Постанова № 73596138, 18.04.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
642/5979/17
Номер документу
73596138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 642/5979/17ОСОБА_1 апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Сіренко О.І.

суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання: Ващук Ю.О.

представник позивача: ОСОБА_2

предстаник відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 оборони України на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 14.12.2017, суддя Скляренко С.О., вул. Полтавський шлях, 20, м. Харків, Харківська, 61052, по справі № 642/5979/17

за позовом ОСОБА_5

до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату , ОСОБА_4 оборони України

про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2017 року позивач, ОСОБА_5, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати п. 10 протоколу №105 від 06.10.2017р. рішення Комісії ОСОБА_4 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум; визнати протиправною відмову ОСОБА_4 оборони України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» ОСОБА_5; зобов’язати ОСОБА_1 Обласний військовий комісаріат повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів ОСОБА_4 Оборони України про виплату ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказу ОСОБА_4 Оборони України №530 від 14.08.2014 року; зобов’язати ОСОБА_4 оборони України вирішити питання про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 згідно: Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р. та Наказом ОСОБА_4 Оборони України №530 від 14.08.2014 року; зобов’язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат відповідно до ст. 267 КАС України подати у 15 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення; зобов’язати ОСОБА_4 оборони України відповідно до ст. 267 КАС України подати у 45 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову представник позивача посилався на те, що ОСОБА_4 оборони України неправомірно відмовило ОСОБА_5 в призначенні одноразової грошової допомоги. Немає жодних підстав для відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16-4 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та П. 19 Порядку затвердженим Постанови КМУ №975 від 25.12.2013 року. Окрім того, Постановою Ленінського районного суду м. Харкова та Ухвалою ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду по справі №642/1786/17, які не були скасовані, набрали законної сили та є остаточними встановлено, що позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги та, що позивачем був наданий повний перелік документів згідно п. 11 Порядку 975 для призначення одноразової грошової допомоги.

Представник відповідача ОСОБА_1 обласного військового комісаріату в запереченнях на позов просив закрити провадження у справі у зв'язку з повним виконанням ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 22.05.2017 по справі №642/1786/17.

В письмових запереченнях представник ОСОБА_4 оборони України зазначив, що позивачем не були надані всі необхідні документи, передбачені Порядком №975, а саме документ, про обставини поранення, що унеможливлює визначення його права на отримання одноразової грошової допомоги. Також зазначив, що при вирішенні справи слід керуватись законодавством, яке діяло у 2013р. коли позивачу було встановлено інвалідність при первинному огляді, а саме: ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» (в редакції 2013р.) та Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 (далі Порядок № 499).

14 грудня 2017 року постановою Ленінського районного суду м. Харкова адміністративний позов ОСОБА_5 до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, ОСОБА_4 оборони України про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задоволений частково.

Визнаний протиправним та скасований п. 10 протоколу №105 від 06.10.2017 рішення Комісії ОСОБА_4 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум.

Визнана протиправною відмова ОСОБА_4 оборони України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» ОСОБА_5

Зобов’язано ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів ОСОБА_4 оборони України про виплату ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, та Наказу ОСОБА_4 оборони України №530 від 14.08.2014.

Зобов’язано ОСОБА_4 оборони України вирішити питання призначення та нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_5С . згідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р. та Наказом Міністра оборони України №530 від 14.08.2014.

В решті вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4 оборони України просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що суд першої інстанції при ухваленні рішення не надав належної оцінки тому факту, що оскаржуване рішення ОСОБА_4 оборони України, а саме пункт 10 протоколу № 88 засідання комісії ОСОБА_4 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняте на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 05.04.2017 року по справі № 642/199/17, яким ОСОБА_4 оборони України зобов’язано повторно розглянути висновок та документи подані ОСОБА_1 військовим комісаріатом та вирішити питання щодо призначення ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та наказу ОСОБА_4 оборони України № 530 від 14.08.2014 року.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача просить постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, вислухавши суддю – доповідача, пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзиви на апеляційну скаргу, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав :

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_5 з 29.10.1983 року по 26 жовтня 1985 року проходив військову службу у Збройних Силах СРСР, в тому числі у складі діючої армії під час бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан, що підтверджується військовим квитком № МН 3813679 від 28.10.1983 року.

Із копії витягу з протоколу № 2501 від 13.12.2012 року засідання Центральної військової лікарської комісії ОСОБА_4 оборони України по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця отримані ОСОБА_5 під час проходження військової служби множинне вогнепальне осколкове поранення верхніх кінцівок, лівої стопи та попереку та наступні захворювання пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.

Відповідно до довідки МСЕК № 118378 серія 12 ААА від 16.05.2016 року позивачу ОСОБА_5 була встановлена третя група інваліда війни з 01.06.2016 року, у зв’язку з пораненням, контузією і захворюваннями, що пов’язані з виконанням обов’язків військової служби під час перебування в країнах де велись бойові дії ( а.с. 10).

17 травня 2016 року ОСОБА_5 звернувся до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням третьої групи інвалідності.

Оскільки позивачу було відмовлено відповідачами у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням третьої групи інвалідності, останній звернувся до суду.

5 квітня 2017 року постановою Ленінського районного суду м. Харкова визнано протиправним та скасовано п. 17 протоколу №86 від 07.10.2016р. комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби ОСОБА_4 оборони України. Визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_4 оборони України, яка полягає у неприйнятті рішення ОСОБА_4 оборони України у місячний строк після надходження документів ОСОБА_6 про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги…..» затвердженого постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013р.; визнано протиправними дії ОСОБА_4 оборони України, які полягають в надсиланні документів позивача на доопрацювання; зобов'язано ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повторно надіслати документи для призначення ОСОБА_6 відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Постановою КМУ 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги…» та Наказу ОСОБА_4 Оборони України №530 від 14.08.2014 року (додаток 13 Наказу №530) на адресу ОСОБА_4 Оборони України, про виплату ОСОБА_6 одноразової грошової допомоги; зобов'язано ОСОБА_4 оборони України повторно розглянути висновок та документи подані ОСОБА_1 військовим комісаріатом та вирішити питання щодо призначення ОСОБА_6 одноразової грошової допомоги у розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму, відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги…..» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013р. та Наказу ОСОБА_4 Оборони України № 530 від 14.08.2014 року ( а.с. 11-14).

На виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 5 квітня 2017 року комісією ОСОБА_4 оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (п. 10 Протоколу засідання комісії від 01.09.2017 року № 88) прийнято рішення про призначення позивачу ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги у розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму, відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги…..» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013р. та Наказу ОСОБА_4 Оборони України № 530 від 14.08.2014 року ( а.с. 9).

На підставі платіжного доручення ОСОБА_1 ОВК № 16243 від 22.09.2017 року управлінням Державної казначейської служби у Холодногірському районі м. Харкова 22 вересня 2017 року ОСОБА_5 на його особовий банківський рахунок було перераховано 217 500 грн. одноразової грошової допомоги.

Позивач зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» від 06.04.2017 року № 2004-VII, були внесені зміни до статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до яких було збільшено розміри одноразової грошової допомоги. Тому, при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач повинен був керуватися Законом № 2004- VII в редакції від 06.04.2017 року.

Задовольняючи позов ОСОБА_5, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем ОСОБА_4 оборони України порушені права позивача при прийнятті оскаржуваного рішення .

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 04.07.2012 року №5040-VI, який набрав чинності з 01.01.2014 року, ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» викладено в новій редакції, відповідно до підпункту п.4 п.2 якої встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії: травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби, чи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

На виконання зазначеної редакції ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 25.12.13р. №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення Інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок №975), яка набрала законної сили 01.01.14р.

У абзаці 3 пункту 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України № 975 встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до абз.3 п.3 Порядку № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Таким чином, законодавством України з питань призначення, виплати, перерахунку чи доплати, одноразової грошової допомоги військовослужбовцям та звільненим з військової служби особам встановлено, що день встановлення групи інвалідності є днем виникнення права на отримання одноразової допомоги, тому застосовуванню підлягає порядок, який діяв на дату встановлення первинної відповідної групи інвалідності, в тому числі при визначенні розміру одноразової грошової допомоги.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» від 06.04.2017 року №2004-VII, були внесені зміни до статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до яких було збільшено розмір одноразової грошової допомоги.

Відповідно до п.2 ст.16-2 в редакції цього Закону визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов’язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2 Прикінцевих положень цього Закону, встановлено, що дія цього Закону не поширюється на осіб, стосовно яких до набрання чинності цим Законом прийнято рішення про призначення та виплату їм одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності або які отримали замість зазначеної допомоги інші компенсаційні виплати відповідно до законодавства.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень цього Закону, Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Отже, враховуючи вищевикладене, на позивача також розповсюджується вимога про те, що допомога призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року (в редакції від 24.05.2017 року) встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до абз.3 п.3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико- соціальної експертної комісії.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, навіть за новими редакціями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, останні зобов’язують керуватися тими нормами законодавства, які діяли на момент встановлення позивачу інвалідності.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково трактує прикінцеві положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» від 06.04.2017 року №2004-VII, оскільки суд безпідставно прийшов до висновку, що п.2 Прикінцевих положень цього Закону вказує, що на позивача повинні розповсюджуватися суми виплат цього закону, однак це не так, оскільки п.2 Перехідних положень вказує на те, на кого розповсюджується дія Закону, а не суми відшкодування одноразової грошової допомоги, що є зовсім різними за своїм правовим змістом поняттями.

Отже, розміри одноразової грошової допомоги визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975 не можуть бути розповсюджені на позивача, оскільки цими ж нормативно-правовими актами встановлені відсилочні норми щодо застосування тих редакцій Закону та постанови, які діяли на момент встановлення особі інвалідності.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, тому рішення підлягає скасуванню на підставі п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України та ухваленню нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.308, 310, 313, п.2 ч.1 ст. 315, п.4 ч.1 ст. 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 оборони України задовольнити .

Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 14.12.2017 по справі № 642/5979/17 скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою ОСОБА_5 відмовити в позові до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, ОСОБА_4 оборони України про визнання протиправною бездіяльності, скасування пункту 10 протоколу № 88 від 01 вересня 2017 року рішення Комісії ОСОБА_4 Оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначення компенсаційних сум та зобов’язання вчинити певні дії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя ОСОБА_7Судді ОСОБА_8 ОСОБА_9 Повний текст постанови складений та підписаний: 24.04.2018.