Рішення № 73602762, 24.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
822/709/18
Номер документу
73602762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/709/18

РІШЕННЯ

іменем України

24 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, гарантованої частиною 5 статті 12 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016, 2017 роки та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок щорічної разової допомоги до 5 травня за 2016, 2017 року, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком, встановленого частиною 1 статті 28 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і провести виплату з урахуванням виплаченої суми.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що як учасник бойових дій, відповідно до статті 12 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, згідно з статтею 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, фактично йому виплачена допомога у розмірі меншому ніж передбачена Законом, а саме 920,00 грн за 2016 рік, 1200,00 грн за 2017 рік. Звернувся до управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації із заявами про нарахування та виплату невиплаченої одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016, 2017 роки та отримав відмову щодо нарахування цієї допомоги. Вважаючи своє право на отримання разової грошової допомоги порушеним, звернувся до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою від 12.03.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

У поданому відзиві відповідач зазначив, що законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 № 79-VIІ внесено зміни до Прикінцевих положень Бюджетного кодексу України, відповідно до яких, право встановлювати розміри виплати щорічної разової допомоги до 5 травня надано Кабінету Міністрів України. Постановою від 02.03.2016 № 141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Кабінет Міністрів України визначив щорічну разову допомогу до 5 травня у 2016 році в розмірі 920,00 грн. Постановою від 05.04.2017 № 223 "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, що виплачувалась у 2017 році, передбачених законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Кабінет Міністрів України встановив щорічну разову допомогу до 5 травня у 2017 році в розмірі 1200,00 грн. Вважає, що позивачу правомірно здійснена виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 920,00 грн та 1200,00 грн.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач - ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД № 274792.

В травні 2016 року позивач отримав разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у розмірі 920,00 грн, в травні 2017 року - разову грошову допомогу за 2017 рік в розмірі 1200,00 грн.

Позивач звернувся до управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації із заявою про нарахування та виплату невиплаченої одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік.

Листом від 17.11.2016 № 453/01-26 управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації відмовило позивачу та повідомило, що постановою від 02.03.2016 № 141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Кабінет Міністрів України у 2016 році встановив виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 920,00 грн.

У 2018 році звернувся до управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації із заявою про нарахування та виплату невиплаченої одноразової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017 рік.

Листом від 01.02.2018 № 12/01-26 управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації відмовило позивачу та повідомило, що постановою від 05.04.2017 № 223 "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Кабінет Міністрів України у 2017 році встановив виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі 1200,00 грн.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у виплаті разової грошової допомоги до 5 травня, встановленої частиною 5 статті 12 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

За змістом частини 5 статті 12 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Частиною 1 статті 17-1 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 № 79-VIII розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, зокрема, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, з набуттям чинності закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 № 79-VIII, Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, встановленої статтею 12 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 02.03.2016 № 141 - у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), учасникам бойових дій у розмірі 920,00 грн.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 05.04.2017 № 223 - у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад, учасникам бойових дій у розмірі 1200,00 грн.

Рішенням від 25.01.2012 № 3-рп/2012 Конституційний Суд України визначив, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Конституційний Суд України в пункті 3 рішення № 4-зп від 03.10.1997 у справі набуття чинності Конституцією України зазначив про те, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суд повинен застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Враховуючи, те, що закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 № 79-VIII прийнятий пізніше закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", то відповідно, до спірних правовідносин щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги до 9 травня застосовуються норми закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 N 79-VIII.

Конституційний Суд України в рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 зазначив, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування кожному достатнього життєвого рівня.

У пункті 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 Європейський суд з прав людини зазначив, що в межах свободи дій держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Європейський суд з прав людини у пункті 26 рішення від 09.10.1979 у справі "Ейрі проти Ірландії", також констатував, що реалізація соціальних та економічних прав здебільшого залежить від ситуації, особливо фінансової, яка склалася в державі.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може змінюватись державою, зокрема, через неможливість її фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною 1 статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Враховуючи викладене, суд вважає, що виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 920,00 грн за 2016 рік, 1200,00 грн за 2017 рік здійснена з дотриманням діючого на час її виплати законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмов, тому позовні вимоги про їх скасування не підлягають задоволенню.

Керуючись Бюджетним кодексом України, законами України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (32200, Хмельницька обл., м. Деражня, вул. Шевченка, 23А, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації (32200, Хмельницька обл., м. Деражня, вул. Миру, 39, код ЄДРПОУ 03198405) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_2