
Справа № 803/1383/17
Провадження № 2-а/161/57/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі : головуючого – судді Крупінської С.С.
при секретарі Кузіній А.С.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
представника третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцька справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації, департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Волинської обласної державної адміністрації, департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що він віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 408169, виданого 21.08.2002 року.
В 1993 році він звернувся до Волинської обласної державної адміністрації з заявою про вирішення питання щодо переселення його та членів його сім’ї із зони радіоактивного забруднення. За результатами розгляду заяви 18.06.1993 року його переселено у Луцький район з правом одержання, будівництва або придбання житла і працевлаштування, а також він був включений у списки громадян, які відповідно до направлення переселяються з території, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та перебуває на квартирному обліку і має право на відшкодування коштів за самостійно придбане житло у Волинській області.
В с. Зміїнець Луцького району ним було побудовано житловий будинок.
03.12.2013 року він звернувся із заявою до Луцької районної державної адміністрації з приводу відшкодування йому коштів на будівництво житлового будинку. За результатами заяви було проведено оцінку житлового будинку, визначено суму, яка підлягає відшкодуванню державою в розмірі 352 408 грн. та ініційовано звернення до департаменту соціальної політики про виділення коштів.
Однак, станом на день звернення до суду кошти йому не виплачено. У зв’язку з чим, просить суд визнати протиправною бездіяльність Волинської обласної державної адміністрації та департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації у вигляді не вжиття заходів, спрямованих на погашення бюджетної заборгованості та зобов’язати їх вчинити дії, а саме виплатити належні кошти в сумі 352 408 грн.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в позові, оскільки вони є розпорядниками коштів нижчого рівня.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об’єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про дальше проживання на цій території чи відселення. Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 32 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” громадянам, які збудували чи купили за власні кошти жилі будинки садибного типу з надвірними будівлями, а також жилі приміщення в будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, відшкодовується їх вартість у розмірах, визначених місцевими Радами народних депутатів за обраним місцем проживання. Кабінет Міністрів України виділяє Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям, на територію яких самостійно переселяються (переселилися) громадяни відповідно до статті 4 цього Закону, капіталовкладення для придбання житла. Розмір і порядок виділення коштів для будівництва житла встановлюються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями. Кошти на будівництво житла відраховуються з загальних капіталовкладень, які виділяються Кабінетом Міністрів України для будівництва житла.
Судом встановлено, що згідно з направленням Волинської обласної державної адміністрації від 18.06.1993 року ВЛ № 391 ОСОБА_1 переселився з с. Зміїнець Луцького району Волинської області відповідно до ст. 4 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та йому було надано право на одержання, будівництво або придбання житла в Луцькому районі Волинської області (а.с. 17).
Як зазначив позивач в судовому засіданні, то ним було побудовано житловий будинок в с. Зміїнець Луцького району Волинської області по вул. Зелена, 17. Дана обставина підтверджуються дослідженим в судовому засіданні свідоцтвом про право власності на нерухоме майно (а.с. 13-15).
03.12.2013 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Луцької районної державної адміністрації щодо вирішення питання про відшкодування коштів, затрачених ним на будівництво житлового будинку.
Згідно до акту оцінки вартості збудованого житлового приміщення в с. Зміїнець по вул.. Зелена, 17, Луцького району громадянином ОСОБА_1 від 12.12.2013 року № 422 (а.с. 18-19), вартість житлового будинку в діючих цінах становить 800 850 грн., а відповідно до ст. 32 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відшкодовується вартість побудованого житлового будинку з розрахунку 13,65 кв. м. житлової площі на кожного члена сім’ї, які переселилися з забрудненої території, то до виплати належить 352 408 грн., з розрахунку 282,9 кв.м./124.2 кв.м. – 2,28 (співвідношення між загальною і житловою площею;) 800850/282,9 = 2830,86 (ціна за квадратний метр загальної площі); 2830,86*13,65*4*2.28=352 408 грн.
Згідно вимог ст. 32 п. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Луцька районна державна адміністрація звернулася з клопотанням до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про виділення коштів для відшкодування вартості збудованого житлового будинку ОСОБА_1, який переселився із забрудненої зони згідно направлення Волинської обласної державної адміністрації від 18 червня 1993 року № 391 (а.с. 22). Станом на день звернення до суду з позовом кошти позивачу відшкодовано не було.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 23.11.2011 року “Про затвердження Порядку про використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»”, передбачено порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 2 даного Порядку визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МНС, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня по відшкодуванню вартості витрат громадянам за самостійно придбане (збудоване) житло є Рада Міністрів АР Крим, обласні державні адміністрації, яким виділяються кошти.
Тобто, головним розпорядником коштів по програмі “Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є Міністерство соціальної політики України, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня по відшкодуванню вартості витрат громадянам за самостійно придбане (збудоване) житло на території Волинської області є Волинська обласна державна адміністрація.
Як зазначив представник відповідачів ОСОБА_2 в судовому засіданні, то департаментом соціального захисту населення та Волинською обласною державною адміністрацією вживалися заходи для погашення бюджетної заборгованості по виплаті коштів ОСОБА_1, вони зверталися до Міністерства соціальної політики, як головного розпорядника коштів, стосовно сприяння у виділенні коштів, щодо відновлення фінансування бюджетної програми, що передбачає забезпечення житлом пільгових категорій громадян, зокрема, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак, кошти їм виділено не було.
Статтею 6 КАС України установлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відмову у відшкодуванні коштів з призначенням для “Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відповідач, Міністерство соціальної політики, який є головним розпорядником таких коштів, мотивує тим, що питання надання соціальних гарантів громадянам має вирішувати комплексно з урахуванням фінансових можливостей держави та забезпечення своєчасним і в повному обсязі фінансуванням уже прийнятих рішень щодо соціального захисту населення.
Зазначив, кошти для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Законом України у 2014 році відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» за вказаною бюджетною програмою було знято, у 2015-2017 роках видатки на такі цілі не було передбачено, тобто, видатки на соціальний захист і соціальне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, фінансуються в межах коштів, передбачених Законом України «Про державний бюджет України».
Суд не приймає до уваги зазначені посилання відповідачів, оскільки вказаними Законами України “Про державний бюджет”, звужуються права громадян, які мають право, відповідно до 32 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на відшкодування вартості самостійно збудованого житла у розмірах, визначених місцевими Радами народних депутатів за обраним місцем проживання. При цьому жодних винятків, які б давали підстави органам державної влади та місцевого самоврядування не виконувати цього положення Законом не передбачено.
Статтею 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. Таким чином, Закон України «Про державний бюджет» не може розглядатися як закон про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому норми закріплені в Законі повинні виконуватися незалежно від того передбачено це Законом України «Про державний бюджет» чи ні.
Також, суд вважає, що Міністерство соціальної політики України не може посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що для забезпечення захисту порушених прав позивача, слід зобов`язати Волинську обласну державну адміністрацію, департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації та головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області за рахунок коштів Міністерства соціальної політики виплатити ОСОБА_1 кошти в сумі 352 408 грн. за самостійно придбане житло.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 8, 9, 77, 241-246, 263 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Волинської обласної державної адміністрації та департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації щодо не вжиття достатніх заходів, спрямованих на відшкодування ОСОБА_1 вартості самостійно збудованого житла в розмірі 352 408 грн.
Зобов’язати Волинську обласну державну адміністрацію, департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації та головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області за рахунок коштів Міністерства соціальної політики виплатити ОСОБА_1 кошти в сумі 352 408 грн. за самостійно придбане житло відповідно до положень ст. 32 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С.Крупінська