Рішення № 73592518, 19.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
823/1199/18
Номер документу
73592518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2018 року справа № 823/1199/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді: Паламаря П.Г.,

при секретарі: Трегулові Б.Л.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1(особисто),

представника відповідача - Літовкіної Л.В. (за посадою),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

13.03.2018 ОСОБА_1, звернувшись до суду з адміністративним позовом до Соснівського районного у м. Черкасах відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Черкаській області, просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису № 454 від 20.05.1999 про народження ОСОБА_1, а саме в графі батько ОСОБА_3, національність громадянин України замінити на громадянин Республіки Азербайджан.

Протокольною ухвалою від 19.04.2018 здійснено заміну відповідача з Соснівського районного у м. Черкасах відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Черкаській області на Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Черкаській області у зв'язку з припиненням юридичної особи.

19.04.2018 закінчено підготовче провадження за заявами сторін та перейдено до розгляду справи по суті.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого ОСОБА_3, 23.05.1998 Крюківським РВ УМВС України в Полтавській області, який визнано таким, який видано незаконно і в подальшому відповідно до акту № 6 від 30.06.2011 знищено, в свідоцтві про народження ОСОБА_1 в графі батько - ОСОБА_3, зазначений, як громадянин України. Однак, батько ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Єнігарадолаг Республіка Азербайджан, а з 27 січня 2004 року йому видана тимчасова посвідка на проживання серії НОМЕР_3. Проте, всупереч встановленому факту, відповідач відмовив у внесенні змін щодо виправлення національності батька з "українець" на "азербайджанець" в актовому записі про народження № 454 від 20.05.1999.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечував, наголошуючи на тому, що в їх діях відсутнє порушення законодавства, оскільки на момент вчинення актового запису № 454 про народження ОСОБА_1, паспорт ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 не було визнано таким, який видано незаконно, а тому в частині актового запису «відомості про батька» у графі 15 «громадянство» зазначено «Громадянин України» відповідно до документів, пред'явлених при державній реєстрації народження. При цьому, зазначено, що до повноважень органів державної реєстрації актів цивільного стану не належить встановлення законності видачі документів, поданих при державній реєстрації актів цивільного стану.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

23.05.1998 ОСОБА_3 на підставі заяви про видачу паспорта від 23.05.1998 «за обміном» та паспорта НОМЕР_4 виданого Крюківським РВ м. Кременчук від 29.09.1992, останньому видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2.

27 січня 2004 року ОСОБА_3 видана тимчасова посвідка на проживання в Україні серії НОМЕР_3

У зв'язку з народженням сина - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відділом реєстрації актів цивільного стану складено актовий № 454 від 20.05.1999 де «відомості про батька» у графі 15 «громадянство» зазначено «Громадянин України».

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1, виданого повторно від 02.02.2015 серії НОМЕР_6, в графі батько - ОСОБА_3, зазначений, як громадянин України.

Також, судом встановлено, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий ОСОБА_3, згідно акту № 6 від 30.06.2011 знищено, як незаконно виданий на підставі висновку Крюківського РВ КМУ УМВС України в Полтавській області від 16.06.2011 про результати перевірки підстав видачі паспорта.

Крім того, ОСОБА_3 у відповідності до паспорта республіки Азербайджан, виданого посольством Азербайджанської Республіки в Україні 10.03.2011, серії НОМЕР_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в Республіка Азербайджан.

29.11.2017 на звернення ОСОБА_3 за вих. № 2224/15.1-01.9 щодо внесення змін до актового запису № 454 від 20.05.1999 про народженням сина - ОСОБА_1, а саме в графу батько ОСОБА_3, національність громадянин України замінити на громадянин Республіки Азербайджан, отримав відмову.

Відмова вмотивована тим, що на момент вчинення актового запису № 454 про народження ОСОБА_1, паспорт ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 не було визнано таким, який видано незаконно, а тому в частині актового запису «відомості про батька» у графі 15 «громадянство» зазначено вірно «Громадянин України», відповідно до документів, пред'явлених при державній реєстрації народження. Таким чином, при державній реєстрації народження не було допущено помилку.

Не погоджуючись з останнім позивач подав позов до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398), цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Стаття 2 Закону № 2398 передбачає, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону № 2398 державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до частини 1 ст. 22 Закону № 2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно до п. 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Зміст п. 2.5 Правил свідчить про те, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану може бути подана особою, щодо якої складено актовий запис, одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).

Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (п. 1.10 Правил).

Відповідно до п. 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7. Правил).

Згідно з п. 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пункт 2.12 Правил визначає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку (п. 1.15 Правил).

Згідно з п.п. 2.13.1, 2.13.2 п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.

Судом встановлено, що відмова відповідача у внесенні змін до актового запису ґрунтується на тому, що відповідно до документів, пред'явлених при державній реєстрації народження ОСОБА_1 в частині актового запису «відомості про батька» у графі 15 «громадянство» зазначено вірно «Громадянин України».

Відповідно до ст. 11 Закону України від 25.06.1992 № 2494-XII "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Підпункт 2.13.2 пункту 2.13 Правил, передбачає, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. Відповідно до п.п. 2.16.7 п.2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку (п. 6 ст. 22 Закону №2398 та п. 2.22 Правил).

Зміст п. 1.7 Правил свідчить, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Таким чином, повноваженнями щодо внесення змін до актового запису про народження позивача наділений Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Черкаській області.

Враховуючи наявність у батька позивача - ОСОБА_3, паспорта республіки Азербайджан, виданого посольством Азербайджанської Республіки в Україні 10.03.2011 серії НОМЕР_7, керуючись принципом верховенства права, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 454 від 20.05.1999, а саме: в графі "національність" батька "українець" замінити на "азербайджанець".

Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд при вирішенні спору враховує приписи ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Черкаський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 05387096) внести зміни до актового запису № 454 від 20.05.1999 про народження ОСОБА_1, а саме «відомості про батька» у графі 15 «громадянство» України замінити на Республіки Азербайджан.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 05387096) на користь ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 24.04.2018