
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 376/2924/17 Суддя суду першої інстанції: Клочко Володимир Миколайович
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сорочка Є.О.,
суддів Літвіної Н.М.,
Федотова І.В.,
за участю секретаря с/з Грисюк Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Сквирського районного суду Київської області від 09 січня 2018 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язанні вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- поновити пропущений з поважних причин строк апеляційного оскарження на перерахунок та виплату пенсії відповідачем за довідкою ВАТ «Сквира-Авто» від 22.10.2004 № 453 з дня коли виплата пенсії за даною довідкою бала припинена, а пенсія перерахована, а саме з 01.01.2012;
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 22.10.2004 № 453;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та нарахування пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 775 (сімсот сімдесят п'ять) руб. 90 коп. на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 22.10.2004 № 453 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.01.2012.
Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 09 січня 2018 року позов задоволено:
- поновлено пропущений позивачем з поважних причин строк на перерахунок та виплату пенсії відповідачем за довідкою ВАТ «Сквира-Авто» №453 від 22.10.2004 з дня коли виплати пенсії за даною довідкою фактично були припинені, а пенсія перерахована, а саме з 01.01.2012;
- визнано неправомірною відмову відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 22.10.2004 №452 про заробітну плату в зоні відчуження;
- зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_6 пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 22.10.2004 №452 про заробітну плату в зоні відчуження в сумі 775,90 руб, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.01.2012.
Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що позивачу безпідставно поновлено строк звернення до адміністративного суду. Скаржник також наголошує на відсутності правових підстав для розрахунку пенсії на підставі спірної довідки ВАТ «Сквира-Авто».
Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач перебуває на обліку у Сквирському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та одержує пенсію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Позивач є інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК №216132. З 13.06.1986 по 19.06.1986 у відрядженні в зоні відчуження в м. Прип'ять Київської області, що підтверджується рішенням Сквирського районного суду Київської області від 27.01.2004 року, тривалість його робочого часу щоденно становила 19 годин.
Позивач 11.11.2004 одержав посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії серія НОМЕР_1.
На підставі рішення Сквирського районного суду Київської області від 27.01.2004 року та первинних документів, підприємством ВАТ «Сквира-Авто» позивачу було видано довідку від 22.10.2004 №452 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 13.06.1986 по 19.06.1986 про нарахування нараховано загалом 775,90 руб.
Позивач 13.11.2017 звернувся до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області з відповідною заявою поновлення виплати йому пенсії згідно довідки від 22.10.2004 №452 про заробітну плату в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з 13.06.1986 по 19.06.1986 в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області від 24.11.2017 96/Щ-01 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на невідповідність її вимогам законодавства та відсутність інших документів щодо розміру заробітку позивача під час перебування в зоні ЧАЕС.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, установами є підставою для перерахунку пенсії. Суд зазначив, що ця довідка не була визнана незаконною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться у залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.2005 № 22-1 (у редакції 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок № 13-1) при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 13-1 подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
З огляду на наведені правові норми та враховуючи, що відповідачу була подана відповідна довідка для перерахунку (розрахунку) пенсії, з якої вбачається, що позивачу була виплачена заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС, а також установлений Сквирським районним судом Київської області факт роботи позивача у зоні відчуження з 13.06.1986 по 19.06.1986 та відповідна кількість відпрацьованих щоденно годин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку.
Суд апеляційної інстанції погоджується з тим, що рішення Сквирського районного суду Київської області від 27.01.2004 по справі № 2-35/2004 не є підставою для розрахунку пенсії позивача, оскільки підставою для цього безпосередньо є довідка ВАТ «Сквира-Авто», дані якої, у свою чергу, підтверджуються зазначеним вище рішенням суду.
Колегія суддів також наголошує на тому, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії на підставі відповідної довідки, зазначав, працівниками управління була проведена перевірка та не підтверджено місце проведення робіт та кількість відпрацьованих годин. Слід відмітити, що зазначені обставини встановлено рішенням Сквирського районного суду Київської області, а відповідач не надав жодних доказів, які б ставили під сумнів встановлені даним судовим рішенням обставини. Відповідачем на виконання частини другої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) не надано доказів проведення відповідної перевірки спеціалістами управління, матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про вчинення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на проведення такої перевірки.
Таким чином, відповідачем було порушено право позивача на розрахунок пенсії з урахуванням відомостей, що зазначені у довідці ВАТ «Сквира-Авто» від 22.10.2004 №452.
Поряд із цим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано поновив позивачу строк звернення до адміністративного суду та задовольнив позов з 01.01.2012.
Як вбачається з матеріалів справи та чого не заперечено сторонами, позивачу деякий період часу здійснювалося нарахування пенсії з урахуванням спірної довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 22.10.2004 №452. Проте, в подальшому, розрахунок пенсії на підставі цієї довідки було припинено.
У зв'язку із цим, представник позивача 13.11.2017 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити про причини зменшення розміру пенсії та поновити її виплату відповідно до довідки ВАТ «Сквира-Авто».
Як зазначалося, листом від 24.11.2017 96/Щ-01 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, посилаючись на невідповідність її вимогам законодавства та відсутність інших документів щодо розміру заробітку позивача під час перебування в зоні ЧАЕС.
До суду з позовом, що розглядається у даній справі, позивач звернувся 30.11.2017.
Відповідно до За змістом ч. 2 ст. 99 КАС (у редакції, що діяла станом на час звернення позивача до суду - 30.11.2017) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, то про порушення свого права позивач мав дізнатись, не отримуючи пенсію у відповідному розмірі, однак у визначений процесуальним законом строк до суду не звернувся та фактично до 13.11.2017 жодних дій, пов'язаних із з'ясуванням обставин зменшення розміру пенсії не вживав. Тому, посилання позивача на те, що про порушення своїх прав він дізнався лише з листа відповідача від 24.11.2017 96/Щ-01, є необґрунтованими.
При цьому, суд апеляційної інстанції наголошує на тому, що заява позивача від 13.11.2017 № 754 (а.с. 15) не є заявою про перерахунок пенсії на підставі нових документів - довідки ВАТ «Сквира-Авто» у зв'язку виникненням права на підвищення пенсії у розумінні частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії на підставі зазначеної норми та відповідної довідки, як зазначалося, позивачу вже було здійснено раніше, проте в подальшому такий розрахунок було припинено.
Тому, зазначену заяву слід розцінювати як звернення позивача з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із припиненням розрахунку пенсії на підставі зазначеної довідки. З огляду на це положення частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не можуть бути застосовані як такі, що свідчать про необхідність задоволення позову саме з 13.11.2017.
У даному випадку позов має бути задоволеним у межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, тобто з 30 травня 2017 року, а в решті позов підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно до частини першої статті 319 КАС судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.
Згідно пункту 8 частини першої статті 240 КАС суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
За змістом частини третьої статті 123 КАС якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З огляду на викладене, оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов в частині позовних вимог за період з 30 травня 2017 року частковому задоволенню, а за період з 01 січня 2012 року по 29 травня 2017 року - залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 34, 243, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області задовольнити частково.
Рішення Сквирського районного суду Київської області від 09 січня 2018 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов частково.
Визнати неправомірною відмову Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_5 з урахуванням довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 22 жовтня 2004 року №452.
Зобов'язати Сквирське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» від 22 жовтня 2004 року №452 про заробітну плату в зоні відчуження в сумі 775,90 руб., відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 30 травня 2017 року.
Позов ОСОБА_5 до Сквирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язанні вчинити дії залишити без розгляду в частині позовних вимог за період з 01 січня 2012 року по 29 травня 2017 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду. В інших випадках постанова не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя Є.О. Сорочко
Суддя Н.М. Літвіна
Суддя І.В. Федотов
Повний текст постанови складений 20.04.2018.