
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року справа № 705/3747/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (20381, Черкаська область, Уманський район, с. Рижавка, вул. Вишнева, 9) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Волонтерів, 4) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі – відповідача), в якому просить:
– визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на 10 років на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
– визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, оформлене протоколом № 2208 від 22.08.2017 щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на 10 років на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
– зобов’язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на 10 років на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з дня звернення позивача до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про призначення пенсії – з 29.05.2017.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” без врахування інших первинних документів, які підтверджують статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Ухвалою суду від 19.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №705/3747/17.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні, вказував, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу в призначенні вищевказаної пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, посилаючись на те, що документи, які підтверджують направлення позивача у відрядження для участі у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС безпосередньо в зону відчуження в наказах командира військової частини відсутні.
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Згідно посвідчення Серії А №209686 ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 2.
29 травня 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про призначення пенсії по віку із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до статті 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 22.08.2017 року №14990/07 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії по віку із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на те, що документи, які підтверджують виконання роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
Відповідно до статті 9 зазначеного Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Згідно пп. 5 п. 2.1 зазначеного вище Порядку, документами, що засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В свою чергу, за приписами постанови №122 встановлено, що довідка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
У разі неможливості надання довідки за вищевказаною формою внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження, довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Із матеріалом справи судом встановлено, що позивач з 30.04.1986 по 21.06.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кв. зоні (м. Чорнобиль), що підтверджується: записами у військовому квитку позивача Серії НУ №8267812; випискою від 24.02.1993 №4/141 ОСОБА_2 ОМВК з військового квитка позивача у складі в/ч 39289 і отримав дозу випромінювання 27,5 рентген; посвідчення категорії 2 учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Серії А №209686.
Відтак, позивачем надано достатньо доказів того, що він в період з 30.04.1986 року по 21.06.1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що в свою чергу дає право на призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а посилання відповідача на те, що доказів направлення позивача у відрядження для участі у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС безпосередньо в зону відчуження в наказах командира військової частини відсутні – не приймаються судом до уваги з огляду на вищевказане.
Суд враховує, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, а так як, позивач народився 26 травня 1967 року, а за призначенням пенсії звернувся 29 травня 2017 року, тобто в межах тримісячного строку, тому остання має бути призначена відповідачем з 29 травня 2017 року (понеділок).
З урахуванням наведеного, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (ідентифікаційний код 40384977) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на 10 років на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (ідентифікаційний код 40384977), оформлене протоколом №2208 від 22.08.2017 щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на 10 років на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов’язати Уманське об’єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області (ідентифікаційний код 40384977) призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого для державних пенсій на 10 років на підставі ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з дня звернення позивача до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про призначення пенсії , тобто з 29.05.2017.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький