
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 566/846/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"19" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_1,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, ОСОБА_2 на постанову Млинівського районного суду Рівненської області від "28" листопада 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Лободзінським А.С. в смт. Млинів) , у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідно до вимог ст. 13 п. "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, призначити йому, як звільненому із органів внутрішніх справ за станом здоров'я, пенсію у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення та провести перерахунок пенсії за попередні роки та виплатити йому пенсію, виходячи з розміру 55% грошового забезпечення в сумі 29 548, 80 грн. та 78 501 грн.12 коп за безперервну службу в органах внутрішніх справ. Також позивач просив зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейських відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських "Національної поліції" № 947 від 18 листопада 2015 року" Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268", починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру і виплатити різницю в розмірі, а саме : 2000 грн. - оклад за звання; 1800 грн. - надбавка за вислугу років в розмірі 40 % від посадового окладу; надбавку за особливі умови служби в розмірі 50 % від розміру посадового окладу; підвищення грошового забезпечення в розмірі 100% від посадового окладу за звання і вислугу років; надбавку за безперервну службу в розмірі 70% від суми вище зазначених складових грошового забезпечення; премії в розмірі 100% від суми зазначених складових грошового забезпечення.
Позивач також просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що наказом УВС України в Рівненській області від 15 травня 1996 року № 70 о/с, його було звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил України за п. 64 "б" (через хворобу), з посади старшого інспектора чергової частини Дубнівської чергової частини в званні майора міліції. Вислуга років на день звільнення складала 20 років 02 місяці 08 днів, з розрахунку місячного грошового забезпечення йому було призначено 50 відсотків пенсійного забезпечення. Він неодноразово, зокрема у лютому 2013 року, звертався до відповідача із заявою про перерахунок і виплату призначеної йому пенсії, з розрахунку - 55 % від сум відповідного грошового забезпечення, як такого, що звільнений за станом здоров"я, однак у перерахунку йому було відмовлено.
Також позивач посилався на те, що у зв'язку із прийняттям 23 грудня 2015 року Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей" (N 900-VIII), у нього, починаючи з 01.01.2016 року, виникло право на перерахунок пенсії, виходячи із грошового забезпечення для працівників поліції. Однак, з часу виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року, відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії та повідомлено, що перерахунок буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Ухвалою Млинівського районного суду Рівненської області від 14 вересня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 за період з 01 січня 2016 року по 07 лютого 2017 року залишено без розгляду. Відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 в частині позовних вимог за період з 08 лютого 2017 року по 08 серпня 2017 року.
Постановою Млинівського районного суду Рівненської області від 28.11.2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 08 лютого 2017 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області № 5/105 від 25.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268", та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області № 5/105 від 25.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, починаючи з 08 лютого 2017 року без обмеження граничного розміру.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_2 судовий збір, сплачений ним при подачі адміністративного позову у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою в частині відмови у задоволені позову, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову в цій частині та прийняти нове судове рішення про задоволення його вимог. Позивач посилається на те, що суд не задовольнив його вимоги щодо зобов'язання відповідача призначити йому пенсію у розмірі 55 % відповідного грошового забезпечення. Крім того, посилається на те, що суд безпідставно не прийняв до уваги надані ним розрахунки щодо розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2007 року та дійшов помилкових висновків, що порушене право підлягає захисту з 08.08. 2017 року.
Відповідач також подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову в частині задоволення позову. Посилається на те, що перерахунок пенсії та її виплата є неможливим без виділення додаткових коштів з Державного бюджету України .
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга скарга відповідача підлягає до задоволення частково, а апеляційна скарга позивача не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно витягу з наказу УВС України в Рівненській області №70 о/с від 15.05.1996 року, у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, ОСОБА_2 - майора міліції, старшого інспектора - чергового чергової частини Дубнівського відділу дорожньої міліції, звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил за пунктом 64 «б» (через хворобу) з 15 травня 1996 року. Вислуга на день звільнення складала 20 років 02 місяці 08 днів. (а.с. 12).
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує з 16.05.1996 року пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Згідно матеріалів справи він неодноразово звертався до відповідача по питанню перерахунку пенсії, зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції від 11.11.2015 року № 988. При цьому позивач просив призначити йому пенсію у розмірі 55%, як звільненому у відставку за станом здоров'я, за наявності вислуги 20 років та врахувати до грошового забезпечення, з якого проводиться перерахунок всі виплати, які проводилися йому на час звільнення зі служби.
Відповідач листом від 04.07.2017 №43/08 повідомив позивача, що він має право лише на перерахунок пенсії на підставі довідки виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, але перерахунок і виплату пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивач має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268", та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області № 5/105 від 25.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, починаючи з 08 лютого 2017 року без обмеження граничного розміру, а тому задовольнив позов у цій частині.
В решті позовних вимог позивача щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, виходячи з конкретних грошових сум та відсоткового відношення від посадового окладу- відмовлено.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції . колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) , перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію"», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів2 та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі- Поорядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 № 5/105 від 25.05.2017 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою старший інспектор чергової частини ВДМ становить 6471,99 гривень.
Однак, в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено листами ГУ ПФ України в Рівненській області. (а.с. 21, 25).
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відмова відповідача у проведенні позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та посилання на відсутність у Державному бюджеті України на ці цілі відповідних асигнувань є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 25.05.2017 року № 988, яка була передана відповідачу та наявність якої останнім не заперечується.
Водночас, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволені позову в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, виходячи з конкретних грошових сум та відсоткового відношення від посадового окладу, зазначених у позовній заяві.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до п.5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав включення до розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988, видів грошового забезпечення, яке отримував позивач на час звільнення.
Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії позивачу з розрахунку 55 % від сум відповідного грошового забезпечення, як такого, що звільнений за станом здоров"я, то колегія суддів зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звільнено у запас Збройних сил за пунктом 64 "б" (через хворобу ) згідно наказу УВС України в Рівненській області від 15.05.1996 року №70 .
Пунктом "а "ст. 13 Закону України № 2262 - XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про військову службу і військовий обов"язок"( в редакції на час виникнення спірних відносин) звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) в запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби в мирний або воєнний час;б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби із зняттям з військового обліку.
Таким чином, оскільки позивача звільнено зі служби не у відставку, а у запас у зв"язку з хворобою, то відповідно до наведених норм він не має права на призначення пенсії у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення, яка призначається звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я.
Отже, отримавши пенсійну справу позивача від УВС України в Рівненській області 01.01.2007 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.2006 № 1522 та ст. 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", коли функції з призначення та виплати пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян від силових структур, були передані до органів Пенсійного фонду України, відповідач правомірно продовжував позивачу виплачувати пенсію у розмірі 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, відповідач діяв відповідно до вимог діючого законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.
Доводи апеляційної скарги позивача щодо зміни дати здійснення перерахунку не можуть бути задоволені, оскільки позовні вимоги за період до 08.02.2017 року суд залишив без розгляду у зв"язку з пропущенням строку звернення до суду, про що постановив ухвалу, однак дана ухвала позивачем не оскаржена.
Стосовно встановлення судового контролю, то таке є правом, а не обов'язком суду, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що суд має право вирішити це питання на свій розсуд.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача, що вирішуючи спір суд першої інстанції не повинен був зазначати про виплату пенсії без обмеження граничного розміру, оскільки Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774 визначено, що максимальний розмір пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших особі" у період з 01.01.2017 року по 31.01.2017 року не може перевищувати 10740 грн.
Тому, враховуючи, що перерахунок та виплата пенсії позивачу є дискреційними повноваженнями відповідача, колегія суддів приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно змінити, виключивши з резолютивної частини "без обмеження граничного розміру".
В решті постанова підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задовольнити частково, постанову Млинівського районного суду Рівненської області від "28" листопада 2017 р. змінити, виключивши з третього абзацу резолютивної частини " без обмеження граничного розміру".
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "20" квітня 2018 р.