Справа № 2а-27630/12/1270
Категорія № 6.14
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
01 грудня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді - Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання - Горпенюк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Ленінського району міста Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради до приватного підприємства „ЛТФ „Торг-Квінтель”, третя особа Ленінська міжрайонна державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи та припинення юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
11 листопада 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора Ленінського району міста Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради до приватного підприємства „ЛТФ „Торг-Квінтель”, третя особа Ленінська міжрайонна державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи та припинення юридичної особи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що приватне підприємство «ЛТФ „Торг-Квінтель» зареєстровано як субєкт господарювання виконавчим комітетом Луганської міської ради 01 жовтня 2008 року за № 13821020000015513 та взято на податковий облік Ленінської МДПІ у м.Луганську 02.10.2008р. за №682. Засновником та керівником підприємства є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, за цією ж адресою згідно установчих документів було зареєстровано юридичну особу -приватне підприємство «ЛТФ „Торг-Квінтель». Відділом податкової міліції Ленінської МДПІ у м.Луганську згідно п.п.4.22 п.4 Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів), узгодженого наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.1998р. за №172/2612 (зі змінами та доповненнями), було проведено відпрацювання приватного підприємства „ЛТФ „Торг-Квінтель”. У ході відпрацювання було встановлено, що підприємство за юридичною адресою не знаходиться, про що було складено відповідну довідку. Засновника та керівника підприємства ОСОБА_1 знайти неможливо, у звязку з тим, що вона приховується від правоохоронних органів, уникає надання пояснень щодо створення нею даної юридичної особи. Хто керує підприємством, чим займається підприємство, хто подає декларації до податкової інспекції невідомо. Прокурор просить визнати недійсним запис від 01 жовтня 2008 року за реєстраційним № 13821020000015513 про державну реєстрацію ПП «ЛТФ „Торг-Квінтель», код ЄДРПОУ 36189059, з моменту реєстрації та припинити вказану юридичну особу.
Прокурор у судове засідання не зявився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності.
Представник позивача Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради в судовому засіданні пояснив, що державний реєстратор це не реєструючий орган, а посадова особа. Тому до нього не може бути застосована норма п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦКУ, на яку є посилання в адміністративному позові. Крім того, згідно розяснень Представництва державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Луганській області від 10.01.2009 року № 5312/2/12 державний реєстратор не має повноважень щодо предявлення до суду вимоги про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦКУ. Проти припинення юридичної особи не заперечував. Вимоги про визнання недійсним запису про державну реєстрацію вважає такими, що не підлягають задоволенню, оскільки порушень при здійсненні державної реєстрації не було.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення вимог адміністративного позову заперечував.
Представник третьої особи Ленінської МДПІ у м. Луганську в судове засідання не зявився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не доповів, заперечень проти позову не надав.
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року.
Згідно зі ст. 38 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Судом встановлено, що юридична особа приватне підприємство «ЛТФ „Торг-Квінтель» зареєстровано як субєкт господарювання виконавчим комітетом Луганської міської ради 01 жовтня 2008 року за № 13821020000015513, про що видане відповідне свідоцтво про державну реєстрацію, та взято на податковий облік Ленінської МДПІ у м.Луганську з 02.10.2008 року за №682 (а.с.11). Засновником та керівником підприємства є ОСОБА_1, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ серії АА №229803 від 06.10.2008р. (а.с.9). Згідно установчих документів підприємства, його місцезнаходження: АДРЕСА_1.
Проведеною перевіркою встановлено, що ПП «ЛТФ „Торг-Квінтель» за юридичною адресою, зазначеною в статутних документах, не знаходиться, про що працівниками Ленінської МДПІ у м.Луганську було складено відповідну довідку від 12.10.2009 року (а.с.12).
06.07.2009р. державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради внесено запис №13821430001015513 про відсутність юридичної особи ПП «ЛТФ «Торг-Квінтель» за юридичною адресою (аркуш справи 23-зворотній бік).
Суд вважає, що в даному випадку прокурор в інтересах позивача має право звертатися з зазначеним позовом.
Посилання позивача управління державної реєстрації міського реєстру Луганської міської ради державного реєстратора про те, що він є неналежним позивачем у даному випадку, оскільки до повноважень державного реєстратора, який є посадовою особою, а не реєструючим органом, згідно зі ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» не входить можливість звернення до суду з позовом про визнання запису про реєстрацію недійсним, судом не приймаються до уваги.
Ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» містить перелік повноважень державного реєстратора, згідно якої Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Згідно зі ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва.
Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації:
- здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- узагальнює практику застосування нормативно-правових актів з питань державної реєстрації та розробляє проекти нормативно-правових актів у цій сфері;
- затверджує нормативно-правові акти щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру;
- забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру;
- затверджує форми реєстраційних карток, довідки, витягу та виписки з Єдиного державного реєстру;
- організовує навчальну підготовку та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, погоджує кандидатури на зайняття посади державного реєстратора;
- видає посвідчення і печатку державного реєстратора;
- забезпечує замовлення, постачання, облік та звітність щодо витрачання бланків свідоцтв про державну реєстрацію та бланків виписок з Єдиного державного реєстру;
- видає спеціалізований друкований засіб масової інформації;
- забезпечує органи державної влади інформацією з Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації;
- установлює за погодженням з Міністерством юстиції України регламент передачі державному реєстратору даних про юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону.
У відповідності до Указу Президента України №721/2000 від 25 травня 2000 року затверджено Положення про Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, який є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування, державної регуляторної політики та дозвільної системи у сфері господарської діяльності. у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням, у межах своїх повноважень Держпідприємництво України організовує виконання актів законодавства України і здійснює контроль за їх реалізацією, Держпідприємництво України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Таким чином, виходячи з викладеного, в даному випадку таким спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є позивач - управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради.
Як вбачається зі змісту вказаних норм, вони не містять посилання про те, що цей перелік повноважень державного реєстратора та органу реєстрації є вичерпним.
Таким чином, при визначенні їх повноважень слід керуватися і іншими нормативними актами, якими регулюються вказані питання.
Згідно зі ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Вимога про ліквідацію юридичної особи на вказаних підставах, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Як розяснив Вищий адміністративний Суд України у оглядовому листі «Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим адміністративним судом України)» від 24.10.2008 N 1776/100/13-08, вимога про визнання нечинним запису про проведення державної реєстрації субєкта господарювання фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому судам її слід розцінювати як вимогу про припинення юридичної особи.
Таким чином, оскільки припинення юридичної особи тягне за собою ліквідацію цієї юридичної особи, а з вимогами про таку ліквідацію може звертатися орган, що здійснює реєстрацію, то суд вважає, що цей орган за наявності встановлених законом підстав, також може звертатися до суду з вимогами про припинення юридичної особи.
Посилання позивача на розяснення Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Луганській області від 10 січня 2009 року №5312/2/12 згідно яких державний реєстратор, як посадова особа не має повноважень на звернення до суду про ліквідацію юридичної особи, на увагу не заслуговує, оскільки в даному випадку до виниклих обставин це розяснення відношення не має.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем, в чиїх інтересах заявлено позов, фактично є управління державної реєстрації міського реєстру Луганської міської ради, як реєструючий орган, а не його посадова особа, на що посилається позивач.
За таких обставин, суд вважає, що позивач - управління державної реєстрації міського реєстру Луганської міської ради, в інтересах якого у відповідності з правами, наданими Законом України «Про прокуратуру» предявлено позов прокурором, має право в межах своїх повноважень, звертатися до суду з указаними в позові вимогами.
За таких обставин суд вважає, що в даному випадку вимога прокурора про припинення відповідача, як юридичної особи, що тягне ліквідацію цього субєкта господарювання, заявлена в інтересах позивача, відповідає вимогам закону.
У судовому засіданні безспірно встановлена відсутність відповідача за юридичною адресою, а тому є підстави для припинення відповідача, як юридичної особи.
Оскільки вимога про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи, фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому суд її розцінює, як вимогу про припинення юридичної особи, що не виходить за межі повноважень органу, що здійснює державну реєстрацію юридичної особи, суд вважає необхідним розглядати саме ці вимоги, не вирішуючи питання щодо визнання недійсною державної реєстрації відповідача, оскільки ніяких доказів наявності порушень при здійсненні реєстрації суду не надано.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора Ленінського району міста Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради до приватного підприємства „ЛТФ „Торг-Квінтель”, третя особа Ленінська міжрайонна державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи та припинення юридичної особи - задовольнити частково.
Припинити юридичну особу відповідача Приватне підприємство «ЛТФ «Торг-Квінтель», код ЄДРПОУ 36189059, яке зареєстроване за адресою: 91053 м. Луганськ, містечко Пархоменко, буд.33 кв.12.
У задоволенні решти позовних вимог прокурора Ленінського району м. Луганська в інтересах держави в особі державного реєстратора Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради відмовити за необґрунтованістю.
Копію постанови направити державному реєстратору виконавчого комітету Луганської міської ради (91055 м.Луганськ, вул.Коцюбинського,буд.14) після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Повний текст постанови складено 07 грудня 2009 року.
Суддя