
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/364/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання призначення виплати пенсії за віком,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 28.07.2017 року представники позивача звернулися до Пенсійного фонду України з заявою, в якій просили Пенсійний фонд визначити уповноважений територіальний орган, що має розглянути заяву по суті та направити її за належністю.
ПФУ виконав прохання позивача і в листі №11136/Л-11 від 09.08.2017 року зазначив, що управлінням визначеним для розгляду заяви позивача про призначення пенсії є ОСОБА_2 об’єднане фонду України Херсонської області.
04 серпня 2017 року представник позивача, діючи на підставі нотаріальної довіреності, подав безпосередньо до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області особисту заяву позивача про призначення пенсії нотаріально посвідчену та апостильовану.
Заява позивача була прийнята відповідачем разом із усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчені копії.
17.08.2017 року було отримано відмову відповідача № 38/02 від 10.08.2017 року у призначенні пенсії позивачу.
Крім того, з метою сприяння відповідачу у виконанні своїх обов'язків представники ОСОБА_1 вдруге звернулись до відповідача, надавши всі оригінали документів для огляду та засвідчені копії.
11.12.2017 року за № 3308/02 відповідач вдруге відмовив позивачу.
Дії відповідача щодо незаконної відмови в поновленні виплати пенсії є неправомірними і дискримінаційними та суперечать чинному законодавству.
Позивач просить суд зобов'язати ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.08.2017 року ( з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року відкрито спрощене провадження адміністративній справі. Призначено судове засідання на 04.04.2018 року.
02.04.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач посилається на те, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Оскільки паспорт надано в копії, а не в оригіналі як того вимагає Порядок № 22-1, це є порушенням чинного законодавства. Позивачем не надано до управління паспорт громадянина України або інший документ з відміткою про реєстрацію (довідка з місця проживання), а наявність реєстрації місця проживання (в даному випадку в рамках звернення згідно постанови від 02.07.2014 року № 234 - наявність даних про реєстрацію на території АР Крим передбачено Порядком) є обов'язковою умовою для призначення пенсії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 04.04.2018 року замінено первинного відповідача ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Призначено судове засідання на 23.04.2018 року.
13.04.2018 року до суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки невідомі. у судове засідання не звився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки невідомі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
04.08.2017 року представник за довіреністю ОСОБА_4, який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою про призначення їй пенсії за віком до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 10.08.2017 року № 1638/02 було повідомлено про неможливість призначення пенсії за віком, посилаючись на те, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Запропоновано звернутися особисто заявнику або представнику з оригіналами документів до управління фонду.
30.11.2017 року представник позивача звернувся до відповідача з заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком.
ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 11.12.2017 року № 3308/02 було повідомлено про те, що особа, яка звертається за пенсією повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік) та запропоновано звернутися особисто заявнику або представнику з оригіналами документів до управління фонду.
Відповідно до супровідного листа Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 19.04.2018 року № 4455/08 ОСОБА_1 пенсія не призначалася та не нараховувалася, пенсійна справа відсутня.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Статтею 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Судом встановлено, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не надав необхідний пакет документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не мав підстав для призначення пенсії.
Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України).
Позивач належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог, тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Варняк С.О.
кат. 10.2.4