
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" квітня 2018 р. справа № 809/483/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов’язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов’язання призначити пенсію за віком, відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 18.05.2017 року – дня, що настає за днем досягнення 50-річного віку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 12.05.1986 по 23.06.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія), однак відповідачем протиправно, в порушення ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п.п.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах (із зменшенням на 10 років пенсійного віку), як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 02.04.2018 року, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тих обставин, що подана позивачем довідка не містить вказівки на підставі яких документів видана та посилання на первинні документи. Інших додаткових документів на запити не отримано, згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 9519/09-К від 02.10.2017 року дні виїзду позивача в зону по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в архівних документах військової частини №73413 не відображені, будь-яких інших первинних документів немає, а тому правові підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відсутні.
10.04.2018 року позивачем подано суду відповідь на відзив, яким вважає правову позицію відповідача помилковою.
Відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1, є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №091531 від 10.06.1993 (а.с.8).
08 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням віку у відповідності до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.12).
На час звернення до відповідача ОСОБА_1, який народився 17.05.1967 року, виповнилося 50 років (а.с.7).
На підтвердження підстав, які дають право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку позивач надав, зокрема, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) серії А №091531 від 10.06.1993, копію військового квитка НК № 5029596, копію довідки №164 від 18.05.1993 року, виданої військовою частиною №73413 Міністерства оборони (м. Донецьк) (а.с.8, 9, 11).
Рішенням Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №17 від 08.11.2017 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки видана у 1993 році довідка не містить підстав її видачі та посилань на первинні документи (а.с.19).
Листом від 14.11.2017 за №11563/03-к Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило ОСОБА_1, що підстав для призначення пенсії за віком із зменшенням віку у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає, оскільки позивачем на підтвердження особливого статусу особи додано довідку, яка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та в якій не зазначено підстав її видачі і посилань на первинні документи, а також не додано інших первинних документів (а.с.13).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Держава, у відповідності до вимог частини 1 статті 46 Конституції України гарантує право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи - евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення (2 категорія).
Згідно статті 55 зазначеного Закону, у редакції, чинній на час звернення позивача і заявою до відповідача, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів надаються пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років; учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів надаються пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років; учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Згідно із частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до статті 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Отже, при видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорії 2) 10.06.1993р. та перереєстрації його 15.07.1997 року, відповідною комісією були встановлені та перевірені всі документи, необхідні для встановлення вказаного статусу та категорії.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року №1566/11846.
В розділі ІІ вказаного Порядку визначено документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Так, відповідно до абзацу 7 підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Як встановлено судом, позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2) серії А №091531, видане Івано-Франківською обласною державною адміністрацією 10.06.1993р. (перереєстроване 15.07.1997), в якому зазначено, що пред’явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 -1987 роках.
Згідно довідки військової частини №73413 Міністерства оборони від 18.05.1993 року, ОСОБА_1 з 12.05.1986 року по 23.06.1986 року приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 73413, яка дислокувалась в 30-ти кілометровій зоні, селище Рудня – Іллінецька Чорнобильського району Київської області (а.с.11). Тобто у період - з моменту аварії 26 квітня 1986 року до 1 липня 1986 року (а.с.11).
Окрім цього, судом встановлено, що згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, отриманої на запит Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області №9519/03-к від 02.10.2017 року та наявної у відповідача на час відмови у призначенні пенсії, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 09.05.1986 року (наказ №1), місце дислокації військової частини значиться: з 11.05.1986 року – селище Варовичі, з 14.05.1986 року – селище Діброва. Архівна довідка видана на підставі первинних документів (Ф.1918, А1П, д.81, д.53, л.24, д.54, д.55, д.57, д.58, д.84, л.13, 30,37,40). (а.с.20).
Згідно Додатку № 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991р. №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” населені пункти: с.Варовичі Поліського району, с. Рудня – Іллінецька Чорнобильського району Київської області віднесено до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зони відчуження), а с.Діброва Поліського району віднесено до зони безумовного (обов’язкового) відселення.
Таким чином, позивач, виконуючи задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у травні-червні 2016 року підпадає під категорію учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії - 26 квітня 1986 року до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.
Отже, висновок відповідача щодо відсутності правових підстав для призначення пенсії позивачу є безпідставним, оскільки в зазначених вище довідках чітко вказано дату та населені пункти, де позивач виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З цих же підстав також суд критично оцінює посилання відповідача на те, що довідка повинна містити посилання на первинні документи, якщо вона видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, подані позивачем документи в своїй сукупності безумовно підтверджують статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та період роботи і населені пункти, де позивач виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи наведене, суд вважає необґрунтованою відмову відповідача у призначенні пенсії ОСОБА_1 із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
При цьому, суд також не приймає до уваги посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні пільгової пенсії не надання позивачем інших первинних документів, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено обов’язковість подання останніх при наявності архівних довідок та довідки, яка долучена позивачем до заяви про призначення пенсії.
Отже, суд прийшов до переконання, що позивач дійсно виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження Чорнобильської АЕС і на нього поширюється дія ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому він має право відповідно до постанови правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Наявність необхідного страхового стажу не менше 15-років для призначення даного виду пенсії відповідачем не заперечується.
Згідно частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Стосовно клопотання позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов’язання суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов’язком. Крім того, клопотання позивача не містить жодного обґрунтування, з посиланням на докази щодо необхідності чи наявності істотних підстав для його задоволення.
Згідно із статтею 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки судом не вирішувалась майнова вимога про присудження виплати пенсії, з огляду не заявлення її позивачем, а вирішувалась вимога щодо зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії та її виплату (вимога немайнового характеру), суми стягнення не визначалось, тому клопотання щодо звернення до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць задоволенню не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000, вул. Біласа і Данилишина 2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Б.Хмельницького, 52/36, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 18 травня 2017 року .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2