за останньою штатною посадою перед звільненням, надбавки та премії, та зобов’язати відповідача виплачувати пенсію в розмірі, який буде встановлено після перерахунку розміру пенсії, починаючи з 05.10.2016 року

При цьому апеляційний суд зазначає, що в ході розгляду справи встановлено порушення права апелянта на врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії, додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховані внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року.

Проте апеляційний суд позбавлений процесуальної можливості відновити порушені права апелянта, оскільки частиною 5 ст. 308 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції, в той час як адміністративний позов не містить такої вимоги, як зобов’язання пенсійного органу провести перерахунок розміру пенсії, з урахуванням, окрім іншого, додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці ГУ ДСУ НС в Одеській області від 21.04.2017 року № 02/91/13 про нараховані та виплачені додаткові види грошового забезпечення, які не відображені в довідці від 01.12.2010 року № 11-22-576 на які нараховані внески до Пенсійного фонду та перераховано до органів Пенсійного фонду України за грудень 2008 року – листопад 2010 року.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги відсутні.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв’язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржене судове рішення – без змін.

Керуючись ст. ст. 2-9, 72-77, 90, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322 ч. 1 ст. 325, ст. 328, ст. 329, п.п. 10 п. 1 розділу VIIПерехідні положення КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м. Одеси від 04 вересня 2017 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 23.04.2018 року.

Головуючий суддя ОСОБА_1Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4