Ухвала суду № 73559823, 23.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
812/863/18
Номер документу
73559823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

6.2.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

23 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/863/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., перевіривши матеріали адміністративного позову Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області до Троїцької районної державної адміністрації Луганської області про скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області до Троїцької районної державної адміністрації Луганської області про скасування розпорядження.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року позов залишено без руху, встановлено Троїцькій селищній раді Троїцького району Луганської області строк для усунення недоліків протягом 10 календарних днів з дня отримання ухвали шляхом надання суду оригіналу платіжного доручення від 27.03.2018 №316 про сплату судового збору, а також заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважних причин його пропуску з 19.08.2015 по 02.04.2018.

19.04.2018 на виконання вказаної ухвали до суду від Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області надійшов оригінал платіжного доручення від 27.03.2018 №316 про сплату судового збору, а також заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Розглянувши заяву Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про поновлення строку звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини у справах «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер про Бельгії» виходить з того, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків звернення до суду за захистом порушених прав.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення таких строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, а після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Вирішення судом питання про наявність або відсутність підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними в конкретній справі залежить від вказаних у позовній заяві або у заяві про поновлення строку звернення до суду причин, підтверджених відповідними засобами доказування та доданими до них матеріалами.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об’єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов’язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Так, розпорядження №178 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки №334 в натурі та надання її у власність територіальної громади Троїцької селищної ради», яке оскаржує позивач, прийнято відповідачем 19.08.2015.

Як вбачається з доданих до позовної заяви матеріалів, розпорядженням голови Троїцької районної державної адміністрації Луганської області від 16.04.2015 за №65 надано дозвіл на виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності колишнього КСП «Дружба» земельну ділянку №334, яка розташована за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Троїцькій селищній раді Троїцького району Луганської області.

Також з матеріалів вбачається, що технічна документація у 2015 році виготовлялась саме на земельну ділянку №334 і розпорядженням від 19.08.2015 №178 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки №334 в натурі та надання її у власність територіальної громади Троїцької селищної ради» номер земельної ділянки також зазначений №334, кадастровий номер №4425455100:09:003:0125.

Про всі перелічені розпорядження та технічну документацію позивачу було відомо станом на день їх прийняття та виготовлення, у зв’язку з цим, звертаючись до Троїцької районної державної адміністрації Луганської області з заявою про надання у власність територіальній громаді Троїцької селищної ради земельної ділянки №344, а отримавши у власність згідно розпорядження №178 від 19.08.2015 земельну ділянку №334, позивачу вже тоді було відомо про порушення його прав, свобод та інтересів.

Суд ще раз наголошує на тому, що перебіг строку для звернення до суду починається саме з дня прийняття оскаржуваного розпорядження, тобто з 19.08.2015.

З позовною заявою позивач звернувся до суду лише 02.04.2018.

За таких обставин, строк звернення до суду є пропущеним.

Поважності причин пропуску строку звернення саме з 19.08.2015 по 02.04.2018 заявник суду не зазначив та не надав належних доказів на підтвердження існування обставин, які є об’єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов’язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

По вище викладеним підставам суд вважає неприйнятними посилання позивача в заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду на те, що про порушення прав селищної ради стало відомо лише 09.10.2017, з дня коли на адресу селищної ради надійшло повідомлення відділу у Троїцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про те, що земельна ділянка №334 площею 6,92га є власністю ОСОБА_1 з 2011 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом.

У зв’язку з цим підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду зазначені Троїцькою селищною радою визнаються судом неповажними.

Відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно частини 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Оскільки вказані Троїцькою селищною радою Троїцького району Луганської області підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду визнаються судом неповажними, суд вважає за можливе повернути позовну заяву заявнику.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу Троїцької селищної ради на ту обставину, що земельна ділянка №334, власником якої вона є, має кадастровий номер 4425455100:09:003:0125; а земельна ділянка №334, власником якої є ОСОБА_1, має інший кадастровий номер 4425455100:09:003:0060.

Кадастровий номер земельної ділянки – це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 161,169, 241, 243, 256, 294,295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області до Троїцької районної державної адміністрації Луганської області про скасування розпорядження.

Адміністративний позов Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області до Троїцької районної державної адміністрації Луганської області про скасування розпорядження повернути заявнику.

Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяОСОБА_2