Рішення № 73602208, 25.04.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
813/917/18
Номер документу
73602208
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/917/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання перерахувати пенсію,

встановив:

ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат ОСОБА_2, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної позивачу пенсії;

- зобов’язати відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням розміру грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме з суми 447 619,12 грн., починаючи з 06.05.2017 з урахуванням вже виплачених сум;

- зобов’язати відповідача негайно нарахувати та виплатити позивачу пенсію у належному розмірі у межах суми за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог вказує нате, що після звільнення з військової служби у Національній гвардії України позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області, та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Не погодившись із призначеною сумою пенсії, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про її перерахунок з урахуванням розміру грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд, перед звільненням, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Проте, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії. Позивач вважає, що вказані виплати підлягають врахуванню при обчисленні пенсії, у зв’язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Представником відповідача ОСОБА_3 17.04.2018 (Вх№10293) через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, суть якого полягає у правомірності дій ГУ ПФУ у Львівській області. Статтями 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наведено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, які включаються в обрахунок пенсії. Серед вказаного переліку відсутні винагороди, про включення яких до обрахунку пенсії просить позивач. Вказане підтверджується рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015, яким роз’яснено, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою судді від 07.03.2018 позовна заява була залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді від 26.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, на підставі пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України.

Ухвалою суду від 18.04.2018 у задоволені клопотання ГУ ПФУ у Львівській області про залучення третіх осіб відмовлено.

24.04.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив, однак згідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, про що було повідомлено сторонам в ухвалі від 26.03.2018 про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі.

Суд, з’ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Внутрішніх військах України, а в подальшому у Національній гвардії України.

З 03.11.2016 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується посвідченням №2441012033, виданим Пенсійним фондом України, копія якого міститься в матеріалах справи.

12.10.2017 позивач звернувся до Західного територіального управління Національної гвардії України із запитом про надання інформації щодо видів та розмірів грошового забезпечення, з яких позивачем сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.11.2014 по 31.10.2016.

На адвокатський запит ОСОБА_2 т.в.о. начальника Західного територіального управління Національної гвардії України №50/33-2348 від 23.10.2017 надіслано інформацію про види та розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 з якого було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.11.2014 по 31.10.2016.

Відповідно до вказаної інформації розмір грошового забезпечення позивача складає 447 619,12 грн та включає в себе:

- посадовий оклад, військове звання, надбавку за вислугу років у розмірі 64 344,00грн;

- надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження військової служби та спецзавдань пов’язаних з антитерористичною операцією у розмірі 32 172,00 грн;

- надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 6 408,00 грн;

- надбавку за класну кваліфікацію у розмірі 4 129,02 грн;

- щомісячну премію у розмірі 117 925,00 грн;

- щомісячну додаткову грошову винагороду згідно НзМВС від 23.01.15 №72 у розмірі 26 304,050 грн;

- допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу у розмірі 26 304,50 грн;

- премію, як вид заохочення згідно Дисциплінарного статуту ЗСУ 48 775,74 грн;

- винагороду за безпосередню участь в АТО у розмірі 37 887,46 грн.

06.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ України у Львівській області з заявою з проханням провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з якого було сплачено страховий внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме з суми 447 619,12 грн.

04.12.2017 ГУ ПФ України у Львівській області листом №2775/Б-20/12.03-06 надано відповідь про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1

Як вбачається із відповіді, відмова мотивована посиланням на норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких документи для призначення та перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідні для призначення (перерахунку) пенсії документи, а усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Чинним законодавством не передбачено включення в обрахунок пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстроково служби та військовослужбовцям за контрактом одноразових видів грошового забезпечення, зокрема, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, заохочувальної премії, різні винагороди.

У відповіді вказано, що ОСОБА_4 призначена пенсія за вислугу років відповідно до статті 13 Закону №2262 у розмірі 70% грошового забезпечення на підставі заяви від 06.12.2016 та наданих уповноваженим структурним підрозділом ГУ НП України документів, зокрема, грошового атестату від 02.11.2016 №47 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.11.2016 №2/33-189ФВ, виданих Західним ТУ НП України. Підстав для перерахунку призначеної пенсії немає.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

При вирішення спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ).

Законом№2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Спірні види грошового забезпечення, на підставі яких позивач вимагає здійснити перерахунок пенсії, були виплачені за період з 01.11.2014 по 31.10.2016, тобто здійснені після 01.01.2011, що дає підстави брати до уваги лише ті види грошового забезпечення, з яких було нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що після 01.01.2011 пенсія особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб обчислюється, виходячи з сум грошового забезпечення, до якого на підставі статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок.

Предметом оскарження в справі є неправомірність відмови органів Пенсійного фонду України щодо віднесення сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, заохочувальної премії, винагороди за безпосередню участь в АТО на підставі якого здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах вказаного Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Причому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини 3статті 63 Закону №2262-ХІІ дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Отже допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, заохочувальні премії, винагороди за безпосередню участь в АТО не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.

Судом не беруться до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі №21-70а15, оскільки в указаній правовій позиції не враховано рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, прийняте після винесення постанови Верховного Суду України.

Також суд зазначає, що із наявної в матеріалах справи довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.11.2016 № 2/33-189ФВ, на підставі якої він просить здійснити перерахунок пенсії, не можна встановити, що із спірних сум сплачувався єдиний соціальний внесок.

Так, довідка про заробітну плату надається згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (підпункт 3 пункту 2.1 розділу II Порядку).

Згідно з пунктом 2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) надається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою або організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Зазначеним вище вимогам подана позивачем довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення не відповідає, зокрема, в ній не зазначено, чи видана вона на підставі первинних документів, не вказано місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Оскільки обов’язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, то подана позивачем довідка не може бути взята для обчислення пенсії з урахуванням зазначеної в них заробітної плати.

Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №К/9901/1465/17, яку враховано судом при постановлені рішення у даній справі.

Судом не береться до уваги відповідь позивача на відзив, яка надійшла 24.04.2018 (вх.№11584), оскільки надання такої не передбачено частиною 3 статті 263 КАС України.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області вказані вимоги щодо обов’язку довести правомірність своїх дій виконано.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку діям ГУ ПФУ у Львівській області при відмові у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, суд дійшов переконання, що вони відповідають критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України та вимогам Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тому позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу є безпідставною та до задоволення не підлягає.

Позовні вимоги про зобов’язання відповідача перерахувати пенсію, призначену позивачу відповідно до Закону №2262-ХІІ з урахуванням розміру грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме з суми 447 619,12 грн, починаючи з 06.05.2017 з урахуванням вже виплачених сум та зобов’язання відповідача негайно нарахувати та виплатити позивачу пенсію у належному розмірі у межах суми за один місяць, є похідними від першої позовної вимоги і, ураховуючи висновок суду про її безпідставність, також є безпідставними і до задоволення не підлягають.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Львівській області при відмові у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 79026, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.П. Хома