
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 квітня 2018 р. № 820/1578/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (вул. Жасмінова, буд. 22/24,с. Новий Високий,Харківський район, Харківська область,62459, код ЄДРПОУ2102418083)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ41248278) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії;-,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності державного службовця з 01.01.2017 у зв’язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017р. №15 «Питання оплати праці працівників державних органів»;
- зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності державного службовця з 01.01.2017р. у зв’язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 р. №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» на підставі листа про складові заробітної плати від 28.12.2017 №М-5480/01-44/34, який видано Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної адміністрацій, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у розмірі 90% без обмеження граничного рівня пенсії.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що 26.01.2018р. звернулась із заявою до відповідача про перерахунок пенсії з 01.01.2017р. по інвалідності державного службовця та з довідкою про заробітну плату, виданою Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно Постанови КМУ від 18.01.2017р. №15 "Питання оплати праці працівників державних органів". Однак, відповідач відмовив в перерахунку пенсії. Не погоджуючись з вказаними обставинами, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
В судове засідання позивач не прибув, надавши заяву про розгляд справи без своєї участі.
Відповідач, згідно наданого до суду відзиву, позов не визнав, посилаючись на те, що Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015р., який набрав чинності 01.05.2016р., не передбачено здійснення перерахунку пенсії. До 1 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульоване ст.37-1 Закону України «Про державну службу». Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Відповідно до даної статті: умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідач стверджує, що порядок здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був врегульований п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Таким чином, положення пункту 4 та 5 Постанови КМУ №865, яка регулювала питання перерахунку пенсії, з урахуванням положень ст.37-1 Закону України «Про державну службу», зазнали таких законодавчих змін, що унеможливлюють проведення перерахунку пенсії позивача з підстав підвищення заробітку. Окрім того, на момент звернення позивача до управління щодо проведення перерахунку пенсії у зв’язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні нормативно-правові акти, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Позивач також посилається на Постанову КМУ №15, однак згадана постанова регулює питання щодо підвищення розмірів заробітної плати державних службовців, тоді як Постанова №865, регулювала питання та визначала правила проведення перерахунку.
Відповідач направив факсимільним зв'язком на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника управління.
Ухвалою суду від 06.03.2018р. відкрито спрощене провадження з викликом сторін у даній справі.
Враховуючи неприбуття в судове засідання всіх учасників судового процесу, суд вважає за можливе здійснити розгляд та вирішити справу на підстави наявних у ній доказів в порядку письмовому провадженні.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 2005 року перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Харкова та отримує пенсію по інвалідності державного службовця.
26.01.2018р. позивач звернувся до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова з заявою про проведення перерахунку пенсії по інвалідності державного службовця з 01.01.2017р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 18.01.2017р. №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" згідно листа Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 28.12.2017р. №М-5480/01-44/34. (а.с.12, 13).
09.02.2018 року позивач отримав лист Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова від 07.02.2018р. №54/М-11, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.14) Свою відмову відповідач вмотивував тим, що Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015р., який набрав чинності 01.05.2016р., не передбачено здійснення перерахунку пенсії.
Правове регулювання спірних правовідносин полягає в наступному.
Відповідно п.1 Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01.12.2015 року, були підвищені посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Пунктом 2 згаданої Постанови КМУ №1013, зокрема й до Постанови КМУ №865, внесено зміни, а саме: вилучено пункт 4 та викладено в новій редакції абзац перший пункту 5 та пункт 6, які стосувались проведення перерахунку пенсій державних службовців.
До 1 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульоване ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-УІІІ, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України "Про державну службу", зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Відповідно до даної статті, умови і порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відтак, якщо положеннями попередньої редакції статті 37-1 Закону України "Про державну службу" визначались одні правила та підстави перерахунку пенсії, що було пов'язано з з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, то згодом такий перерахунок міг проводитись лише відповідно до положень визначених КМУ.
Відповідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній станом на час призначення пенсії позивачу) передбачалося, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Як зазначалось вище, до 1 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульоване ст.37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачалося, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, положення пункту 4 та 5 Постанови КМУ №865, яка регулювала питання перерахунку пенсії, з урахуванням положень ст.37-1 Закону України «Про державну службу», зазнали таких законодавчих змін, що унеможливлюють проведення перерахунку пенсії позивача з підстав підвищення заробітку.
Законом України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, статтю 37 Закону України «Про державну службу» викладено у такій редакції: «порядок ведення та зберігання особових справ державних службовців визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби», тобто Кабінетом Міністрів України.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втратила чинність.
Як вбачається з матеріалів справи, наявність права на перерахунок пенсії позивач пов’язує з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», якою були встановлені відповідні підвищення розмірів заробітної плати з 1 січня 2017 у штатному розписі посадових окладів.
Однак, Постанова КМУ №15 регулює питання щодо підвищення розмірів заробітної плати державних службовців, тоді як Постанова №865, регулювала питання та визначала правила проведення перерахунку, вона була визначальною в межах спірних правовідносин при вирішенні питання про наявність або відсутність права позивача на проведення перерахунку його пенсії.
Частиною 1 ст. 90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», який набрав чинності 01.05.2016 року, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач зауважує на тому, що його право на перерахунок пенсії державного службовця відповідач повинен реалізувати, керуючись Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року, який був чинним на момент призначення пенсії позивачу.
Однак, позивач звернувся із заявою до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова 26.01.2018 року, і відповідач керувався нормами чинного законодавства, однак право на перерахунок пенсії з вказаної позивачем підстави жодним нормативним актом не передбачено.
З огляду на положення ст. 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд зазначає, що у пенсійного органу були відсутні підстави для задоволення заяви позивача про здійснення перерахунку її пенсії за відсутності законодавчих підстав для його проведення.
Підсумовуючи наведене суд зазначає, що відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Також суд враховує, що будь-яке рішення чи дії суб’єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об’єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Так, принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано у справі "Сорінг проти Сполучених Королівства", - у рішенні від 07.07.1989 рок Суд зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року "спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, повчзаними з інтересами суспільсства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини".
У рішенні від 17.10. 1986 року у справі "Ріс проти Сполученого Королівства" цей Суд зазначив, що з'ясовуючи чи існує позитивне зобов'язання стосовно людини, "належить врахувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини".
У рішенні від 09.10.1979року "Ейрі проти Ірландії" Європейський Суд з прав людини констатував, що здійснення соціально - економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення Європейського С уду з прав людини від 12.10.2004 року у справі "Кйартан Асмудсон проти Ісландії").
При цьому, суд зауважує, що положення п. 2 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-УІІІ на час розгляду судом та вирішення справи не скасовані і не визнані такими, що не відповідають Конституції України (тобто є неконституційними).
Враховуючи наведе та керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 242, 243, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії; - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В. Панченко