
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року справа №805/4075/17-а
Приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сіваченка І.В.,
суддів Блохіна А.А., Шишова О.О.,
секретар судового засідання Чернявська К.Г.,
за участі представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року (повний текст складено 22 січня 2018 року в м. Слов’янську) у справі № 805/4075/17-а (суддя в 1 інстанції – Зінченко О.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Реактив" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від № НОМЕР_1 від 11.10.2017, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Реактив” (далі – ТОВ “Реактив”) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі – Управління) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від № НОМЕР_1 від 11 жовтня 2017 року.
За змістом позову, 11 жовтня 2017 року відповідачем прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу нараховані штраф за період з 05 серпня 2014 року по 19 листопада 2014 року у розмірі 29599,07 грн. (10%) та пеня за період з 05 серпня 2014 року по 28 жовтня 2014 року у розмірі 4 336,44 грн. (0,1%). В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що наведене рішення не відповідає вимогам Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, яким тимчасово на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції введено мораторій на застосування штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов’язків платника єдиного внеску.
Відповідач проти задоволення вимог заперечував, підстави незгоди із позовом виклав в наданому відзиві. За змістом відзиву, відповідач вважає, що оскаржуване позивачем рішення є законним та прийнятим на підставі вимог чинного законодавства, оскільки єдиний внесок відповідно до Податкового кодексу України підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Позивач сплатив єдиний внесок із порушенням встановлених термінів сплати, через що відповідачем на підставі положень чинного законодавства застосовано штраф та нараховано пеню за несвоєчасно сплачені внески у період з 05 вересня 2014 року по 19 листопада 2014 року. Позивачем не надавалося ані заяви про звільнення від виконання обов’язків з єдиного соціального внеску, ані сертифікату про засвідчення виникнення форс-мажорних обставин при справлянні єдиного внеску.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року у справі № 805/4075/17-а позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління № НОМЕР_1 від 11 жовтня 2017 року про застосування до ТОВ “Реактив” штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 05 серпня 2014 року до 19 листопада 2014 року штрафу у розмірі 29 599,07 грн., та нарахування пені за період з 05 серпня 2014 року по 28 жовтня 2014 року у розмірі 4336,44 грн.
Постанова мотивована тим, що в силу положень абзацу 3 пункту 9-4 Розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464-VI) з 14 квітня 2014 року відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до позивача не застосовуються, що не було враховано відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивач до контролюючого органу з відповідною заявою щодо звільнення його від виконання своїх обов’язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI не звертався, відповідний сертифікат ТПП не надав.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечували представники позивача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Реактив” є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 14291840, місцезнаходженням позивача: 84112, Донецька область, місто Слов’янськ, вул. Торська, буд. 39, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом.
11 жовтня 2017 року Управлінням прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачу нараховано штраф за період з 05серпня 2014 року по 19 листопада 2014 року у розмірі 29 599,07 (10% до 01 січня 2015 року) та пеню за період з 05 серпня 2014 року по 28 жовтня 2014 року у розмірі 4336,44 грн. (0,1% до 01січня 2015 року). Дане рішення отримано позивачем 17 жовтня 2017 року. Наведені обставини не є спірними між сторонами.
Рішенням Державної фіскальної служби України № 27386/6/99-99-11-02-02-25 від 24 листопада 2017 року спірне рішення № НОМЕР_1 від 11 жовтня 2017 року про застосування штрафних санкцій та пені залишено без задоволення, а рішення - без змін.
Підставою застосування штрафних санкцій та пені за оскаржуваним рішенням стало сплата позивачем зобов’язань з єдиного внеску з порушенням визначеного Законом № 2464-VI строку сплати. Правомірність прийнятого рішення є спірною обставиною у межах цієї справи.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом № 2464-VI.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI, платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина 7 статті 9 Закону № 2464-VI). Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до частини десятої та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).
Підпунктом 8 пункту статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 02.09.2014 № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII) внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015) такого змісту: "9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ ", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються”.
Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” (втратив чинність), від 02 грудня 2015року № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України” до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено: м. Слов’янськ, Донецької області, де зареєстровано та перебувало на обліку Товариство з обмеженою відповідальністю “Реактив”, як і орган доходів і зборів, в якому на обліку перебувало товариство.
Тобто, у період невиконання обов’язків платника єдиного соціального внеску, позивач знаходився на обліку в органі доходів і зборів, розташованого на території населеного пункту, визначеного в переліку про який йдеться в статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, тобто у м. Слов’янську, де також зареєстрований.
Посилання відповідача на те, що позивач не надавав податковому органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин, не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до частини 3 пункту 9-4 Розділу VIII Закону № 2464-VI достатньою підставою для звільнення платника єдиного внеску від відповідальності, передбаченої цим Законом за невиконання (несвоєчасне виконання) обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, є перебування на обліку в податкових органах, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII.
Подання заяви платником єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання є передумовою звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України № 2464, а не відповідальності за невиконання таких обов’язків. ОСОБА_2 цього, зазначена заява подається в строк не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Оскільки антитерористична операція ще не завершена, то і строки на подачу такої заяви у позивача ще не сплили.
Таким чином, в силу положень абзацу 3 пункту 9-4 Розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VI з 14 квітня 2014 року відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до позивача не застосовуються, що не було враховано відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
З урахуванням викладеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв’язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області – залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2018 року у справі № 805/4075/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Реактив" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахуванн я) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від № НОМЕР_1 від 11.10.2017 – залишити без змін.
Повне судове рішення - 26 квітня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді А.А. Блохін
ОСОБА_4