
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2387/17
19 квітня 2018 рокум.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Мірінович У.А.
за участю:
секретаря судового засідання Хоменко Л.В.
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТОВ "Чортківське АТП- 16142" про зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, ОСОБА_1 обласної державної адміністрації про зобов'язання ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації надати ОСОБА_5 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році з видачею відповідного посвідчення.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 30.03.2018 залучено до участі у справі управління ТОВ "Чортківське АТП- 16142" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
ОСОБА_1 окружним адміністративним судом у судових засіданнях по даній справі, які проводилися 20.03.2018, 30.03.2018, 11.04.2018 оголошувалася перерва для надання представником позивача по справі додаткових доказів, у зв’язку із залученням третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до Чортківського об’єднаного УПФУ в Тернопільській області з заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII). Однак, 15.09.2017 комісія для розгляду спірних питань пов’язаних з призначенням пенсій відмовила позичу у призначенні зазначеної пенсії, мотивуючи тим, що подані заявником документи не підтверджують ні його статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, ні період роботи в зоні відчуження, як наслідок відсутні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.
Водночас зазначено, що листом від 04.07.2017 № М-065/1010 ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації відмовив позивачу у наданні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мотивуючи тим, що в поданих заявником документах відсутня інформація про кількість днів роботи ОСОБА_5 безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль), а також за скільки днів йому була виплачена підвищена оплата праці, а тому такі документи не відповідають вимогам Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (далі – Порядок № 51).
Позивач вважає таку відмову відповідача щодо ненадання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протиправною, оскільки позивач був відряджений в м. Чорнобиль для робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 25.08.1988 по 23.09.1988, за що була виплачена в подвійному розмірі заробітна плата, що підтверджується відповідними документами, а тому відповідно до Порядку № 51 він має право на отримання посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив від 20.03.2018, просив позов задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації в судовому засіданні, заперечуючи проти позову, суду пояснили, що зазначеним ОСОБА_6 правомірно відмовлено у видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки у поданих позивачем документах відсутня інформація про кількість днів роботи ОСОБА_5 безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль), а також за скільки днів йому була виплачена підвищена оплата праці, а тому такі документи не відповідають вимогам Порядку № 51.
З огляду на зазначене та посилаючись на відзив на позовну заяву від 06.02.2018 № 02/488 просили у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача ОСОБА_1 обласної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, подав до відзив на позовну заяву від 19.03.2018 в якому просить розглядати справу без його участі. Водночас у зазначеному відзиві представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що у поданих позивачем документах відсутня інформація про кількість днів роботи ОСОБА_5 безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль), а також за скільки днів йому була виплачена підвищена оплата праці, а тому такі документи не відповідають вимогам Порядку № 51.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТОВ "Чортківське АТП- 16142" в судове засідання не з’явилася, однак подала до суду заяву від 04.04.2018 № 74 в якій просить розглядати справу без їхньої участі, а також просить задовольнити позов ОСОБА_5
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як слідує з матеріалів справи, що листом від 04.07.2017 № М-065/1010 ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації відмовив позивачу у наданні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мотивуючи тим, що в поданих заявником документах відсутня інформація про кількість днів роботи ОСОБА_5 безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль), а також за скільки днів йому була виплачена підвищена оплата праці, як наслідок відсутні підстави для видачі посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Порядку № 51.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Преамбула Закону № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 3, 4 Закону № 796-XII визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 51 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Аналіз зазначених положень законодавства дає підстави для висновку, що необхідною обставиною, з існуванням якої законодавець пов'язує наявність права особи на отримання статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, є наявність факту участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не менше 30 календарних днів. Такий факт повинен підтверджуватись документами, перелік яких зазначений у пункті 10 Порядку № 51 та є вичерпним.
Згідно довідки № 146 від 21.06.2017, виданої ТОВ "Чортківське АТП- 16142", слідує те, що позивач був відряджений в м. Чорнобиль для прийняття участі в проведенні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.08.1988 по 23.09.1988 (наказ № 8 від 20.08.1988, відрядне посвідчення № 588 згідно опису відрядних посвідчень водіїв Чортківського АТП - 16142, які приймали участь в ліквідації катастрофи на Чорнобильській АЕС, складеного Чортківською РДА). За роботу в зоні відчуження йому була виплачена заробітна плата у двохкратному розмірі в сумі 499 крб. 64 коп. (арк. справи 61).
Згідно довідки № 76 від 24.03.2017, виданої ТОВ "Чортківське АТП- 16142", слідує те, що позивач був командирований в м. Чорнобиль для прийняття участі в проведених робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.08.1988 по 23.09.1988 (наказ № 8 від 20.08.1988, командировочне посвідчення № 588 згідно опису відрядних посвідчень водіїв Чортківського АТП - 16142, які приймали участь в ліквідації катастрофи на Чорнобильській АЕС, складеного Чортківською РДА). Позивач відпрацював 310 годин і його заробітна плата становить 532 крб. 58 коп. (арк. справи 63).
Згідно довідки від 19.03.2018 № 59, виданої ТОВ "Чортківське АТП- 16142", слідує те, що позивач був відряджений в м. Чорнобиль для прийняття участі в проведенні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.08.1988 по 23.09.1988, згідно наказу № 8 від 20.08.1988 з видачею відрядного посвідчення № 558 на підставі опису відрядних посвідчень водіїв Чортківського АТП - 16142, які приймали участь в ліквідації катастрофи на Чорнобильській АЕС, складеного Чортківською РДА. За фактичну роботу в зоні відчуження йому була виплачена заробітна плата у двохкратному розмірі, в тому числі за серпень 1988 року за 7 днів (61 година) в сумі 94,66 крб. і за вересень 1988 року за 24 дні (310 годин) в сумі 552,08 крб. (арк. справи 102).
Також у заяві від 04.04.2018 № 74 ТОВ "Чортківське АТП - 16142" зазначило, що ОСОБА_5 була виплачена заробітна плата в двохкратному розмірі за 31 день фактичної роботи у зоні відчуження в сумі 594,69 крб. (арк. справи 130).
Водночас, з книги відомостей про заробітну плату за 1988 рік слідує те, що позивачу нарахували у серпні 1988 року заробітну плату за 7 днів (61 година) на суму 62 крб. 11 коп. (по шляховим листах відрядна оплата -59,11 крб., по шляхових листах почасова оплата - 3 крб.), у вересні 1988 року за 24 дні (310 годин) в сумі 464 крб. 82 коп. (по шляховим листах відрядна оплата - 440,53 крб., по шляхових листах почасова оплата – 24,29 крб.), а всього 526,93 крб.
Аналізуючи зазначені довідки, заяву та книгу відомостей про заробітну плату, суд встановив, що вони були видані одним і тим самим підприємством, а саме ТОВ "Чортківське АТП- 16142" проте, містять розбіжності як і в розмірі виплаченої заробітної плати позивачу за участь в проведених робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.08.1988 по 23.09.1988 так і у виплаченої заробітної плати позивачу за кількість годин фактичної роботи у зоні відчуження (м. Чорнобиль), а тому зазначені документи надані позивачем суду, не є належними доказами підтвердження наявності підстав з якими законодавець пов'язує виникнення (існування) права особи на отримання статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, оскільки останні містять розбіжності, а отже не містять чітких та точних відомостей щодо сум оплати праці саме в подвійному розмірі за фактично відпрацьований період (кількість днів) у зоні відчуження.
Також суд встановив, що є розбіжність і у періодах роботи позивачем у зоні відчуження, оскільки відповідно до зазначених довідок позивач брав участь в проведених робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.08.1988 по 23.09.1988, а згідно трудової книжки позивача (арк. справи 28) слідує те, що останній брав участь в проведених робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.08.1988 по 29.09.1988.
Водночас у представлених ОСОБА_5 зазначених довідках, як на підтвердження участі у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, відсутня інформація про кількість днів його роботи безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль), а також про кількість днів, за які йому була виплачена підвищена оплата праці, оскільки зазначена кількість 30 календарних днів, а саме з 25.08.1988 по 23.09.1988 включає у себе і час перебування ОСОБА_5 в дорозі та чітко не відображає тривалості (в днях) його безпосередньо перебування в зоні відчуження (м. Чорнобиль).
Також твердження позивача на те, що йому виплачувалася підвищена заробітна плата в двохкратному розмірі спростовується наступним, а саме: поділивши суму 95 крб. (серпень 1988 року) + 552 крб. (вересень 1988 року) = 647 крб./2 (місяці) = 323,5 крб., тобто аналогічний розмір заробітної плати, яку позивач отримав у лютому 1988 року (320 крб.), березні 1988 року (315 крб.), червні 1988 року (303 крб.), жовтні 1988 року (417 крб.), листопаді 1988 року (294 крб.), що підтверджується відповідним довідками про заробітну плату (арк. справи 62, 114, 131).
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи те, що в поданих позивачем документах відсутня інформація про кількість днів роботи ОСОБА_5 безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль) та інформація про кількість днів за які була виплачена підвищена оплата праці за час роботи безпосередньо в зоні відчуження (м. Чорнобиль), а саме не менше 30 днів, і будь яких інших доказів позивачем не надано та судом не здобуто, суд дійшов висновку, що ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації правомірно відмовив позивачу у наданні йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з видачею відповідного посвідчення, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами статті 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволені позову ОСОБА_5 (адрес: с. Біла, Чортківський р-н., Тернопільська обл., РНОКПП 226912316) до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (адрес: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ 03195547), ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (адрес: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ 00022622), третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_7 з обмеженою відповідальністю "Чортківське автотранспортне підприємства 16142" (адрес: вул. С. Бандери, 60, м. Чортків, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 03118877) про зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
В задоволені вимоги ОСОБА_5 (адрес: с. Біла, Чортківський р-н., Тернопільська обл., РНОКПП 226912316) про зобов'язання ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (адрес: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ 03195547) надати ОСОБА_5 (адрес: с. Біла, Чортківський р-н., Тернопільська обл., РНОКПП 226912316) статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році з видачею відповідного посвідчення, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24 квітня 2018 року.
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.