
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2018 р. № 814/643/18 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Жовтнева, 31-а, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
до відповідача:Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради, вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
про:визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради про визнання протиправними дії щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни, зобов’язання визнати ОСОБА_1 інвалідом війни та видати посвідчення інваліда війни встановленого зразка, передбаченого Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивачем надано всі необхідні документи для видачі йому посвідчення інваліда війни, проте відповідач безпідставно відмовив йому у видачі такого посвідчення.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки для видачі посвідчення інваліда війни позивачем не надано належних доказів на підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач в період з 10.06.1986 по 01.07.1986 в якості водія був відряджений у 30-ти кілометрову зону Чорнобильської АЕС, де приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та був залучений до виконання робіт, пов’язаних з дезактивацією автодоріг, під’їзних шляхів та забрудненої території.
16.12.2014 року Центральна міжвідомча експертна комісія МОЗ та МНС України надала Експертний висновок про те, що захворювання позивача пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
06.02.2015 року позивачу встановлено ІІІ (третю) групу інвалідності (захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС).
Тому позивача визнано особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) і учасником її ліквідації та 27.02.2015 Миколаївської обласною державною адміністрацією видано відповідне посвідчення (серія А № 150164).
31.07.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу посвідчення інваліда війни. До заяви позивач додав: інформаційну довідку (про участь у формуваннях ЦО) від 10.07.2017 року № 01.1-14/1155-1, видану Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації; копію посвідчення інваліда ЧАЕС; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду; копію Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України.
Листом від 09.08.2017 року № 8457/04.2-04 Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області повідомило позивача, що його документи були направлені до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації для надання роз’яснення щодо встановлення статусу. За рекомендаціями управління соціального захисту населення було направлено запит до Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації Чорнобильської катастрофи про надання конкретної інформації щодо залучення ОСОБА_1 до складу формувань цивільної оборони.
Також 07.08.2017 року відповідачем було направлено запит до Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації про надання інформації щодо участі ОСОБА_1 у формуваннях Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Листом від 01.09.2017 року № 01.1-14/1405 Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації повідомив відповідача, що в архіві Департаменту під грифом «обмеження доступу» наявні Розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видані починаючи з 26.04.1986 року. Зазначені розпорядчі документи начальника ЦО Київської області містять прямі вказівки щодо організації заходів цивільної оборони, завдання з цього приводу всім службам Цивільної оборони Київської області, а також обласним організаціям та установам. При цьому вони не містять відомостей щодо залучення до цих робіт конкретних підприємств та окремих громадян.
12.09.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради повідомило позивача про неможливість встановлення статусу інваліда війни в зв’язку з відсутністю інформації про факт залучення позивача до формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Отже, підставами для видачі посвідчення «інваліда війни» є надання особі статусу інваліда війни, який визначається за наявності двох умов: 1) особа повинна бути залучена до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) такій особі повинен бути встановлений статус особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Тому підставою для встановлення статусу інваліда війни є посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка МСЕК та довідка, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, до складу формування Цивільної оборони, видана органами Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 року по справі № 368/1579/14.
Позивач при зверненні до відповідача належних доказів про його участь у складі формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не надав. Надана позивачем інформаційна довідка Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.07.2017 року № 01.1-14/1155 не є доказом участі позивача у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони, оскільки носить інформаційний характер, не стосується позивача особисто та не підтверджує факт його залучення до складу формувань Цивільної оборони, а наданий зазначеним Департаментом лист на запит відповідача свідчить про відсутність інформації про залучення до складу формувань цивільної оборони позивача та підприємства, на якому працював позивач.
Таким чином, позивач документально не підтвердив своєї участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме у складі формувань Цивільної оборони, що є однією з обов’язкових умов для отримання статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Вказана обставина є істотною, оскільки в протилежному випадку статус інваліда війни поширюватиметься на всіх, хто належить до категорії осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та її наслідків і відповідно, мають статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Тому відповідач правомірно відмовив позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Жовтнева, 31-а, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 03194559) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко