Постанова № 73521819, 19.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
348/2053/17
Номер документу
73521819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/356/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: ОСОБА_1

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судових засідань – ОСОБА_2

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 грудня 2017 року (головуючий суддя: Міськевич О.Я., місце ухвалення - м. Надвірна, дата складення повного тексту постанови - 18.12.2017) за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

встановив:

ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії 12.03.2017 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій та індексації заробітної плати зазначених у довідці виданої Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 № 673.

Обґрунтовує позов тим, що вона, є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, з 05.07.2007 отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу», при призначенні їй пенсії безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія такі види оплати праці, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексація заробітної плати з яких були сплачені страхові внески.

Постановою Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 13 грудня 2017 року позов задоволено частково.

Із цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому просить її скасувати та відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а факт утримання із сум допомоги збору на обов’язкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 і ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час, місце розгляду справи не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, де отримує пенсію за віком, стаж на посаді в органах місцевого самоврядування становить 16 років 4 місяці 8 днів.

Позивач звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила врахувати інші виплати, які вказані в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданій Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 № 673, та провести перерахунок пенсії.

Листом від 12.09.2017 № 313/Л-15 відповідач відмовив врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, премій та індексації заробітної плати в суму заробітної плати для обчислення пенсії у зв’язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії відповідно ст. 37 Закону України «Про Державну службу».

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З цими висновками суду першої інстанції, погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на таке.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Отже, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці»).

Суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за №114/8713.

Отже, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій, тому індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Згідно довідки виданої Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 № 673 позивачу в період з 2008 по 2010 роки виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутова, індексація заробітної плати, премія і на вказані виплати були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, премії з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_3, а тому відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № К/9901/2890/18 (495/6612/16-а).

Також, слід зазначити, що Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 передбачено, що днем звернення, зокрема за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Оскільки, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії 01.09.2017, а тому саме з цієї дати у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням виплат, зазначених у довідці від 31.08.2017 № 673, з яких нараховані та сплачені страхові внески.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд –

постановив:

апеляційну скаргу Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 грудня 2017 року у справі № 348/2053/17 – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання до Верховного Суду касаційної скарги.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: В.Я. Качмар

ОСОБА_4

Повне судове рішення складено 19.04.2018.