
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
24 квітня 2018 р. Справа № 820/2125/18Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження заяву позивача про призначення експертизи у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом в якому просить суд зобов'язати відповідача - Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням 4-кратного розміру оплати праці та 60% премії з урахуванням роботи у вихідні дні за роботу із застосуванням розміру годинної тарифної ставки при 6-ти годинному робочому дні за період роботи в зоні відчуження за травень 1987 р. в сумі 2,067 крб.
Від позивача через канцелярію суду надійшла заява про призначення експертизи, в якій позивач просить суд призначити у справі судово-бухгалтерську експертизу для вирішення правильності нарахування пенсії, на вирішення якої поставити питання: 1. Чи правильно була нарахована мені заробітна плата за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС? 2. Якщо ні, то яка сума заробітної плати повинна б була нарахована? 3. З якої суми заробітної плати необхідно було розрахувати пенсію ОСОБА_1?
У судовому засіданні позивачем підтримано подану заяву про призначення експертизи.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення заяви позивача заперечував.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та заявлене клопотання, суд вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з’ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз’яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов’язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до частини 3 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об'єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки визначає Закон України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 року № 4038.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, попереднього слідства чи суду.
Таким чином, враховуючи викладене, та те, що для всебічного, повного та об’єктивного розгляду справи, потребуються спеціальні знання, суд приходить до висновку про необхідність призначення судово-бухгалтерської експертизи, проведення якої доручити Харківському НДІСЕ ім. заслуженого професора ОСОБА_3.
Відповідно до положень ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об’єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Суд зазначає, що оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібен значний час, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 102, 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву позивача про призначення судово-бухгалтерської експертизи по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Призначити по справі судово-бухгалтерську експертизу, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені заслуженого професора ОСОБА_3.
На роз’яснення експертів поставити наступні питання:
- чи правильно була нарахована ОСОБА_1 заробітна плата за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС?
- у разі невірного нарахування ОСОБА_1 заробітної плати за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС, який розмір заробітної плати повинен бути нарахований ОСОБА_1?
- з якої суми заробітної плати необхідно було розрахувати пенсію ОСОБА_1?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок експерта або відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Для проведення судової експертизи матеріали адміністративної справи № 820/2125/18 направити до Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора ОСОБА_3, що знаходиться за адресою: 61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8.
Витрати, пов’язані із проведенням судової експертизи, покласти на позивача - ОСОБА_1.
Зупинити провадження у справі до одержання результатів експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 26 квітня 2018 року.
Суддя Мельников Р.В.