Рішення № 73632634, 17.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
823/2156/17
Номер документу
73632634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 року справа № 823/2156/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

представника відповідача - Редюк В.П. (за довіреністю),

представника відповідача - Архипенка О.А. (за довіреністю),

представника відповідача - Рибалки О.І. (за посадою),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрохімпродукт" про застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

18.12.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Державна екологічна інспекція у Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17) з адміністративним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування до ТОВ "Агрохімпродукт" (20731, Черкаська область, Смілянський район, с. Холоднянське, вул. Ржевська, 9А), зобов'язавши тимчасово зупинити діяльність до отримання робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище.

13.03.2018 ухвалою суду продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі.

10.04.2018 закінчено підготовче провадження та перейдено до розгляду справи по суті.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що діяльність ТОВ «Агрохімпродукт» здійснюється на виробничих майданчиках в АДРЕСА_2 та в АДРЕСА_1 у відсутності робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище, в наслідок чого порушено ст. 26, 29, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 25 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Таким чином, діяльність ТОВ «Агрохімпродукт» забороняється законом і підлягає безумовному зупиненню.

Відповідач, у встановлений строк надав суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що згідно з Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» (статті з 26 по 30) та Законом України «Про екологічну експертизу», втратили чинність, а статтю 25 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» змінено, на підставі Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» від 23 травня 2017 року № 2059-VIII. За таких умов, відповідно до вимог чинного законодавства, виготовлення робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище, а також проведення екологічної експертизи неможливе, у зв'язку із втратою чинності норм, які регулювали вказані правовідносини. Одночасно наголошено, що ТОВ «Агрохімпродукт» здійснює свою основну діяльність в АДРЕСА_1 на підставі договору оренди виробничої бази від 19.02.2014 укладеного із ФОП ОСОБА_4, а також на підставі договору оперативної оренди від 01.11.2015 для приймання і зберігання мінеральних добрив при наявності на вказаній території необхідних дозвільних документів. Безпосереднього виробництва мінеральних добрив, ТОВ «Агрохімпродукт» не здійснює. Крім того, управлінням екології та природних ресурсів Черкаської ОДА, ТОВ «Агрохіпродукт» видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на майданчик АДРЕСА_1 № 7123784504-3 від 17.02.2016, із висновком Головного управління Держсанепідслужби у Черкаській області від 28.01.2016 №04- 05/272, а також аналогічний дозвіл на майданчик АДРЕСА_2 № 7123784504-3 від 17.02.2016, із висновком Головного управління Держсанепідслужби у Черкаській області від 28.01.2016 №04-05/272. Також, аналогічний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря присутній на всі об'єкти, які перебувають у власності ФОП ОСОБА_4 та можуть використовуватись ТОВ «Агрохімпродукт» на підставі договорів оренди, а саме 7123784504-5 від 03.12.2012 із висновком Черкаської обласної СЕС від 06.11.2012 №05.03.02-07/107782.

В запереченнях на відзив представник позивача зазначив, що на момент перевірки у ТОВ «Агрохімпродукт» висновок державної екологічної експертизи відсутній, що є порушенням Закону України «Про екологічну експертизу» (діяв на момент перевірки). В ст. 17 Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (набрав чинності 18.12.2017) зазначено, що висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля. Отже, на даний час діє Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» і отримувати необхідно висновок з оцінки впливу на довкілля.

В попередніх судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримував повністю та просив позов задовольнити.

Представники відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечували у зв'язку з наявністю на виробничі об'єкти ТОВ «Агрохімпродукт» ОВНС.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрохімпродукт" зареєстроване 19.02.2014 за основним видом діяльності "Оптова торгівля хімічними продуктами".

13.12.2017 державною екологічною інспекцією у Черкаській області проведено планову перевірку ТОВ «Агрохімпродукт» за результатами якої складено акт № 32/02/2017(ПЛ).

Згідно акту перевірки, посадовими особами державної екологічної інспекції у Черкаській області зафіксовані порушення ТОВ «Агрохімпродукт» при здійсненні господарської діяльності, зокрема щодо відсутності робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище, що є порушенням ст.ст. 26, 29, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 25 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Враховуючи наявні порушення положень природоохоронного законодавства Державна екологічна інспекція у Черкаській області звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача тимчасово зупинити діяльність до отримання робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно матеріалів справи судом також встановлено, що ТОВ «Агрохімпродукт» здійснює свою основну діяльність за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору оренди виробничої бази від 19.02.2014 укладеного із ФОП ОСОБА_4, а також за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору оперативної оренди від 01.11.2015 укладеного із ПАТ «Лавр» для приймання і зберігання мінеральних добрив.

Крім того, згідно робочого проекту існуючого «Сезонного складу рідких туків загальним вмістом 648 м3 по АДРЕСА_1», в останньому наявний висновок щодо оцінки впливу на навколишнє природне середовище. (а.с. 51-69). Даний проект затверджений філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Черкаській області 06.04.2018, згідно висновку якої робочий проект відповідає нормам і вимогам нормативно-правових актів України і не несе негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до дозволу №7123784504-5 від 03.12.2012 державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у орендодаця ФОП ОСОБА_4 наявний дозвіл на об'єкт, що використовує ТОВ «Агрохімпродукт» на підставі договорів оренди.

Також, у ТОВ «Агрохіпродукт» наявні дозволи управління екології та природних ресурсів Черкаської ОДА на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в АДРЕСА_1: № 7123784504-3 від 17.02.2016, № 7110500000-47 від 15.03.2016.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає про таке.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V) виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011.

Відповідно до Указу, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про законодавства про екологічну безпеку.

Пунктом 6 Указу, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Згідно з п. 7 Указу, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Таким органом є Державна екологічна інспекція у Черкаській області.

Відповідно до пункту 9 «Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 № 808, хімічне виробництво (включаючи виробництво основних хімічних речовин, хімічно-біологічне, біотехнічне, фармацевтичне виробництво, виробництво засобів захисту рослин, регуляторів їх росту, мінеральних добрив, полімерних і полімервмісних матеріалів, виробництво та зберігання наноматеріалів потужністю понад 10 тонн на рік, зберігання хімічних продуктів (базисні і витратні склади, сховища, бази) незалежно від методів та обсягу виробництва продукції; підприємства з вилучення, виробництва і перероблення азбесту, азбестовмісних продуктів (азбестоцементної продукції потужністю понад 20 тис. тонн на рік, фрикційних матеріалів - понад 50 тонн на рік готової продукції, інших виробів - понад 200 тонн на рік), відноситься до видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Статею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 05.06.1991 № 1264-XII (в редакції на час проведення перевірки) визначено, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.

Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

При цьому, судом з'ясовано, що будівництва ТОВ "Агрохімпродукт" не виконувало.

Однак, згідно матеріалів справи у власника орендованого майна, а саме: ФОП ОСОБА_4 наявний робочий проект існуючого «Сезонного складу рідких туків загальним вмістом 648 м3 по АДРЕСА_1», з висновком експертизи з питань охорони праці щодо проектної документації № 71.01.04.1013.12, а також висновок щодо оцінки впливу на навколишнє природне середовище. Крім того, проект містить висновок санітарно-гігієнічної експертизи.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що в порушення ст.ст. 26, 29, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 25 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ТОВ «Агрохімпродукт» здійснює діяльність без робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище.

Проте, розділ VI Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» виключено, а статті з 26 по 30 втратили чинність на підставі Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» від 23 травня 2017 року №2059-VIII.

Згідно ст. 25 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» в редакції Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» від 23 травня 2017 року №2059-VIII, для визначення безпеки для здоров'я людини та екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств та інших об'єктів проводяться оцінка впливу на довкілля та державна санітарно-гігієнічна експертиза в порядку, визначеному законодавством.

За таких умов, відповідно до вимог чинного законодавства, вимоги позивача щодо виготовлення робочого проекту з матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище, а також проведення екологічної експертизи є безпідставними.

З урахуванням встановлених під час дослідження матеріалів справи обставин, суд зазначає, що у позивача відсутні докази, що діяльність відповідача створює об'єктивну загрозу здоров'ю і життю людей, які, відповідно до положень ст. 3 Конституції України є найвищою соціальною цінністю в Україні, і може призвести до тяжких наслідків у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст. 139 КАС України судові витрати не повертаються.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення складено 26.04.2018