Постанова № 73603720, 23.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
826/10399/17
Номер документу
73603720
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/10399/17 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Харитонова Х.Б., за участі представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника відповідача-1 ОСОБА_4, представника відповідача-2 ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_6 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 грудня 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Джерело надій", про визнання протиправною бездіяльності та визнання протиправним і скасування припису, -

В С Т А Н О В И В :

18.08.2017р. ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), (надалі - відповідач-1 чи КП «Київблагоустрій») та Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), (надалі - відповідач-2), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Джерело надій», (надалі - ТОВ «Джерело надій»), про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо скасування припису інспектора КП «Київблагоустрій» Федоренко І.С. від 18.07.2017 №1715889 та визнання протиправним та скасування припису інспектора Федоренко І.С. КП «Київблагоустрій» від 18.07.2017 №1715889.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірний припис підлягає скасуванню як безпідставний, оскільки нежитлова будівля не є самовільно встановленою тимчасовою спорудою без дозвільних на те документів, тому, що позивач надав відповідачу необхідну дозвільну документацію.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.12.2017 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено обґрунтованість позовних вимог.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.12.2017 р., через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що не зважаючи на те, що позивач 04.08.2017р. надав відповідачу документи на підтвердження законності будівлі та огорожі, відповідачем 1 не законно демонтовано огорожу, яка була розміщена на земельній ділянці позивача.

Відповідачем 2 подано відзив на апеляційну скаргу про залишення апеляційної скарги позивача без задоволення.

В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги позивача, представник відповідача 1 та представник відповідача 2 заперечували проти задоволення апеляційної скарги позивача.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої інстанції та апеляційної інстанції встановлено, що 18.07.2017 р. інспектором КП «Київблагоустрій» складено припис №1715889, в якому зазначено, що у Подільському районі вулиця Боричів Тік 20 встановлено порушення 13.3.1, отже пропонується, на підставі Рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 про затвердження Правил благоустрою міста Києва, усунути порушення шляхом надання проектно-дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди в триденний термін, в разі відсутності проектно-дозвільної документації демонтувати власними силами відновити благоустрій, в разі невиконання вимог припису будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства (а.с.151).

У приписі зазначено, що припис наклеюється при свідках ОСОБА_8 та ОСОБА_9, про що є відповідні підписи зазначених осіб.

Фотокопія припису приклеєного до огорожі знаходиться в матеріалах справи (а.с.152).

19.07.2017р. ОСОБА_6 звернувся до КП «Київблагоустрій» із заявою про виконання приписів, в тому числі й припису №1715889 від 18.07.2017р. та надав документи: витяг з державного реєстру речових прав та нерухомості майно, схема розташування земельної ділянки, декларація про початок виконання будівельних робіт (а.с.165-170).

03.08.2017 р. КП «Київблагоустрій» надано відповідь позивачу щодо надання ним документів на виконання припису № 1715889 про необхідність подачі додаткових документів, зокрема декларації про готовність об'єкта до експлуатації, документ про підтвердження правомірності зайняття земельної ділянки, тощо (а.с.11).

Вищенаведені обставини підтверджені відповідними доказами і ні є спірними.

Спірним у даній справі є правомірність припису №1715889 від 18.07.2017р. та правомірність дій відповідачів щодо не скасування вказаного припису після подачі позивачем документів на виконання спірного припису.

Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (надалі Закон № 2807) визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Статтею 1 Закону № 2807 визначенно поняття благоустрій населених пунктів це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Частина 1 ст. 20 Закону № 2807 визначає, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Віповідно до ч.1 ст.34 Закону № 2807 Правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 затверджено Правила благоустрою міста Києва.

Згідно з пп. 13.1.1 п. 13.1 розд. ХІІІ Правил благоустрою міста Києва, розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Пунктом 13.3 Правил благоустрою міста Києва визначено, що порядок демонтажу (переміщення) самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі.

Підпунктом 15.3.5 п. 15.3 розд. XV Правил благоустрою міста Києва передбачено, що встановлення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності потребує оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди (виконавець - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та укладення договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою (укладається між Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та власником тимчасової споруди).

Підпунктом 19.1.1 Правил благоустрою міста Києва передбачено, що контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до пп. 19.2.1 Правил благоустрою міста Києва, уповноважені працівники Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил; складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Пунктом 20.2 Правил благоустрою м.Києва визначені обов'язки та повноваження посадової особи контролюючого органу.

Зокрема п.20.2.1. Правил встановлено, якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений.

Рішенням Київської міської ради від 23.10.2013р. № 246/9734 «Про міський благоустрій» затверджено Положення про головного інспектора та інспекторів з благоустрою м.Києва.

Пунктом 1 вказаного Положення передбачено, що головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва - посадові особи управління контролю за благоустроєм міста Києва Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), інспектори районних в місті Києві відділів контролю за благоустроєм, інспектори КП "Київблагоустрій" наділені повноваженнями із здійснення контролю за станом благоустрою населеного пункту, виконанням Правил благоустрою міста Києва, а також притягнення винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою.

За приписами п.2. вказаного Положення головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.

Згідно п.3. вказаного Положення, головний інспектор та інспектори з благоустрою міста Києва: контролюють стан благоустрою міста Києва; здійснюють контроль за дотриманням Правил благоустрою міста Києва; здійснюють складання протоколів про порушення законодавства у сфері благоустрою; проводять рейди та перевірки; притягають винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою міста Києва; здійснюють профілактику правопорушень в сфері благоустрою міста Києва; виконують інші обов'язки відповідно до законодавства.

Головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва мають право (п.4 цього ж Положення): проводити рейди та перевірки територій та об'єктів міста Києва щодо стану їх благоустрою і додержання підприємствами, установами, організаціями, громадянами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів; складати протоколи про порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів для притягнення винних до відповідальності; одержувати у встановленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи і матеріали для виконання покладених на них завдань; залучати в установленому порядку громадських інспекторів благоустрою міста Києва, фахівців підприємств, установ і організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції; надавати допомогу підприємствам, установам, організаціям та громадянам у поліпшенні стану територій та об'єктів благоустрою міста Києва; здійснювати в межах своєї компетенції контроль за дотриманням законодавства в сфері благоустрою та населених пунктів; подавати у встановленому порядку пропозиції з розвитку та поліпшення стану благоустрою міста Києва; брати участь у межах своєї компетенції у роботі комісій; надавати інформацію іншим органам державного контролю відповідно до законодавства.

Відповідно до п.5. вказаного Положення вимоги головного інспектора та інспектора з благоустрою міста Києва у межах виконання їх повноважень є обов'язковими для виконання посадовими особами підприємств, установ та організацій, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Безпосередньо порядок отримання дозвільних документів на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі по тексту - Порядок № 244).

З матеріалів справи вбачається, що 18.07.2017 р. інспектором КП «Київблагоустрій» складено припис №1715889, в якому зазначено, що у Подільському районі вулиця Боричів Тік 20 встановлено порушення, внаслідок чого пропонується надання проектно-дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди в триденний термін (а.с.151).

Враховуючи зміст спірного припису від 18.07.2017 р. № 1715889 та враховуючи вищенаведені норми, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог, оскільки інспектор КП «Київблагоустрій» при складанні припису діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законодавством.

Відповідно до вищенаведеного Положення про головного інспектора та інспекторів з благоустрою м.Києва та Правил благоустрою м.Києва вказана посадова особа має право проводити перевірки територій та об'єктів міста Києва щодо стану їх благоустрою і додержання підприємствами, установами, організаціями, громадянами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, та в разі виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.

Судом першої інстанції вірно відмовлено у задоволені позовних вимог про скасування припису від 18.07.2017 р. № 1715889, оскільки позивачем не доведено, що посадова особа складаючи спірний припис діяв поза межами повноважень та не у спосіб визначений законом.

Колегія суддів звертає уваги, що позивач у даній справі не оскаржує інший припис складений відповідачем 1 від 18.07.2017р. № 1715890 чи дії відповідачів щодо демонтажу огорожі.

Також колегія суддів погоджується з іншим висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо скасування спірного припису, оскільки як вбачається з матеріалів справи, відповідач 1 дослідив і надав 03.08.2017 р. відповідь позивачу про необхідність подання додаткових документів, зокрема декларації про готовність об'єкта до експлуатації, документ про підтвердження правомірності зайняття земельної ділянки тощо, що не було виконано позивачем.

Вказана обставина апелянтом не спростована.

Згідно з частиною 2 статті 74 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже, всі наведені аргументи апелянта-позивача не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст постанови виготовлено 24.04.2018 р.

Керуючись статтями 308, 309, 310, 315, 316, 321, 322. 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_6 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 грудня 2017 р. - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 грудня 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Джерело надій", про визнання протиправною бездіяльності та визнання протиправним і скасування припису - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль