
Копія
Справа № 397/492/18
н/п : 2/397/222/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.04.2018 року, суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Мирошниченко Д.В., перевіривши матеріали позовної заяви керівника Знам?янської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_1, який дієв інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Керівник Знам'янської місцевої прокуратури ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпечиним сім?ям у сумі 8548 грн. 98 коп. та судові витрати в сумі 1762 грн.
При вирішенні питання про відкриття провадження по справі суддею встановлено, що позивачем не надано суду доказів того, чому з відповідним позовом в інтересах Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області звертається саме прокурор, а не Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Відповідно до ч. 5 ст.175 ЦПК України, у разі пред?явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Відповідно до ч. 4 ст. 56 ЦПК України, прокурор, який звертається в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст.185 ЦПК України.
Позивач в позовній заяві посилається на лист Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 16.03.2018 року № 01-11-162/1, згідно якого Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області не вбачає потреби у пред?явленні такого позову.
У той же час, у даному листі зазначено, що Управління соціального захисту населення Олександрівської РДА не зверталося до Олександрівського районного суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_2 надмірно сплачених коштів, так, як обставини переплати з?ясувалися в січні 2018 року, а тому на адресу відповідача були направлені відповідні листи, проте на даний час відповіді на них не надійшло. Також, у вказаному листі зазначено, що при потребі соціальний інспектор управління соціального захисту населення зможе самостійно звернутися до суду про стягнення заборгованості.
Отже, на даний час незрозуміло чому в інтересах управління звертається саме прокурор з відповідним позовом.
Підстави для здійснення прокурором представництва держави в суді визначені у ч. 3 та ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Отже, прокурор звертаючись до суду з позовом в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва. Відповідно, наявність одного факту порушення інтересів держави недостатньо для здійснення представництва прокурором інтересів держави в суді. Таке право, в тому числі право подавати позов, прокурор має лише, якщо орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження.
Прокурором не обґрунтовано наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, оскільки до матеріалів позову не надано доказів щодо нездійснення або неналежним чином здійснення Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області відповідних повноважень, віднесених до її компетенції. Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області є юридичною особою, а тому, здатна самостійно представляти свої інтереси в суді і має таку можливість, згідно їхнього листа.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях відстоює позицію про можливість участі прокурора у справі тільки за наявності на це підстав. Зокрема, Європейський суд у низці справ роз?яснював, що одна лише участь («активна» чи «пасивна») прокурора або іншої співмірної посадової особи може розглядатися як порушення п. 1 ст. 6 Конвенції (рішення у справі «Мартіні проти Франції» від 12.04.2006 року). Оскільки прокурор, висловлюючи думку з процесуального питання, займає одну зі сторін спору, його участь може створювати для сторони почуття нерівності (рішення у справі «Кресс проти Франції» від 07.06.2001 року). Підтримка прокуратурою однієї зі сторін, безумовно, може бути виправданою за належних обставин, наприклад, зокрема, коли захисту потребують державні інтереси.
Відтак, саме лише посилання в позовній заяві прокурора на те, що Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністації Кіровоградської області не вбачає потреби у пред?явленні такого позову (доказів цього суду не надано), не достатньо для прийняття судом цієї позовної заяви, оскільки, за змістом ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після встановлення судом правових підстав для представництва.
Суд не приймає до уваги, направлений прокурором на адресу Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області лист, в якому він повідомляє що Знам?янська місцева прокуратура Кіровоградської області звертається до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпечиним сім?ям, оскільки він направлений в день подання позову, тобто завчасно (до звернення до суду з позовом) прокурор Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області не повідомляв про те, що буде звертатися в їх інтересах до суду.
Відповідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п?яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Для усунення зазначених недоліків позовну заяву слід залишити без руху, роз’яснити позивачу, що у випадку неусунення недоліків у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві, відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України.
Керуючись ст. 175, 176, 185 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву керівника Знам?янської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_1, який дієв інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя: /підпис/
Копія вірна.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3