Рішення № 73592559, 24.04.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
824/356/18-а
Номер документу
73592559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/356/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Дембіцького П.Д.,

суддів: Боднарюка О.В.,

ОСОБА_1

за участю:

секретаря судового засідання: Остафійчук О.В.,

представника позивача: ОСОБА_2 (Заставнівської районної парторганізації політичної партії “Громадсько-політичний рух ОСОБА_3 “Справедливість”),

представників відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_5,

представника третьої особи: ОСОБА_6 (Заставнівська РО ВО “Батьківщина”),

представника третьої особи: ОСОБА_7 (Заставнівська РО "Народний рух України"),

представника третьої особи: ОСОБА_8 (Заставнівська РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч"),

представника третьої особи: ОСОБА_9 (Заставнівська РО партії "Народний Фронт"),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Заставнівської районної парторганізації політичної партії “Громадсько-політичний рух ОСОБА_3 “Справедливість”, ОСОБА_10 до Заставнівської міської виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Заставнівська РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч"; Заставнівська РО "Народний рух України"; Заставнівська РО БПП "Солідарність"; Заставнівська РО партію "Опозиційний блок"; Заставнівська РО партії "Народний фронт"; Заставнівська РО Радикальна партія "Олега Ляшка"; Заставнівська РО "Українського об'єднання патріотів Укроп"; Заставнівська РО ВО "Свобода"; Заставнівська РО ВО “Батьківщина” про встановлення відсутності повноважень, -

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові Заставнівська районна парторганізація політичної партії “Громадсько-політичний рух ОСОБА_3 “Справедливість” (далі – позивач 1), ОСОБА_11 (далі – позивач 2) просили суд:

- визнати Заставнівську міську виборчу комісію неправомочною та нелегітимною, а її діяльність з моменту її створення такою, що не відповідає вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу;

- визнати протиправним та скасувати рішення Заставнівської міської виборчої комісії № 2 від 05.04.2018 року “Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області які відбудуться 29.04.2018 року.

Ухвалою суду від 20.04.2018 року позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Заставнівської міської виборчої комісії № 2 від 05.04.2018 року “Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області які відбудуться 29.04.2018 року, залишено без розгляду у зв’язку з пропущенням строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 20.04.2018 року позовну заяву в іншій частині позовних вимог залишено без руху та встановлено позивачам строк для усунення її недоліків.

21.04.2018 року позивачами на виконання вимог ухвали суду про залишення позову без руху подано позов у новій редакції, в якому просили:

- встановити відсутність повноважень у Заставнівської міської виборчої комісії з моменту її створення щодо вчинення дій та прийняття рішень у виборчому процесі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області, які відбудуться 29.04.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що 29.03.2018 року Заставнівська виборча комісія провела перше засідання комісії, на якому члени комісії не склали присягу члена виборчої комісії, таким чином Заставнівська виборча комісія не є правомочною, через порушення її членами ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про місцеві вибори» та Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 05.09.2015 року № 228.

На думку позивачів, відповідач немає статусу виборчої комісії, оскільки її члени не прийняли присяги, а тому комісія не може бути повноважним органом з питань організації, підготовки та проведення відповідних місцевих виборів.

Ухвалою суду від 21.04.2018 року відкрито провадження у даній справі, та вирішено її розгляд проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 21.04.2018 року витребувано письмові докази у Заставнівської міської виборчої комісії та Заставнівської районної виборчої комісії.

Ухвалою суду від 21.04.2018 року залучено до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Заставнівську РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч"; Заставнівську РО "Народний рух України"; Заставнівську РО БПП "Солідарність"; Заставнівську РО партію "Опозиційний блок"; Заставнівську РО партії "Народний фронт"; Заставнівську РО Радикальна партія "Олега Ляшка"; Заставнівську РО "Українського об'єднання патріотів Укроп"; Заставнівську РО ВО "Свобода"; Заставнівську РО ВО “Батьківщина”.

22.04.2018 року представником Заставнівської РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч" в судовому засіданні заявлено усне клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду в зв’язку з пропуском позивачами строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 22.04.2018 року клопотання задоволено частково, позов Заставнівської районної парторганізації політичної партії “Громадсько-політичний рух ОСОБА_3 “Справедливість” та ОСОБА_10 до Заставнівської міської виборчої комісії у частині встановлення відсутності повноважень у Заставнівської міської виборчої комісії з моменту її створення щодо вчинення дій та прийняття рішень за період з 28.03.2018 року по 15.04.2018 року включно у виборчому процесі з виборів депутатів Заставнівської міської ради та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови Заставнівського району Чернівецької області, які відбудуться 29.04.2018 року залишено без розгляду.

Ухвалою суду від 22.04.2018 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду на 22.04.2018 року.

Представник позивача 1 в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги з підстав, наведених у позові. З урахуванням зазначених обставин, просив позов задовольнити повністю.

Позивач 2 у судове засідання не з’явився, проте надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, підтримав заявлені вимоги з підстав, наведених у позові.

Відповідач до суду відзив на позовну заяву не надав. В судовому засіданні представники відповідача просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на необґрунтованість заявлених вимог.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Заставнівська РО ВО “Батьківщина” підтримав позовні вимоги позивачів.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Заставнівська РО "Народний рух України", Заставнівська РО політичної партії "Об’єднання "Самопоміч" та Заставнівська РО партії «Народний Фронт» щодо задоволення позову заперечували, вказуючи про його безпідставність та необґрунтованість та просили відмовити у його задоволенні.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Заставнівської РО БПП "Солідарність" надійшло клопотання про розгляд справи без їхньої участі, та прийняти рішення відповідно до законодавства України.

Інші треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, свою позицію відносно позову не повідомили, в судове засідання не з’явились, хоча були належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Постановою Центральної виборчої комісії № 22 від 16.02.2018 року призначено на 29.04.2018 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

15.03.2018 року Заставнівською районною виборчою комісією створено та затверджено склад Заставнівської міської виборчої комісії, яке оформлено рішенням №1.

Із змісту протоколу № 1 засідання Заставнівської міської виборчої комісії від 16.03.2018 року видно, що на обговорення комісії поставлені питання про складення присяги. Крім того із змісту протоколу видно, що присягу склали 17 членів виборчої комісії. Проте, дослідженням змісту поданих копій присяг, судом встановлено, що 16.03.2018 року присягу склали тільки 12 членів комісії, а саме: ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_5 Наведена обставина вказує на невідповідність фактів зазначених у протоколі № 1 від 16.03.2018 року. (а. с. 147-158)

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.03.2018 року скасовано рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20.03.2018 року у справі №824/258/18-а за адміністративним позовом Заставнівської районної організації політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" до Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Заставнівська РО "Народний рух України", Заставнівська РО БПП "Солідарність", Заставнівська РО "Громадсько-політичний рух ОСОБА_3" Справедливість", Заставнівська РО ВО "Батьківщина", Заставнівська РО партія "Громадянська позиція", Заставнівська РО партія "Зелений тризуб", Заставнівська РО "Українського об'єднання патріотів Укроп", Заставнівська РО партію "Опозиційний блок", Заставнівська РО ГР "Народний контроль", Заставнівська РО ВО "Свобода", Заставнівська РО партії "Народний фронт", Заставнівська РО Радикальна партія "Олега Ляшка", Заставнівська РО "Аграрна партія України" про визнання протиправними дій.

Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області щодо проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та скасовано рішення Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області № 1 від 15.03.2018 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки).

Зобов'язано Заставнівську районну виборчу комісію Заставнівського району Чернівецької області повторно провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу Заставнівської міської виборчої комісії та сформувати склад Заставнівської міської виборчої комісії відповідно до ст. 22 Закону України "Про місцеві вибори". (а. с. 129-139)

Згідно зазначеного рішення, апеляційною інстанцією (окрім іншого), було встановлено, що 15 березня 2018 року відбулось засідання Заставнівської районної виборчої комісії, на якому проводилось жеребкування щодо включення кандидатур від зареєстрованих місцевих організацій політичних партій до складу Заставнівської міської виборчої комісії.

На виконання вказаного вище судового рішення, постановою №1 Заставнівської районної виборчої комісії від 28.03.2018 року створено та затверджено новий склад Заставнівської міської виборчої комісії, згідно додатків, в складі 18-ти членів, копію якої направлено до Заставнівської міської виборчої комісії. (а. с . 44, 159, 161)

29.03.2018 року Заставнівська міська виборча комісія в новому складі провела перше засідання, за результатами якого складено протокол № 3 засідання Заставнівської міської виборчої комісії. Відповідно до цього протоколу до порядку денного були включенні наступні питання: ознайомлення із постановою Заставнівської районної виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області № 1 від 28.03.2018 року «Про затвердження складу Заставніської міської виборчої комісії»; ознайомлення із кошторисом доходів та видатків для підготовки та проведення перших місцевих виборів; подання про реєстрацію офіційних спостерігачів; внесення змін в графік роботи.

На засіданні були присутні члени Заставнівської міської виборчої комісії: ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_12, ОСОБА_18, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_15, ОСОБА_20, ОСОБА_16, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_5, ОСОБА_28, ОСОБА_13

Головою виборчої комісії ОСОБА_21 на засіданні комісії зазначено, що Заставнівською районною виборчою комісією прийнято постанову № 1 від 28.03.2018 року про новий склад Заставнівської міської виборчої комісії, а також щодо складання кошторису та про надання на реєстрацію офіційних спостерігачів.

Дослідженням змісту протоколу №3 засідання Заставнівської міської виборчої комісії від 29.03.2018 року судом встановлено, що на порядок денний питання про прийняття присяги членами нового складу комісії не ставилось, що також не заперечувалось в судовому засіданні учасниками процесу. (а. с. 162-165)

Проте, до матеріалів справи додано ряд присяг із змісту яких видно, що 29.03.2018 року членами Заставнівської міської виборчої комісії, зокрема ОСОБА_29, ОСОБА_28, ОСОБА_26, ОСОБА_23 складено присягу, а ОСОБА_27 та ОСОБА_24 складено присягу 30.03.2018 року. (а. с. 166- 171)

Рішенням конференції Заставнівської районної парторганізації Політичної партії «Громадська-політичний рух ОСОБА_3 «Справедливість» від 04.04.2018 року прийнято рішення висунути кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Заставніської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 29.04.2018 року та включити до виборчого списку кандидатів у депутати від Заставнівської парторганіції 27 чоловік, в тому числі позивача ОСОБА_10 (а. с. 40-42)

05.04.2018 року Заставнівська міська виборча комісія рішенням №2 зареєструвала кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з перших виборів депутатів, Заставнівської міської ради Заставнівського району Чернівецької області та кандидатів на посаду Заставнівського міського голови.

12.04.2018 року Заставнівською районною виборчою комісією здійснено заміну голови Заставнівської міської виборчої комісії ОСОБА_21 на ОСОБА_30 та затверджено склад Заставнівської міської виборчої комісії із внесеними змінами згідно додатку: (ОСОБА_30, ОСОБА_22, ОСОБА_12, ОСОБА_23, ОСОБА_18, ОСОБА_24, ОСОБА_29, ОСОБА_31, ОСОБА_15, ОСОБА_20, ОСОБА_16, ОСОБА_32, ОСОБА_26, ОСОБА_14, ОСОБА_27, ОСОБА_5, ОСОБА_28, ОСОБА_13В.), яку надано Заставнівській міські виборчій комісії. (а. с. 172-173)

Із змісту протоколу № 7 Заставнівської міської виборчої комісії від 12.04.2018 року видно, що цього дня о 20:00 год. відбулося засідання Заставнівської міської виборчої комісії у складі 17 її членів. До порядку денного включено питання щодо ознайомлення членів Заставнівської міської виборчої комісії з постановою районної виборчої комісії № 1 від 12.04.2018 року та прийняття нових присяг, про яке доповіла новообраний голова Заставнівської міської виборчої комісії ОСОБА_30

Також із змісту протоколу видно, члени Заставнівської міської виборчої комісії відмовилися прийняти нову присягу. Відмова мотивована тим, що присяги прийняті. При цьому ОСОБА_30 прийняла присягу, що підтверджується змістом присяги від 12.04.2018 року, та не заперечувалось учасниками справи. (а. с. 175-176)

20.04.2018 року Заставнівською районною виборчою комісією здійснено заміну голови Заставнівської міської виборчої комісії ОСОБА_30 на ОСОБА_4 та затверджено склад Заставнівської міської виборчої комісії із внесеними змінами відповідно до додатку, який затверджений постановою №1 від цього числа. (а.с.178-180)

Із змісту протоколу № 12 засідання Затавнівської міської виборчої комісії від 20.04.2018 року видно, що о 20:00 год. відбулося засідання комісії за участі 16 членів, зокрема: ОСОБА_22, ОСОБА_12, ОСОБА_26, ОСОБА_25, ОСОБА_5, ОСОБА_15, ОСОБА_13, ОСОБА_20, ОСОБА_16, ОСОБА_28, ОСОБА_27, ОСОБА_23, ОСОБА_18, ОСОБА_4, ОСОБА_33, ОСОБА_14

Згідно порядку денного на засіданні поставлено на обговорення поставлено питання щодо прийняття постанови Заставнівської районної виборчої комісії від 20.04.2018 року, щодо змін у складі міської виборчої комісії, прийняття присяги ОСОБА_4, ОСОБА_33, а також виконання постанов Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року у справі 824/314/18-а, та від 19.04.2018 року у справі №824/331/18-а, розгляд заяви кандидата в депутати до Заставнівської міської виборчої комісії. Під час засідання комісії, прийнято присягу членами комісії ОСОБА_4 та ОСОБА_33, що підтверджується копією змісту присяги від 20.04.2018 року.

Також із змісту протоколу видно, що на засіданні комісії було оголошено постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду та її виконання, за що проголовувало 11 членів, проти 2, утрималось 2.

З матеріалів справи також встановлено, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року у справі № 824/314/18-а постанову №2 від 05.04.2018 року Заставнівської міської виборчої комісії Заставнівського району Чернівецької області, в частині реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку, висунутого Заставнівською районною організацією Політичної партії "Громадсько-політичний ОСОБА_34 ОСОБА_3 "Справедливість", а також в частині реєстрації кандидатами у депутати ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_6, ОСОБА_39 визнано протиправною та скасовано.

Зобов'язано Заставнівську міську виборчу комісію Заставнівського району Чернівецької області прийняти рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати включених до виборчого списку, висунутих Заставнівською районною організацією Політичної партії "Громадсько-політичний ОСОБА_34 ОСОБА_3 "Справедливість", а також ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_6, ОСОБА_39.

На виконання вказаного судового рішення прийнято постанову № 12 Заставнівської міської виборчої комісії від 20.04.2018 року, згідно якої Заставнівська міська виборча комісія відмовила в реєстрації кандидатів у депутати включених до виборчого списку, висунутих Заставнівською районною організацією Політичної партії "Громадсько-політичний ОСОБА_34 ОСОБА_3 "Справедливість", а також ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_6, ОСОБА_39.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні норми матеріального права, та робить висновки по суті спору.

Постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 року № 228 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів.

Відповідно до п. 1.9. Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 року № 228 (далі – Порядок № 228) виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеві вибори", інших законів України.

Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починається з моменту складання на засіданні цієї комісії присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу (п.1.3 Порядку).

Пунктом 1.19. Порядку № 228 передбачено, що вимоги цього Порядку обов'язкові для всіх членів виборчої комісії та осіб, які залучаються до її роботи.

Згідно п. 5.1. Поряду № 228 перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на другий день з дня формування її складу (утворення), а наступні засідання - у разі необхідності.

Відповідно до п. п. 5.2. – 5.3 Поряду № 228 член виборчої комісії на першому її засіданні, в якому він бере участь, ознайомлюється зі своїми правами та обов'язками (частини п'ята - восьма статті 28 Закону), після чого складає таку присягу члена комісії:

"Я, (прізвище, ім'я та по батькові), беручи на себе повноваження члена виборчої комісії та усвідомлюючи свою високу відповідальність перед Українським народом, присягаю додержуватися Конституції та законів України, чесно і сумлінно виконувати свої обов'язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об'єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України".

Член виборчої комісії, який склав присягу, ставить свій підпис під текстом присяги. Цей документ є невід'ємною частиною документації відповідної комісії. Члену виборчої комісії після складення ним присяги видається посвідчення за підписом голови комісії, що утворила (сформувала) відповідну виборчу комісію, за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.

Відмова особи скласти присягу означає її відмову бути членом виборчої комісії.

Постановою Центральної виборчої комісії України від 07.09.2015 року № 236 затверджено Роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (далі - Роз'яснення).

Відповідно до п. 1.1. Роз'яснення члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових та перших місцевих виборах нового складу територіальної виборчої комісії відповідно до Закону.

Повноваження територіальної виборчої комісії територіальної громади, що приєднується до об'єднаної територіальної громади, припиняються з моменту прийняття сільською, селищною радою рішення про приєднання до об'єднаної територіальної громади. Повноваження щодо проведення додаткових виборів здійснюються територіальною виборчою комісією, створеною на території об'єднаної територіальної громади, до якої приєднується територіальна громада.

У відповідності п. 1.5. Роз'яснення повноваження члена виборчої комісії припиняються достроково з моменту прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень комісією, яка сформувала склад такої комісії (утворила таку комісію), в т.ч. у зв'язку з відмовою скласти присягу члена комісії.

Статтею 19 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року №595-VIII (далі – Закон №595-VIII) встановлено, що систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.

Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим Законом повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.

Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів поширюються: 1) Центральної виборчої комісії - на всю територію України; 2) територіальної виборчої комісії - на територію відповідного виборчого округу або виборчого територіального округу в межах адміністративно-територіальної одиниці стосовно відповідних місцевих виборів; 3) дільничної виборчої комісії - на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.

Виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Частинами 3, 5-7 ст. 20 Закону №595-VIII визначено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу.

Відповідно ч. 2 ст. 28 Закону №595-VIII статус члена територіальної, дільничної виборчої комісії визначається цим Законом.

Член територіальної, дільничної виборчої комісії на першому засіданні виборчої комісії, в якому він бере участь, ознайомлюється зі змістом частин п'ятої - восьмої цієї статті, після чого складає таку присягу члена комісії:

"Я, (прізвище, ім'я та по батькові), беручи на себе повноваження члена виборчої комісії та усвідомлюючи свою високу відповідальність перед Українським народом, присягаю додержуватися Конституції та законів України, чесно і сумлінно виконувати свої обов'язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об'єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України".

Член виборчої комісії, який склав присягу, ставить свій підпис під текстом присяги. Цей документ є невід'ємною частиною документації відповідної комісії. Члену комісії після складення ним присяги видається посвідчення за підписом голови комісії, що утворила (сформувала) відповідну комісію, за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.

Відмова особи скласти присягу означає її відмову бути членом комісії.

Згідно ч. ч. 2 та 3 ст. 29 Закону №595-VIII повноваження члена дільничної виборчої комісії припиняються одночасно з припиненням повноважень дільничної виборчої комісії.

Повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.

Судовим розглядом встановлено, що Заставнівська районна виборча комісія на виконання судового рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі № 824/258/18-а від 24.03.2018 року створено та затверджено новий склад Заставнівської міської виборчої комісії в кількості 18 членів, з яких 12 членів, зокрема: ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_12, ОСОБА_31, ОСОБА_15, ОСОБА_20, ОСОБА_16, ОСОБА_32, ОСОБА_14, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_13, які всупереч вимогам Закону №595-VIII та постанов ЦВК №228 від 05.09.2015 року та № 236 від 07.09.2015 року на першому засіданні виборчої комісії 29.03.2018 року не прийняли присягу.

Крім того, 12.04.2018 року під час засідання засіданні комісії, на пропозицію голови Заставнівської міської виборчої комісії ОСОБА_30 про прийняття присяги члени Заставнівської міської виборчої комісії, зокрема ОСОБА_22, ОСОБА_12, ОСОБА_15, ОСОБА_20, ОСОБА_16, ОСОБА_32, ОСОБА_14, ОСОБА_18, ОСОБА_5, ОСОБА_13, в супереч вимогам Закону №595-VIII та постанов ЦВК №228 від 05.09.2015 року та 236 від 07.09.2015 року, останні відмовились від прийняття присяги.

За наведених норм матеріального права та встановлених по справі обставин, посилання представників відповідачів щодо відсутності підстав для повторного прийняття присяги членами виборчої комісії створеної на виконання судового рішення, суд відхиляє за безпідставністю та необґрунтованістю.

Враховуючи встановлені порушень законодавства про вибори, керуючись ст.ст. 249 та 278 КАС України, суд вважає відреагувати окремою ухвалою, яку направити до виконання Центральної виборчої комісії для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Стосовно доводів представників відповідачів щодо відсутності у позивачів повноважень на звернення до суду з вказаним позовом, суд зазначає наступне.

Відповідно п. п. 2 п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Частиною 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 273 КАС України оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Статтею 12 Закону України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року №595-VIII (далі – Закон №595-VIII) визначено суб’єктів виборчого процесу.

Так, згідно п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №595-VIII суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.

Отже, суб’єктом виборчого процесу може бути лише та місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах.

Крім цього, суд звертає увагу на роз’яснення, які містяться у постанові Пленуму ВАС України від 01.11.2013 року “Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом”. Зокрема, у названій постанові зазначено, що визначаючи спір щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом, за суб'єктним складом (сторонами), суди повинні виходити з того, хто є позивачем у справі (суб'єкт виборчого процесу) та хто є відповідачем у справі, оскільки не кожна особа може бути стороною в такому спорі. Загальне право на подання позову в спорі, пов'язаному з виборчим процесом, належить суб'єктам виборчого процесу, як це передбачено КАС України, з якої випливає, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону №595-УІІ у разі якщо жоден з кандидатів у депутати, висунутих місцевою організацією партії у багатомандатному виборчому окрузі, не зареєстрований територіальною виборчою комісією в установлений цим Законом строк, місцева організація партії втрачає статус суб'єкта виборчого процесу по виборах до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради.

Як зазначалося вище, постановою Заставнівська міська виборча комісія № 12 від 20.04.2018 року на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року у справі № 824/314/18-а відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати включених до виборчого списку, висунутих Заставнівською районною організацією Політична партії «Громадсько-політичний ОСОБА_34 ОСОБА_3 «Справедливість»; визнано таким, що втратило чинність рішення № 2 від 05.04.2018 року Заставніської міської виборчої комісії в частині реєстрації кандидатів у депутати включених до виборчого списку, висунутих Заставнівською районною організацією Політична партії «Громадсько-політичний ОСОБА_34 ОСОБА_3 «Справедливість», в т. ч. ОСОБА_10

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що позивачі ОСОБА_39 районна організація Політична партії «Громадсько-політичний ОСОБА_34 ОСОБА_3 «Справедливість» та ОСОБА_10 не є суб'єктами виборчого процесу в розумінні ст. 273 КАС України та п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №595-VIII на час розгляду справи в суді, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74 - 76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Під час судового розгляду справи позивачі не надали належні, достовірні та достатні докази того, що вони є суб’єктами виборчого процесу.

Щодо судових витрат колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини дев'ятої статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Як вбачається із матеріалів справи, при подані позовної заяви позивачами не сплачено судовий збір.

Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 року становить 1762,00 гривень.

Як вбачається з позовної заяви, зміст та характер заявлених вимог немайновий. Оскільки позовна заява містить одну вимогу немайнового характеру, за яку позивачі мали сплатити судовий збір у розмірі встановленому Законом України "Про судовий збір".

Враховуючи несплату позивачами судового збору при зверненні до суду з даним позовом та відмовою у задоволенні позову, суд стягує з Заставнівської районної парторганізації політичної партії “Громадсько-політичний рух ОСОБА_3 “Справедливість” судовий збір у розмірі 1762,00 грн, а з ОСОБА_10 - у розмірі 704,80 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 9, 73, 74-76, 77, 90, 143, 241, 246, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Стягнути з “Громадсько-політичний рух ОСОБА_3 “Справедливість” (Чернівецька область, м. Чернівці, вул. М. Заньковецької, 5в, ідентифікаційний код 39688832) до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1762,00 грн (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівцях; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37978173; рахунок отримувача 31219206784002; банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області; код банку отримувача 856135; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу за подання адміністративного позову (із зазначенням позивача, відповідача, предмету спору)).

3. Стягнути з ОСОБА_10 (Чернівецька область, Заставнівський район, м. Заставна, вул. Івана Франка, буд. 17а, паспорт громадянина України серії КР 599197, виданий Заставнівським РВ УМВС України в Чернівецькій області 16.05.2001 р.) до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704,80 грн (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівцях; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37978173; рахунок отримувача 31219206784002; банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області; код банку отримувача 856135; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу за подання адміністративного позову (із зазначенням позивача, відповідача, предмету спору)).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суду протягом двох днів з дня його проголошення.

Головуючий: П.Д. Дембіцький

Судді: О.В. Боднарюк

ОСОБА_1