
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 р. Справа № 820/4601/17
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ральченка І.М.
суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2017, суддя Рубан В.В., повний текст складено 02.01.18, по справі № 820/4601/17
за позовом ОСОБА_1
до Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Харківській та Сумській областях третя особа Північно-східний офіс Держаудитслужби
про скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати безпідставною та скасувати вимогу Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Харківській та Сумській областях від 04.05.2017 року № 201 щодо приведення у відповідність чинному законодавству про державну службу рангів державних службовців відповідно до відображених у Довідці порушень, які були направлені листом № 289 від 04.09.2017 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2017 року у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.
Позивач у судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважав постанову суду першої інстанції такою, що має бути скасована, та прийнята нова про задоволення позову у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача, представник третьої особи проти доводів апеляційної скарги заперечували, вважали постанову суду першої інстанції такою, що не підлягає скасуванню.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, Міжрегіональним управління Національного агентства України з питань державної служби у Харківській та Сумській областях у період з 27.03.2017 по 30.03.2017р. проведено планову перевірку питань дотримання вимог законодавства України про державну службу в Північно-східному офісі Держаудитслужби, за результатами якої складено довідку.
Відповідно до п. 23 зазначеної Довідки робочою групою встановлено, що наказом Офісу від 02.11.2015 № 360-о "Про призначення працівників обласного апарату" у зв'язку з проведенням реорганізації, ОСОБА_1 призначено в порядку переведення на визначену структурою і штатним розписом посаду головного спеціаліста - юрисконсульта відділу правової роботи. З набранням чинності Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу", відповідно до Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 306 Офісу від 17.05.2016 № 102-о "Про присвоєння рангів державних службовців та встановлення категорій посад державної служби відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" ОСОБА_1 було присвоєно найнижчий, 9 ранг держаного службовця у категорії посад "В" з 01.05.2016 року. Водночас робочою групою встановлено, що наказом Офісу від 08.07.2016 р. № 137-о "Про присвоєння рангів державних службовців" ОСОБА_1 присвоєно черговий 8 ранг державного службовця з 01.05.2016 р., який за ним зберігається до теперішнього часу. Однак, станом на 01.05.2016 року ОСОБА_1 перебував на визначеній структурою і штатним розписом посаді всього близько шести місяців, тобто менше трьох років і присвоєння йому чергового рангу є порушенням п. 6 ст. 39 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" в частині того, що черговий ранг у межах відповідної категорії посад державному службовцю присвоюється через кожні три роки.
На підставі вказаної довідки Міжрегіональним управлінням Національного агентства України з питань державної служби в Харківській та Сумській областях до Північно - східного до офісу Держаудітслужби спрямована вимога від 04.05.2017 року реєстраційний № 201 "Про часткове скасування наказу про присвоєння рангу державного службовця Північно-східний офіс Держаудигслужби".
Вказаною вимогою встановлено, що службою управління персоналом Державної фінансової інспекції в Харківській області порушено положення п. 6 ст. 39 Закону України від 10.12.2035 № 889-VIII "Про державну службу" в частині того, що черговий ранг у межах відповідної категорії посад державному службовцю присвоюється через кожні три роки; службою управління персоналом Державної фінансової інспекції в Харківській області порушено положення п. 10 Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 в частині того, що строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу включає попередній період роботи державного службовця на займаній посаді.
За наслідком зазначених порушень головному спеціалісту юрисконсульту відділу правової роботи ОСОБА_1 незаконно присвоєно черговий 8 ранг державного службовця.
Відповідно до ч. 3 постанови Кабінету міністрів України від 06.04.2016 № 266 "Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби" міжрегіональні територіальні органи Державної аудиторської служби є правонаступниками територіальних органів Державної фінансової інспекції. Після реорганізації Державної фінансової інспекції ОСОБА_1 є працівником Північно-східного офісу Держаудитслужби.
Зобов'язано скасувати наказ Держфінінспекції в Харківській області № 137-о в частині присвоєння ОСОБА_1 чергового 8 рангу державного службовця.
На виконання вказаної вимоги наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби № 293-0 від 07.06.2017 року скасовано наказ Держфінінспекції в Харківській області № 137-о в частині присвоєння з 01 травня 2016 року, зокрема: ОСОБА_1 8 рангу державної служби, категорії "В".
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваною вимогою Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Харківській та Сумській областях від 04.05.2017 року № 201 безпосередньо не порушені права та інтереси ОСОБА_1
Колегія суддів погоджується із такими висновками з огляду на наступне.
Відповідно до Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500 Національне агентство України з питань державної служби є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює функціональне управління державною службою в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті).
Пунктом 1 Положення про Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби у Харківській та Сумській областях від 12 червня 2015 року № 129 передбачено, що Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби у Харківській та Сумській областях (далі - Управління) підпорядковується Національному агентству України з питань державної служби (далі - Нацдержслужба) та є його територіальним органом.
Згідно з п. 7 Положення про Нацдержслужбу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 500 Національне агентство України з питань державної служби здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Порядком проведення Національним агентством України з питань державної служби та його територіальними органами перевірок стану дотримання державними органами вимог Закону України "Про державну службу" та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби, затвердженого наказом Національного агентства України з питань державної служби від 26.09.2016р. № 193 передбачено, що цей Порядок розроблений відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі - Закон), Положення про Національне агентство України з питань державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року N 500, та визначає завдання і порядок проведення Нацдержслужбою та її територіальними органами планових та позапланових перевірок стану дотримання державними органами вимог Закону та інших нормативно-правових актів з питань державної служби.
Отже, предметом перевірок є розпорядчі та інші документи щодо додержання державними органами визначених Законом умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Об'єктами перевірки є державні органи, структурні підрозділи, утворені як юридичні особи публічного права, та територіальні органи цих державних органів.
В силу положень ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цим рішенням. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Предметом даного позову є законність вимоги вимогу Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Харківській та Сумській області від 04.05.2017р. № 201.
Тобто позивачем фактично оскаржений акт індивідуальної дії, який спрямований до Північно-східного офісу Держаудітслужби, з огляду на що породжує права та обов'язки саме для суб'єкта, якому він адресований.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, що оскаржувана вимога стосується позивача, але нею безпосередньо не порушені його права та інтереси, оскільки на її виконання прийнятий наказ Північно-східного офісу Держаудітслужби від 07.06.17р. № 293-о про часткове скасування наказів, в частині скасування 8 рангу державного службовця ОСОБА_1, який і є актом індивідуальної дії, що стосується прав та інтересів позивача.
Однак, зазначений наказ позивачем не оскаржується.
Також, необхідно додати, що на час звернення з адміністративним позовом позивачу, відповідно до наказу Північно-східного офісу Держаудитслужби від 28.07.2017 р. № 385-о з 01.08.2017р., присвоєно 6 ранг державного службовця, що підтверджує відсутність порушеного права позивача на час звернення з даним позовом до суду.
Отже, оскільки на виконання оскаржуваної вимоги був прийнятий наказ Північно-східного офісу Держаудитслужби від 28.07.2017 р. № 385-о, то остання вичерпала свою дію її виконанням, а тому не є такою, що порушує права позивача, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для її скасування та задоволення позову.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2017 по справі № 820/4601/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.М. Ральченко Судді Г.Є. Бершов В.В. Катунов Постанова складена в повному обсязі 20.04.18.