Рішення № 73632069, 26.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
812/163/18
Номер документу
73632069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/163/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області визнання протиправною відмову та бездіяльність щодо нездійснення у негайному порядку перерахунку та виплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення у негайному порядку перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру ОВС згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), постановою КМУ №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988) та у відповідності до наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та здійснити негайну виплату не отриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 10.09.2011, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з норами ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії.

В жовтні 2017 він звернувся до порталу електронних послуг ПФУ з проханням надати інформацію щодо здійснення перерахунку пенсії у відповідності до вищевказаного законодавства з 01.01.2016, а в подальшому в грудні 2017 повторно звернувся на адресу відповідача з запитом на інформацію з аналогічним проханням. На його звернення, відповідач листами від 18.10.2017 №12263/03-02 та від 21.12.2017 за №14930/03-03 повідомив, що ОСОБА_1 має підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2016, але виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Позивач вважає, що посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним.

Позивач вказує, що відповідач заздалегідь був повідомлений про вищезазначений перерахунок, оскільки Міністерство внутрішніх справ України листами від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 та від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з 01.01.2016. В свою чергу, Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-22 повідомив головні управління Пенсійний фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016.

Позивач вважає, що після отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області довідки №3913-ЛК від 10.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, повинно було провести йому перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016, не зважаючи на те, що вищезазначена довідка надійшла до відповідача тільки у травні 2017 року. У зв'язку з тим, що до теперішнього часу відповідач так і не провів перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, тому він звернувся до суду за захистом порушених своїх прав (а.с.2-7).

Відповідач позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, про що 13.02.2018 до канцелярії суду ним було подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугою років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по лінії Міністерства внутрішніх справ України.

13.06.2017 на адресу головного управління від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 10.05.2017 вих.№3913-ЛК стосовно ОСОБА_1 Перерахунок пенсії згідно цього документу головним управління не проводився, про що позивачу було повідомлено у відповіді на звернення №14930/03-30 від 21.12.2017.

Посилаючись на ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідач зазначив, що відповідно до ч.2 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Відповідач також зазначив, що виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на перерахунок пенсії позивача у відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 на сьогоднішній день не відбувалось (а.с.33).

23.04.2018 до канцелярії суду від відповідача надійшли доповнення до відзиву (а.с.45-46). В обґрунтування доповнення зазначив, що 28.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 №2333-ЛК для проведення перерахунку пенсій на підставі Постанови №988. Щодо раніше виданих довідок, МВС України листом від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до пенсійних органів до набрання чинності Постанови №103, оскільки в таких довідках зазначена інформація про розмір премії за грудень 2015 року, а нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданими органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальним званням, зокрема, внутрішньої служби.

17.04.2018 позивачу була виплачена:

- доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року - 1979,71 грн.;

- доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року - 1979,71 грн.;

- доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року - 1979,71 грн.;

- доплата у зв'язку з перерахунком до пенсії квітня 2018 року - 1979,71 грн.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в порядку визначеному постановою КМУ №103.

Відповідач вважає, що позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.1).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (а.с.38-39).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 поновлено провадження у справі №812/163/18 (а.с.51).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Сєвєродонецьким МВ УДМС України в Луганській області 13.02.2015, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1, є пенсіонером за вислугою років, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Луганській області, отримуючи пенсію відповідно до Закону № 2262-XII (а.с.16).

Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Луганській області направила на адресу ГУ ПФУ в Луганській області довідку від 10.05.2017 №3913-ЛК про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини третьої ст. 63 Закону № 2262-XII, Постанови КМУ № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою інспектор з розшуку відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи м.Рубіжне (підпорядкованого УДАІ) УМВСУ в Луганській області (а.с.9).

06.12.2017 позивачем на адресу відповідача направлено запит, в якому просив надати інформацію щодо розміру всієї пенсії, який повинен бути з урахуванням її перерахунку, згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, надати також інформацію щодо розміру сум по кожному місяцю окремо за період з 01.01.2016 по 01.12.2017, які у разі виділення коштів з урахуванням Державного бюджету України будуть донараховані (а.с.10).

На вказаний позивачем запит, відповідач надав відповідь від 18.10.2017 №12263/03-02 в якій зазначив, що перерахунок з 01.01.2016 буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с.11).

В подальшому відповідачем на електронну пошту позивача було надано відповідь від 21.12.2017 №14930/03-30 в якій зазначив, що довідка від 10.05.2017 №3913-ЛК надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 13.06.2017. На теперішній час не внесено змін в програмний комплекс «Призначення та виплата пенсій деяким категоріям громадян» для проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам міліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988, тому проведення попереднього розрахунку розміру пенсії неможливе. За умови наявності фінансування з Державного бюджету України Головним управлінням пенсійного Фонду України в Луганській області буде негайно проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з доплатою за період з 01.01.2016 (а.с.12).

28.03.2018 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка № 2333-ЛК від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) стосовно ОСОБА_1 відповідно до частин третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 №103, від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 (а.с.47).

Згідно протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 загальний розмір пенсії перерахований і складає 5133,31 грн. щомісячно (а.с.49).

При цьому зазначено, що різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 58220,49 грн. Вказана сума буде виплачуватись частинами, а саме: з 01.01.2019 по 31.12.2019 по 1212,93 грн. щомісячно; з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми - по 2425,85 грн. (а.с.49).

Довідкою ГУ ПФУ в Луганській області від 23.04.2018 №5270/07 підтверджено, що на виконання постанови КМУ №103 ОСОБА_1 було зроблено перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії МВС України у Луганській області від 21.03.2018 №2333-ЛК та 17.04.2018 виплачена доплата за період з січня 2018 року по квітень 2018 року у розмірі 1979,71 грн. за кожен місяць (а.с.44).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною третьою статті 63 Закону № 2262 (у редакції Закону від 28.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Абзацом 1 пункту 24 вищевказаного Порядку, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом та перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

На день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті судом.

Відмовляючи в перерахунку пенсії згідно довідки від 10.05.2017 №3913-ЛК, відповідач посилався на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування, та такий перерахунок буде здійснено після виділення відповідних коштів із Державного бюджету.

Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України", яку суд враховує відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" як джерело права.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку саме за довідкою від 10.05.2017 №3913-ЛК, суд дійшов висновку про те, що відповідач допустив в даному випадку бездіяльність, чим порушив права позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15.02.2018, відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Щодо посилання відповідача на Постанову КМУ № 103, суд зазначає наступне.

Постановою КМУ № 103 визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262 до 01 березня 2018 року з урахуванням виплат, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова КМУ № 704).

Таким чином, порядок перерахунку пенсій, встановлений Постановою КМУ № 103, регулює питання відносно виплат, визначених станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704.

В свою чергу, предметом оскарження по даній адміністративній справі є бездіяльність відповідача та зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розмірів виплат, які були визначені станом на 01 січня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення від 10.05.2017 №3913-ЛК.

Таким чином, відповідач як на підставу для відмови в задоволенні позову посилається на порядок (Постанова КМУ № 103 від 21.02.2018), який зовсім на момент виникнення спірних правовідносин (січень 2016 року) був відсутній.

В свою чергу, прийняття Постанови КМУ № 103 у лютому 2018 року ніяким чином не спростовує факту протиправної бездіяльності відповідача за період з січня 2016 року, що підтверджується рішенням Верховного Суду в зразковій справі № Пз/9901/8/18 від 15.02.2018.

Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено жодного закону чи підзаконного нормативного акту, який би свідчив про наявність підстав, які б звільняли відповідача від законодавчо визначеного обов'язку перерахунку пенсії за умови підвищення відповідних виплат.

У зв'язку з чим порядок, визначений Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018, не є предметом спору по даній справі, а доводи відповідача з цього приводу - безпідставними.

Посилання відповідача на те, що ним вже здійснений перерахунок пенсії згідно нової довідки з інформацією відповідно до вимог постанови № 103, суд вважає доречними.

У зв'язку з цим, оскільки позивачем заявлялись вимоги окрім визнання протиправною бездіяльності ще й здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд, з метою захисту порушених з боку відповідача прав і свобод позивача, враховуючи вже зроблений відповідачем перерахунок пенсії, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог і відновити порушені права позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити виплату вже перерахованої пенсії на підставі довідки від 21.03.2018 №2333-ЛК, починаючи з 01 січня 2016 року.

При цьому, суд вважає неприйнятними посилання відповідача на те, що виплата буде здійснена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103, з наступних підстав.

Пункт 1 вказаної постанови містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.

Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 визначений перерахунок з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні виплати в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01.01.2016 по 24.02.2018, фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (далі-Порядок №45).

Вказаний висновок суду ґрунтується на таких законодавчо визначених положеннях.

Пунктами 2 та 3 Постанови КМУ № 103 встановлена процедура виплати сум перерахованої пенсії у зменшеному розмірі та сама виплата різниці у сумі перерахованої пенсії розстрочена на тривалий період.

Однак суд зазначає, що нормами Закону № 2262 зовсім не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).

Статтею 11 Закону № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно "перерахунку" усіх призначених за цим Законом пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 зовсім не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри "виплати" перерахованих пенсій, що в наявності в Постанові від 21.02.2018 № 103.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

В свою чергу, частиною другою статті 55 Закону № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Норми Закону № 2262 (а саме: ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 р. №103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положенням Закону.

Як наслідок, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 113 Конституції України, ст. ст. 6, 7 КАС України положення Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.

Оскільки відповідач вже здійснив доплату перерахованої пенсії за період з січня по квітень 2018 року, однак не виплатив позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що свідчить про необхідність відновлення порушеного права позивача на отримання у повному об'ємі належних йому сум за період, починаючи з 01.01.2016 по 31.12.2017, вже на підставі зробленого відповідачем перерахунку згідно довідки №2333-ЛК від 21.03.2018 року. Сам перерахунок не протирічить ст. 63 Закону № 2262.

Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує на таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.

За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з обранням належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80грн., з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню 352,40грн.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області визнання протиправною відмову та бездіяльність щодо нездійснення у негайному порядку перерахунку та виплати пенсії- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №3913-ЛК від 10.05.2017 року, починаючи з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9) провести виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: 93400, АДРЕСА_1) перерахованої пенсії відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області №2333-ЛК від 21.03.2018 року, за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: 93400, АДРЕСА_1) з головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя Н.М. Басова