Ухвала суду № 73507455, 29.03.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2018
Номер справи
810/3240/16
Номер документу
73507455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про поновлення пропущеного строку для пред'явлення

до виконання виконавчого листа

та про заміну сторони виконавчого провадження

29 березня 2018 року 810/3240/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві заяву Головного управління ДФС у Київській області про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в:

Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у загальній сумі 20404,59 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2016 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Стягнуто з ОСОБА_1 до Державного бюджету України податковий борг у сумі 20404 (двадцять тисяч чотириста чотири) гривень 59 коп.

На примусове виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2016 був виданий виконавчий лист №810/3240/16, строк пред’явлення до виконання якого зазначений до 11 лютого 2017 року.

20.03.2018 на адресу суду від Головного управління ДФС у Київській області надійшла заява про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження.

В обґрунтування вказаної заяви заявник зазначив, що контролюючий орган не мав можливості пред’явити виконавчий лист до виконання у визначений строк, оскільки відбулась реорганізація територіальних органів ДФС та передача справ до ГУ ДФС у Київській області від територіальних органів здійснювалась неналежним чином.

Щодо заміни сторони виконавчого провадження, то заявник зауважив, що у зв'язку з прийняттям Закону України від 21.12.2016 № 1797-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату України" у Податковий кодекс України внесено зміни, згідно з якими державні податкові інспекції позбавлені функції стягувати податковий борг, а тому функцію по стягненню податкового боргу передано контролюючим органам, яким є Головне управління ДФС у Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 призначено судове засідання по розгляду вказаної заяви.

У судове засідання, призначене на 29.03.2018, учасники справи не з’явились, хоча про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином.

За змістом частини третьої статті 376 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Крім цього, частиною другою статті 379 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути заяву про поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження за відсутністю учасників справи у порядку письмового провадження.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі №810/3240/16, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 11.11.2016 Київським окружним адміністративним судом було виготовлено виконавчий лист №810/3240/16, який був направлений на адресу позивача засобами поштового зв’язку.

Виконавчий лист був отриманий позивачем 05.12.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Як вбачається з виконавчого листа в адміністративній справі №810/3240/16, строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 11 лютого 2017 року.

Так, в обґрунтування заяви про поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання заявник зазначив, що відбулась реорганізація територіальних органів ДФС та передача справ до ГУ ДФС у Київській області від територіальних органів здійснювалась неналежним чином.

Статтею 258 КАС України (в редакції, чинній на момент видачі виконавчого листа у справі №810/3334/16) було передбачено, що за судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно та яке підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист. Виконавчий лист видається судом першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404) виконавчі документи можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття (ч. 2 ст. 12 Закону №1404).

Згідно з ч. 6 ст. 12 Закону №1404 стягувач, який пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Частиною 1 статті 376 КАС України передбачено, що стягувачам, які пропустили строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Враховуючи те, що стягувач був позбавлений можливості для пред'явлення виконавчого листа до виконання у встановленні законом строки, суд дійшов висновку, що заява ГУ ДФС у Київській області про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа в даній адміністративній справі до виконання підлягає задоволенню, а строк пред'явлення до виконання виконавчого листа - поновленню та має обчислюватись з дати набрання даною ухвалою законної сили.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для заміни стягувача у виконавчому провадженні, суд виходить з наступного.

Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1статті 41 викладено в новій редакції.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (п. 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України).

Згідно з п.п.19-1.1.22 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Державні податкові інспекції згідно зі ст. 19-3 Податкового кодексу України здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня та вище.

Таким чином, контролюючим органом уповноваженим здійснювати функції стягнення та погашення податкового боргу є Головне управління ДФС у Київській області.

Отже, враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне замінити стягувача у виконавчому провадженні – Білоцерківську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області на Головне управління ДФС у Київській області.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 376, 379 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

1. Заяву Головного управління ДФС у Київській області про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони виконавчого провадження у справі №810/3240/16 - задовольнити.

2. Замінити стягувача у виконавчому провадженні – Білоцерківську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області на Головне управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260, адреса місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд.5-А).

3. Поновити строк пред’явлення виконавчого листа до виконання, виданого Київським окружним адміністративним судом в адміністративній справі № 810/3240/16, та обчислювати цей строк з дати набрання даною ухвалою законної сили.

4. Копію ухвали видати (надіслати) учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.