Постанова № 73603972, 24.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
813/5094/17
Номер документу
73603972
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/2569/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Іщук Л.П., Попка Я.С.

з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року, ухвалену суддею Ланкевичем А.З. в місті Львові у справі № 813/5094/17 за позовом кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання неправомірним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення №1713044601058 від 18.12.2017 року.

На підтвердження позовних вимог покликається на те, що кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» є неприбутковою організацією, яка надає виключний перелік фінансових послуг відповідно до напрямків діяльності, передбачених Законом України «Про кредитні спілки». Крім того, кредитна спілка надає послуги обмеженому колу осіб (лише членам кредитної спілки) для збереження реальної вартості фінансових активів, створена та діє не з метою отримання прибутку, а з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Вважає, що з урахуванням норм ст.ст.1, 21 Закону України «Про кредитні спілки», ст.130 Господарського кодексу України діяльність кредитної спілки повністю відповідає визначенню «некомерційна господарська діяльність», оскільки така діяльність не має на меті отримання прибутку, а спрямована на досягнення іншої передбаченої законом мети – задоволення потреб членів кредитної спілки у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Львівській області №1713044601058 від 18.12.2017 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач ОСОБА_1 управління Державної фіскальної служби у Львівській області, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт ОСОБА_1 управління Державної фіскальної служби у Львівській області посилається на те що, у разі утворення кредитної спілки в порядку визначеному Законом України «Про кредитні спілки» такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги, встановлені п.п. 133.4.1. п. 133.4 ст. 133 Податкового Кодексу України, стосовно одночасної відповідності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному вищевказаним Законом та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Відтак, кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового Кодексу України та не підлягають включенню до нового реєстру, оскільки як фінансові установи є платниками податку на прибуток.

Кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» подала відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначила, що фінансові послуги, які надає кредитна спілка спрямовані на збереження реальної вартості фінансових активів, а не отримання прибутку.

Заслухавши суддю – доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи те, що кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» (код ЄДРПОУ: 38642006) зареєстрована, як юридична особа, 14.03.2013 року, основним видом економічної діяльності, згідно з відомостями, які містяться у ЄДР, є інші види кредитування (64.92).

04.10.2016 року Галицькою об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення №16130446/152 про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленими п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України) та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Рішенням Головного управління ДФС у Львівській області №1713044601058 від 18.12.2017 року кредитну спілку «Галицьке кредитне товариство» виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій з підстави невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України. Дата скасування ознаки неприбутковості 01.07.2017 року.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції, вірно встановивши правовідносин, що відповідають обставинам справи, виходив з того, що установчі документи кредитної спілки недійсними в судовому порядку не визнавались. Жодних доказів порушення процедури утворення чи порядку діяльності кредитної спілки не надано, відтак, рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій є протиправним.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Частиною 3 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

Суд зазначає, що особливості оподаткування неприбуткових організацій і внесення їх до Реєстру до 01.01.2015 р. були встановлені ст.157 Податкового кодексу України, з 01.01.2015 р. - ст.133 Податкового кодексу України.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 р. № 652-VІІІ, який набрав чинності 13.08.2015 р. викладено у новій редакції положення Податкового кодексу України, якими передбачено особливості оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій.

Згідно з підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) неприбуткові підприємства, установи та організації це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Відповідно до п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Ураховуючи першу вимогу, кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» (код ЄДРПОУ: 38642006) заснована згідно з рішенням установчих зборів (протокол №1 від 23.02.2013 року) і діє на підставі Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послу», «Про кредитні спілки», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів і зареєстрована, як юридична особа, 14.03.2013 року, тобто заснована і зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

Ураховуючи другу та третю вимогу, судом встановлено, що Статут кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство» (нова редакція), затверджений протоколом №7 від 21.05.2016 року загальними зборами членів кредитної спілки та головою спостережної ради кредитної спілки.

Згідно з п.п.22.3, 22.4 Статуту, кредитній спілці забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частину серед засновників, членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Доходи кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети та завдань, напрямів діяльності, визначених цим Статутом.

Крім того, у п.29.6 Статуту визначено, що у разі припинення кредитної спілки (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) її активи передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету. Залишок коштів резервного капіталу та додаткового капіталу після розрахунків із членами спілки та іншими кредиторами зараховуються до Державного бюджету України.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що положення Статуту кредитної спілки «Галицьке кредитне товариство», зокрема п.п.22.2, 22.3 Розділу 22. Порядок розподілу доходів кредитної спілки та п.29.8 Розділу 29. Задоволення вимог кредиторів кредитної спілки в разі припинення її діяльності, відповідають вимогам, установленим підп.133.4.1 п.133.4 ст.134 Податкового кодексу України.

Ураховуючи четверту вимогу, за результатами розгляду поданих позивачем документів контролюючим органом прийнято рішення №16130446/152 від 04.10.2016 року про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості та внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

З огляду на наведені факти та докази суд констатує, що кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» відповідає вимогам встановленим п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України, які ставляться до неприбуткових підприємств, установ та організацій.

Відповідачем в свою чергу не наведено обґрунтованих заперечень з приводу того, яким вимогам не відповідає позивач, як неприбуткова організація (підприємство, установа).

Відповідно до п. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПК України у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим підпункту 133.4.1 і підпунктом 133.4.2 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов'язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.

З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому цим розділом для платників податку на прибуток.

Однак, відповідачем подання звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації не вимагалось, а з ігноруванням цієї норми прийнято рішення про виключення позивача з Реєстру.

Нормою п. 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 ПК України передбачено, що у разі встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (п.п. 133.4.4. п. 133.4 ст. 133 ПК України).

Тобто цією нормою чітко передбачено, що підставою для виключення організації з Реєстру неприбуткових організацій є встановлення факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту.

Аналізуючи матеріалами справи та зібрані докази, суд апеляційної інстанції зазначає, що факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 ПК України відповідачем не встановлено. Доводи відповідача про те, що кредитна спілка «Галицьке кредитне товариство» надає фінансові послуги, а тому не може бути визнана неприбутковою організацією не заслуговують на увагу, виходячи з того, що відповідачем не встановлено відповідних фактів надання фінансових послуг і, зрештою, фінансових послуг, які спрямовані на отримання прибутку.

Підпунктом 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

З аналізу вищевказаної норми права слідує, що п.п. 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України регламентує Порядок ведення Реєстру, однак не містить підстав для виключення з реєстру неприбуткових установ і організацій та скасування ознак неприбутковості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок № 440).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 440, ознака неприбутковості організації присвоюється за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України за структурою, зокрема (0038) - спілки. Присвоєння неприбутковій організації ознаки неприбутковості здійснює контролюючий орган за основним місцем обліку неприбуткової організації (далі - контролюючий орган).

Як вбачається з спірного рішення, позивача виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі п. 133.4 ст. 133 ПК України у зв’язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам.

Пунктом 16 Порядку № 440 встановлено, що виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі:

використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;

розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу;

затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації;

за ініціативою неприбуткової організації.

При цьому, під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується:

з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу;

з дати припинення юридичної особи (в результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення);

з дати надходження до контролюючого органу заяви неприбуткової організації про виключення з Реєстру за власною ініціативою.

Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач прийняв протиправне рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки відповідачем у суді не доведено підстав для прийняття зазначеного рішення. Також, відповідачем не доведено, що позивач розподіляє свої доходи з порушеннями встановленими п. 133.4 ст. 133 ПК України.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.

Судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись 229, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року в справі № 813/5094/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції

Головуюча суддя Р.Б. Хобор

Судді Л.П. Іщук

ОСОБА_2

Повний текст виготовлено 25.04.2018 року