
Справа № 760/13766/17
2-а/760/2025/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач посилається на те, що він з 02 вересня 1995 року перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В грудні 2016 року, маючи достатній пенсійний вік та право на пенсію за віком, ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про призначення йому пенсії за віком замість пенсії за вислугу років, призначеної раніше.
Листом від 14.03.2017 Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві Позивачу було повідомлено про застосуваня під час розрахунку розміру його пенсії показника середньої заробітної плати за 2007 рік, з чим Позивач погодитись не може і вважає необхідним здійснити перерахунок його пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати в Україні за три роки що передують зверненню за призначенням пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
У зв'язку з цим, просить суд визнати дії посадових осіб протиправними, та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії за віком.
Ухвалою суду від 28 липня 2917 року в справі було відкрито скорочене провадження.
З письмових заперечень представника Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві вбачається, що проти задоволення позову він заперечує посилаючись на те, що відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітною плату (дохід) та інших документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Встановлено, що Позивачу після звільнення в запас з військової служби у 1995 році була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про обчислення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачу було призначено таку пенсію, проте не із застосуванням показників середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, а із застосуванням показника за 2007 рік, як передбачено для переходу з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», даний Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. У ст. 9 даного Закону передбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входять до правового поля Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», а регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету. Пенсія за вислугою років - це спеціальна пенсія для конкретно визначеного кола осіб, а загально визначена пенсія для усіх категорій осіб - пенсія за віком. Враховуючи той факт, що позивач жодним із видів загально передбаченої пенсії не користувався раніше, то право па пенсію за віком виникло вперше (а не відбувся перехід з одного виду пенсії на інший). Дана позиція висвітлена в постанові Верховного Суду України від 19 березня 2013 року справа №21-31а13.
За таких обставин позивачу пенсія згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена вперше, а тому виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший .
Враховуючи те, що на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Позивачу було призначено пенсію вперше, то при визначенні розміру пенсійних виплат слід застосовувати ст. 40 даного Закону.
Тобто, існують усі законодавчо передбачені підстави для отримання пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, так як пенсія призначена вперше згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В силу викладеного, суд вважає, що при визначенні розміру Позивачу пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слід застосовувати показники за три календарні роки, що передують року звернення (за 2013-2015 роки), а не показники заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
При цьому суд звертає увагу на те, що застосуванню підлягають показники саме за 2013-2015 років, а не 2014-2016, як того просить Позивач, оскільки із заявою про призначення йому пенсії він звернувся в 2016 році.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України , суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві в частині застосування у 2017 році при переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, призначеної у 1995 році згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести обчислення пенсії ОСОБА_1 за віком у відповідності до ч.1 ст.27, ч.ч.1,2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2013 - 2015 роки (3263,44 грн.), нарахування, перерахунок та виплату її у відповідному розмірі з дня призначення пенсії за віком (01 січня 2017 року).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: