
Справа № 815/723/18
У Х В А Л А
24 квітня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Марина П.П.,
за участю секретаря Станкової О.Ф.
за участю сторін:
від позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю)
від відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Первая Жемчужина» (65009, м. Одеса, Гагарінське плато, 5А, корпус 1,2), про стягнення сум штрафів за порушення законодавства про рекламу у загальному розмірі 27132,00 грн.
Представником відповідача – Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Первая Жемчужина» подано клопотання про залишення даного адміністративного позову без розгляду у зв’язку з порушенням строку звернення до адміністративного суду, яке представник відповідача підтримав у судовому засіданні.
В обґрунтування зазначеного клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду представник Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Первая Жемчужина» зазначив, що позивач звернувся до суду з позовною заявою 20.02.2018 року – з пропуском не лише тримісячного строку звернення до суду, передбаченого чинною редакцією КАС України, а й шестимісячного строку, передбаченого КАС України в редакції від 01.07.2013 року, чинного на момент прийняття рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (а.с.88-89).
Представник позивача заперечував проти задоволення клопотання та пояснив, що строк звернення до суду не пропущено.
Розглянувши подане клопотання, суд вважає його таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 ст.99 КАС України в редакції, яка діяла на момент прийняття рішень, які слугували підставою звернення до суду позивача з даним позовом, визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.5 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Отже, з урахуванням місячного строку на оскарження рішень від 13.07.2017 року №№32, 33, 34, 35, які отримано відповідачем 03.08.2017 року, та від 04.09.2017 року №№58, 59, 60, 61, які отримано відповідачем 21.09.2017 року, суд вважає, що строк звернення до суду з даним позовом спливає 03.03.2018 року та 21.04.2018 року відповідно.
15.12.2017р. набув чинності Закон України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” №2147-VIII від 03.10.2017, яким КАС України викладено в новій редакції.
У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України.
Відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача щодо пропущення строку звернення до суду за ст.122 КАС України в редакції, яка набула чинності з 15.12.2017 року, оскільки закон не має зворотної дії в часі.
Так, у Рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) Конституційний Суд України зазначив, що "< за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце >".
Згідно з ч.ч.3-4 ст.123 КАСУ, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАСУ, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Отже, з урахуванням наведених норм, суд відмовляє у задоволенні поданого клопотання з огляду на його безпідставність та необгрунтованість.
Керуючись ст. 240 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Обєднання співвласників багатоквартирного будинку “Первая Жемчужина”, про стягнення сум штрафів за порушення законодавства про рекламу у загальному розмірі 27132,00 грн. – відмовити.
Ухвала окремо від остаточного рішення оскарженню не підлягає.
Суддя Марин П.П.