
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2018 року справа №812/2021/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів : судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Василенко Л.А., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 р. у справі № 812/2021/17 (головуючий І інстанції Петросян К.Є.) за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання незаконним та скасування рішення №0013831311 від 22.08.2017року, -
ВСТАНОВИВ:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, в якому, з урахуванням уточнення, просило: визнати незаконним та скасувати рішення від 22 серпня 2017 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с.3-6, 41-44).
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року задоволено повністю, а саме: визнано незаконним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 22.08.2017 року №0013831311 про застосування до Новоайдарської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 3848,10 грн., стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (а.с.94-98).
Відповідач, не погодився з рішенням суду першої інстанції, звернувся до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII (далі – Закон № 1669-VII) не скасовує обов’язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI). Підставою для звільнення є заява у довільній формі та сертифікат Торгово-промислової палати України. Отже, обов’язки сплати єдиного внеску мають бути виконані після закінчення АТО у повному обсязі. Заява та сертифікат від позивача до ОДПІ не надходив. Крім того, положення п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669-VII втратили чинність з 01.01.2016 року згідно Закону України від 24.12.2015 року № 911-VIII (а.с.105).
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Луганське обласне відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зареєстровано юридичною особою, місцезнаходження за адресою: 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, проспект Центральний, буд.17, має у своїй структурі відокремлений підрозділ –Новоайдарську міжрайонну виконавчу дирекцію Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с. 11-18).
Новоайдарська виконавча дирекція розташовувалась у смт.Новоайдар та перебувала на обліку у Новоайдарському відділенні Старобільської ОДПІ ГУ МД у Луганській області.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 03 травня 2017 року утворено юридичну особу - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, про що до реєстру внесено запис № 13831020000004580, яка є правонаступником Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.23).
29 травня 2017 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено державну реєстрацію припинення Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.25, 26, 79-86).
Передавальним актом від 11 серпня 2017 року, затвердженого Головою комісії з реорганізації, визначено, що правонаступництво щодо майна, усіх прав та обов’язків Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності після його реорганізації шляхом приєднання переходить правонаступнику – управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (а.с.19-22).
Отже, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області є правонаступником реорганізованого Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 22.08.2017 року № НОМЕР_1 на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Новоайдарської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застосовано штраф у розмірі 3431,22 грн за період з 05.09.2014 до 31.10.2014 (10% до 01.01.2015) та нараховано пеню у розмірі 416,88 грн, всього 3848,10 грн (а.с.7). Вказане рішення отримано позивачем 18.09.2017 року.
Позивач не погодившись з винесеним рішенням звернувся до ДФС України зі скаргою від 27.09.2017 №08-08-1190/СД на рішення відповідача до Державної фіскальної служби України (а.с.89-90). Рішенням ДФС України №24767/6/99-99-11-02-02-25 від 31.10.2017 року про результати розгляду скарги, рішення ГУ ДФС у Луганській області від 22.08.2017 №0013831311 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення (а.с.29-30).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, виходив з того, що позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території, де здійснюється антитерористична операція та в період її проведення, тому в даному випадку податковий орган приймаючи рішення, діяв з порушенням чинного законодавства України.
Суд апеляційної інстацнії з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України, Закону № 2464-VІ, Законом № 1669-VII та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною 8 зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Абзацем 1 частини 2 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакціях Закону до 28.12.2014 року - у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум).
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач несвоєчасно виконував обов’язок платника єдиного внеску щодо сплати єдиного внеску.
Разом з цим, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон № 1669-VII.
Згідно до статті 1 зазначеного Закону, період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року (втратив чинність) та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинний), затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, у якому, серед інших, зазначені м смт.Новоайдар, де знаходилися органи доходів та зборів, на обліку яких перебував, на момент виникнення спірних правовідносин, знаходився позивач.
Новоайдарська виконавча дирекція розташовувалась у смт.Новоайдар та перебувала на обліку у Новоайдарському відділенні Старобільської ОДПІ ГУ МД у Луганській області, тобто, перебувала на території, де проводиться антитерористична операція.
З огляду на дію вищезазначених норм, позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов’язків платника єдиного внеску.
Щодо посилань апелянта на ту обставину, що платник не звертався до контролюючого органу з відповідною заявою про звільнення від виконання обов’язків, передбачених Законом № 1669, суд зазначає, що з такою заявою платник має право звернутися не пізніше тридцяти календарних днів після закінчення антитерористичної операції, на час прийняття спірного рішення та вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Доводи апелянта про те, що підставою для звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску, у відповідності до ст. 10 Закону № 1669-VII є сертифікат Торгово-промислової палати України, не відповідає змісту вищенаведених правових норм, за змістом яких, підставою для такого звільнення є сам факт перебування платника на території населених пунктів, на території яких проводиться АТО та відповідна заява такого платника подана не пізніше тридцяти календарних днів після закінчення антитерористичної операції.
Суд не приймає також посилання апелянта на виключення Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII із Закону № 1669-VIIпідпункт 8 пункту 4 статті 11, яким і було доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI пунктом 9-3 (у подальшому пункт 9-4), оскільки до самого Закону № 2464-VI такі зміни внесенні не були та ця норма залишилась чинною.
Аналогічна висновки щодо застосування норм права відповідають висновкам Верховного Суду викладеним у рішенні від 30 березня 2018 року у зразковій справі №812/292/18 (адміністративне провадження №Пз/9901/22/18) та постановах від 03 квітня 2018 року у справі №805/4331/16-а, від 04 квітня 2018 року у справі №805/4762/16-а, які відповідно до ч.5 статті 242 КАС України враховуються судом.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених судом обставин, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про скасування рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 22.08.2017 року №0013831311.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись статями 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 р. у справі № 812/2021/17 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 р. у справі № 812/2021/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового суду протягом тридцяти днів з дати проголошення.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 24 квітня 2018 року.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: Л.А. Василенко
ОСОБА_2