
Справа № 815/622/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2018 року Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправною щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. ст. 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області № 30077893 «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» та матеріалів пенсійної справи № 101503018988-МВС на ім’я позивача, де зазначені всі надбавки, здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. ст. 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 2 п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900- VIII), без обмеження граничного розміру щодо сплати грошової суми між перерахованою і отримуваною сумою (компенсації);
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на користь ОСОБА_1 всі судові витрати понесені по справі.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що наказом УМВС України в Кіровоградській області № 237 о/с від 09.07.2002 року позивача звільнено у відставку за віком. Пенсію було призначено УМВС України в Кіровоградській області з 09.07.2002 року, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення. На теперішній час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеський області та одержує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХП (далі - Закон № 2262). Дані обставини підтверджуються трудовою книжкою БТ-1 №4295396 від 05.01.1979 року, пенсійним посвідченням ААД № 496089 на ім’я позивача.
Позивач зазначає, що згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VII від 23.12.2015 року, ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), раніше призначена йому пенсія підлягає перерахуванню та сплаті, починаючи з 01.01.2016 року, без обмеження граничного розміру щодо виплати різниці грошової суми між перерахованою і отримуваною сумою пенсії (компенсація).
У зв’язку з виникненням права на перерахунок пенсії, 11.01.2018 року, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеський області з заявою про перерахунок пенсії та повідомив підстави для перерахування. Своєю відповіддю за № 108/Р-11 від 24.01.2018 року Головне управляння Пенсійного фонду в області відмовило позивачу в перерахунку пенсії пославшись на те, що: перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таким чином позивачу було відмовлено в перерахунку і виплаті пенсії.
Позивач, також, вказує, що до відповіді Пенсійного фонду надана довідка «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» за №30077893, де зазначено зміни до деяких складових грошового забезпечення, а саме: - посадовий оклад 3100 00 грн.; - оклад за спец, званням (підполковник міліції) 2200,00 грн.; - надбавка за стаж служби (45%) 2385,00 грн.;
Не увійшли до довідки про грошове забезпечення №30077893 надбавки: - робота з таємн. виробами, носіями, док. 15%; - надбавка за особливо важливі завдання 50%; учасник розмінування у воєнний та повоєнний час, учасник бойових дій (ст.6); - учасник бойових дій; - підвищення за постановою КМУ 2012 №355 (35%), а премію з 43 % знижено до 2,78 %, чим порушено мої соціальні права та конституційні принципи.
На думку позивача, така довідка про види грошового забезпечення мабуть відповідала б чинному законодавству, якби позивач звільнявся після створення поліції. Перерахунок пенсії саме тільки за цією довідкою (без надбавок, зазначених в пенсійній справі) порушує соціальні гарантії ОСОБА_1, оскільки інші види грошового забезпечення (надбавки) були встановлені і виплачувалися раніше - до створення поліції, що підтверджується довідками від 16.11.2016 року та від 09.10.2017 року. До того ж, позивач зазначив, що перерахування пенсії виходячи тільки з вищевказаної довідки порушували б його конституційні принципи, а саме: ст. ст. 22, 58 Конституції України
Тобто, при перерахуванні пенсії позивачу з 01.01.2016 року, згідно змісту ст.ст. 43, 63 Закону № 2262, має здійснюватися на підставі документів, що є в пенсійній справі №101503018988 на є ім’я позивача (в якій зазначені всі раніше встановлені надбавки) та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №30077893 року.
12.03.2018 року від представника відповідача за вх. № 6782/18 надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, ГУ ПФУ в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головне управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також в даному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Листом головного управління від 30.03.2017 № 4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню передана довідка № 30077893 про розмір грошового забезпечення для перерахунку Позивачу пенсії згідно із статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за нормами, чинними на 01.01.2016 (копія довідки наявна в матеріалах судової справи).
Крім цього, представник відповідача зазначає, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, яка набирає чинності з 01.03.2018 та якою установлено, що з 01.01.2016 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.
Слід зазначити, що відповідно до вищевказаної постанови виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень. додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з і січня 2020 р. – щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, відповідач зазначає, що перерахунок пенсії Позивачу головним управлінням буде проведено після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” внесено зміни до пункту 5 Порядку, а саме: особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові вили грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» України. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
04.04.2018 року через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив відповідача.
20.02.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 20.03.2018 року.
20.03.2018 року через канцелярію суду надійшла заява позивача про розгляд справи без його участі.
Відповідач до судового засідання не з’явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, про причини неявки суд не повідомив.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішення Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішення за результатами розгляду зразкової справи.
Суд встановив, що 15.02.2018 року Верховний Суд прийняв рішення у зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 року.
Так у зазначеному рішення вказано, що ознаками типових справ є:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
З огляду на матеріали справи № 815/622/18, суд зробив висновок, що зазначена справа є типовою, у зв’язку з чим рішення суду прийняте із урахуванням правових висновків Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до пенсійного посвідчення від 23.10.2008 року серії ААД № 0496089, є пенсіонером МВС України, вид пенсії: за вислугу років.
Згідно з наявних в матеріалах справи довідок про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 101503018988-МВС позивачу пенсія перераховувалася з 01.12.2016 року, з 01.10.2017 року, з 01.05.2016 року з урахуванням : посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 35%, робота з таємн. виробами, носіями, док. 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 43%, надбавки як учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час, учаснику бойових дій.
Судом встановлено, що ЛК ГУМВС України в Одеській області виготовлено довідку № 30077893 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що видана на ім’я ОСОБА_1 про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року, за посадою становить 7898,64 грн., з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби та премії.
11.01.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, з огляду на яку, просив, у тому числі, здійснити перерахунок йому пенсії та виплатити недоплачену пенсію з 01.01.2016 року, без обмеження граничного розміру.
24.01.2018 року відповідачем складено лист-відповідь № 108/р-11 на адресу позивача, в якому зазначено, що перерахунок та виплату пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд зазначає, що з огляду на відзив відповідача на адміністративний позов, довідка № 30077893 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що видана ОСОБА_1 отримана ГУ ПФУ в Одеській області від ЛК ГУМВС України в Одеській області з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45та є чинною.
Зазначена обставина відповідачем не заперечувалася та доказів, які б спростовували вказаний факт суду не надано.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Під час розгляду справи суд встановив, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Крім того, суд зазначає, що не приймає до уваги посилання відповідача у відзиві на адміністративний позов на постанову КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018 року та регулює поетапний порядок виплати перерахованої пенсії після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету, оскільки станом на час звернення позивача у січні 2018 року та на час надання відповіді на зазначене звернення цієї постанови взагалі не існувало, а, також, станом на 20.03.2018 року відповідач так і не перерахував позивачу пенсію з 01.01.2016.
При цьому, суд зазначає, що не приймає до уваги посилання позивача в адміністративному позові на те, що у довідці № 30077893 зазначено не всі складові грошового забезпечення, які на думку позивача мають бути включені у вказану довідку та зобов’язання, з цього приводу, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням не лише довідки, а й матеріалів пенсійної справи № 101503018988-МВС, з огляду на наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та зазначений вище судом. З огляду на норми вказаного Порядку, перерахування пенсії здійснюється виключно на підставі довідки, яка надана територіальному управлінню Пенсійного фонду державним органом, з якого особа була звільнена із служби. Тобто, при здійсненні перерахунку песнії у відповідності до Порядку № 45, територіальне управління Пенсійного фонду враховує лише ті дані, які зазначені у такій довідці.
Довідка № 30077893 є чинною, позивач у зазначеній справі не оскаржує дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області з приводу виготовлення довідки № 30077893 із зазначенням не всіх складових грошового забезпечення, іншої довідки, отриманої у порядку, що визначений Порядком № 45 суду не надано, а тому вимога позивача щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок з урахуванням матеріалів пенсійної справи не належить до задоволення.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь всіх судових витрат, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору, у зв’язку з чим не сплачував його, доказів на підтвердження понесення будь-яких інших судових витрат, які підлягають стягненню з відповідача суду не надано.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково позов ОСОБА_1.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправною щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. ст. 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області № 30077893 здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, ст. ст. 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 2 п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII), без обмеження граничного розміру щодо сплати грошової суми між перерахованою і отримуваною сумою (компенсації).
В іншій частині позову відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Позивач – ОСОБА_1 (адреса: 65086, АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1).
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).
Суддя Н.В. Бжассо
.