
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/15501/16 Суддя (судді) першої інстанції: Васильченко І.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Земляної Г.В., Мельничука В.П., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на додаткове судове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Генерального прокурора України, Генеральної прокуратури України, Прокуратури м. Києва, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Конституційний суд України, Верховна Рада України, про визнання протиправною бездіяльність,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Генерального прокурора України, Генеральної прокуратури України, прокуратури м. Києва при реагуванні на повідомлення громадян про загрози національній безпеці України;
- визнати бездіяльність Генерального прокурора України, Генеральної прокуратури України, прокуратури м. Києва при перевірці повідомлень в яких повідомляється про нанесення шкоди державному бюджету України внаслідок виконання рішення Європейського суду прав людини у справі О.Ф.Волков проти України (заява №21722/11);
- встановити наявність або відсутність конфлікту інтересів у Генерального прокурора України при вирішенні питань, що стосуються питання щодо внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення народними депутатами України кримінальних правопорушень, зокрема, щодо невиконання і перешкоджання виконанню народними депутатами України судових рішень - рішень Конституційного Суду України № 11-рп/1998; № 17-рп/2002 в умовах, коли сам Генеральний прокурор України перешкоджав виконанню рішень Конституційного Суду України, а його дружина ОСОБА_4 не виконувала рішення Конституційного Суду України №11-рп/1998; № 17-рп/2002;
- визнати незаконними і протиправними дії Генерального прокурора України, Генеральної прокуратури України, прокуратури м.Києва при посиланні та використання на нормативно-правові акти, які не пройшли реєстрації у Міністерстві юстиції України і які не опубліковані належним порядком при прийнятті, розгляді і вирішенні звернень громадян, у тому числі повідомлень громадян в яких повідомляється про вчинення посадовими особами органів державної влади України кримінальних правопорушень;
- визнати дискримінаційними дії Генерального прокурора України, Генеральної прокуратури України, прокуратури м.Києва по відношенню до громадян України, які не є народними депутатами України і, які не є суддями Конституційного Суду України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 січня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
03 лютого 2018 р. Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалено додаткове судове рішення, яким з ОСОБА_2 стягнуто 2 204 грн. 80 коп. судового збору.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення.
Зокрема, позивач звертає увагу на те, що він користується пільгами, встановленими законодавством України для ветеранів війни.
Перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Ухвалюючи додаткове рішення, суд попередньої інстанції дійшов висновку, що оскільки в силу положень Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються інваліди І та ІІ груп, а ОСОБА_2 є інвалідом ІІІ групи, останній має сплатити судовий збір за подання до суду позовної заяви.
На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неповного з'ясування судом обставин справи та неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.
Частиною 2 статті 132 КАС України установлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 р. № 3674-VI судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Перелік осіб, які належать до інвалідів війни, визначено у статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII.
Частиною першою цієї статті передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
Пункти 8 і 9 частини першої статті 5 цього Закону визначають дві різні підстави для звільнення від сплати судового збору.
Заявник звільняється від сплати судового збору за наявності однієї з указаних підстав, підтвердженої документально.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 19 березня 2015 року на ім'я ОСОБА_2, останній є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що є підставою для звільнення його від сплати судового збору згідно з пунктом 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та припустився помилки, стягуючи судовий збір із позивача.
Враховуючи наведене, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Додаткове судове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2018 року скасувати.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 18 квітня 2018 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Г.В.Земляна
суддя В.П.Мельничук