
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 року справа № 691/102/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В. розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання відмови у перерахуванні пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок на підставі грошового атестата №13 від 07.07.2014, довідок №135 від 17.11.2017 і №136 від 20.11.2017 про підтвердження перебування на службі в зоні радіоактивного забруднення ЧАЕС, довідки №38 від 14.11.2017 про нарахування матеріальної допомоги (для оздоровлення при щорічній основній відпустці та для вирішення соціально-побутових питань), включивши до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, одноразовий додатковий вид грошового забезпечення: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці, перерахунок пенсії здійснити з 04.07.2014 та стягнути недоплачені кошти за вказаний період.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 1982 року проходив службу в органах МВС України та з 04.07.2014 отримує пенсію, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 30.08.2011 по 04.06.2014 працював у відділі зони Чорнобильської АЕС ГУМВС України в Київській області та отримував одноразовий додатковий вид грошового забезпечення: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці, з нарахованих сум якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Документи для призначення йому пенсії було направлено управління МВС до управління ПФУ, позивачу не було відомо, що у вказаних документах не було зазначено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
30.11.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії, включивши до складу грошового забезпечення, з розміру якого нараховується пенсія, одноразовий додатковий вид грошового забезпечення: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідач листом №1604/М-10 від 18.12.2017 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань не передбачені законодавством як складові грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Позивач вважає відмову у перерахунку його пенсії протиправною.
Відповідач проти позову заперечив. 17.04.2018 надав доповнення до відзиву, в яких вказав, що згідно положень постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб», що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності вказаною постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008. Крім цього зазначив, що відповідно до вимог Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати не включається будь-який вид матеріальної допомоги. Таким чином, довідка про грошове забезпечення, видана ліквідаційною комісією УМВС в Черкаській області не містить інформації про отриману матеріальну допомогу. За вказаних обставин вважає, що правові підставі для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Розглянувши наявні у суду матеріали, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ від 09.04.1992), що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1, виданого 05.11.2014, наявною в матеріалах справи.
Згідно грошового атестата №13 від 07.07.2014 пенсія позивачу призначена із грошового забезпечення, до якого включені: посадовий оклад - 1280 грн./міс., оклад за спеціальним званням - 135 грн. /міс., відсоткова надбавка за вислугу років - 566 грн. /міс., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 990 грн. 50 коп. /міс., надбавка за таємність - 192 грн. /міс., відсоткова надбавка по посадового окладу за ОРД - 640 грн. /міс.
Згідно довідки №132 від 07.07.2014 позивачу виплачувались наступні види грошового забезпечення: з червня по січень 2013 року надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія та надбавка за оперативно-розшукову діяльність; з січня 2013 по травень 2014 року - надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія, надбавка за оперативно-розшукове діяльність, надбавка за таємність.
Згідно довідки №38 від 14.11.2017 (а.с. 4), позивачу в 2012-2014 роках було виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 20299 грн. 11 коп. та матеріальну допомогу на оздоровлення при виході у щорічну відпустку у сумі 12821 грн. 53 коп., які до грошового забезпечення для призначення пенсії не включені.
30.11.2017 позивач звернувся до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, включивши до складу грошового забезпечення, з розміру якого нараховується пенсія, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці.
Відповідач листом №1604/М-10 від 18.12.2017 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, зазначивши, що згідно статті 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992 та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 пенсія обчислюється з: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової ставки за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Підстави для проведення перерахунку пенсії позивача із врахуванням одноразових грошових виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) відсутні, оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою.
Вважаючи відмову у перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади призначення та перерахунку пенсії за вислугу років визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Частиною 1 статті 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992 визначено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ як особа, яка має звання офіцера, тому пенсія позивача обчислена відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ.
Згідно пункту 7 частини 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07.11.2007 (чинній на момент призначення пенсії позивачу) визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови №1294 від 07.11.2007 визначено, зокрема, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25 - 28, 33.
Додатком 26 до Постанови №1294 від 07.11.2007 визначено додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ: підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов?язані з підвищеним ризиком для життя; надбавка за кваліфікаційну категорію медичним працівникам з числа начальницького складу; надбавка за особливості проходження служби у приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, в ізоляторах тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб, у спецприймальниках для тримання осіб, підданих адміністративному арешту; надбавка за роз?їзний характер роботи (замість добових); доплата за особливі умови служби; доплата за службу в нічний час; надбавка за кваліфікаційну категорію; підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі.
Відтак до грошового забезпечення осіб офіцерського складу включаються лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавки, доплати та підвищення.
Підпунктом 3 пункту 5 Постанови №1294 від 07.11.2007 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не передбачені додатком 26 до Постанови №1294 від 07.11.2007 як щомісячні додаткові види грошового забезпечення, відтак до грошового забезпечення для призначення пенсії не включаються.
Суд вважає доводи позивача необґрунтованими, оскільки частина 1 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачає призначення пенсії військовослужбовцям строкової військової служби.
Частина 2 статті 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб?єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що відповідач діяв відповідно до вимог закону, позов є таким, що не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко