
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/3424/17
Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.
Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.
19 квітня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.
суддів: Сторчака В. Ю. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року (суддя доповідач Шевчук О.П., повний текст рішення складено 28 грудня 2017 року) у справі №822/3424/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
11.12.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Красилівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (далі - Красилівський відділ ДРАЦС), у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №2, складеного 03 січня 1951 року виконавчим комітетом Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, виправивши національність батька дитини з "українець" на "поляк". В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що його батько за національністю поляк, бажаючи встановити свою істинну національність звернувся до Красилівського відділу ДРАЦС із заявою про внесення змін до актового запису про народження. Однак, висновком відповідача йому відмовлено в задоволенні поданої заяви у зв'язку з відсутністю архівних та підтверджуючих документів. Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує його право на вільний вибір та відновлення національності, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 за № 2398-VI (далі - Закон №2398-VІ), Наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011, яким затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі Правила), прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що недостатність документального підтвердження позовних вимог не може слугувати підставою для відмови у внесенні змін до актового запису, оскільки допущені помилки у документах могли бути перевірені та досліджені відповідачем шляхом надіслання відповідних запитів та інших доданих до заяв документів, тим більш, які підтверджували національність діда ОСОБА_3 Крім того, залишилось поза увагою рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 11.08.2017 року у справі №677/1062/17.
Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п.1 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що 29 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Красилівського відділу ДРАЦС з заявою у якій просив внести до актового запису про його народження №2 від 03 січня 1951 року зміни в графі "національність" його батька ОСОБА_4 з "українець" на "поляк".
Разом з заявою позивачем було долучено пакет документів та рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 11 серпня 2017 року, яке набрало законної сили 22 серпня 2017 року у справі №677/1062/17, яким встановлено факт родинних відносин між позивачем та його дідом - ОСОБА_3.
18 листопада 2017 року Красилівським відділом ДРАЦС складено висновок, яким позивачу відмовлено у задоволені заяви у зв'язку з неможливістю внести зміни до актового запису про його народження оскільки відсутні підтверджуючі архівні документи з посиланням на відповідні нормативно-правові акти, а також роз'яснено, що відмова у внесені змін до актового запису цивільного стану може бути оскаржена в судовому порядку.
Досліджуючи додатково подані докази, судом апеляційної інстанції встановлено, що в актовому записі про народження ОСОБА_2 №2 від 03 січня 1951 року, складеному виконавчим комітетом Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області вказано національність батька дитини - "українець".
Крім того, у актовому записі про шлюб батьків позивача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 №10 від 03 вересня 1950 року, складеному виконавчим комітетом Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, зазначено українську національність наречених.
В актовому записі про смерть батька позивача №14, від 19 серпня 2008 року, складеному виконавчим комітетом Кульчинівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області відомості про національність померлого відсутні.
Належність до польської національності позивач доводить посилаючись на погосподарські книгу по селу Кульчини Кульчинівської сільської ради Красилівського району за 1950-1952 та 1967-1973 роки у яких містились відомості про польську національність його діда ОСОБА_3 та батька ОСОБА_4.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частиною 3 ст. 9 вказаного Закону визначено, що актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі - Правила).
Відповідно до п. 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідачем зазначено, що у всіх наданих заявником доказах не було помилок, виправлень, а національність батька зазначена "українець", а тому немає жодних правових підстав для задоволення вимог позивача.
Крім того, колегія суддів досліджуючи матеріали справи вказує, що позивачем при зверненні до суду не було надано безспірних документальних доказів того, що його батько ОСОБА_4 за національністю поляк.
У Постанові Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" №12 від 07.07.1995, вказано, що питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, зокрема, щодо доповнення відомостей про національність та громадянство батьків, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання, військових, профспілкових, інших посвідчень, тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
Крім того, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що заявляючи вимогу про внесення відповідачем змін в актовий запис про своє народження, змінивши в графі національність батька з "українець" на "поляк", позивач фактично намагається не відновити свою національність, а встановити факт приналежності до польської національності свого батька. ОСОБА_4 є померлою особою і протягом життя намірів змінити свою національність ним не виявлено.
Також суд першої інстанції вірно застосував роз'яснення наведені у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №12 від 29 вересня 2016 року "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану" відповідно до якої, суд перевіряє, чи відповідні рішення прийняті, дії чи бездіяльність вчинені, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії. Для встановлення обґрунтованості прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною першою статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Подані заявником документи, що були розглянуті органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору.
При цьому апеляційний суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що якщо він вважає за необхідне встановити той факт, що він та його родичі є поляками за національністю, він має право звернутись до суду за правилами цивільного судочинства, для встановлення факту; рішення суду за результатами розгляду справи, якщо ним буде встановлено цей факт, буде беззаперечним доказом та підставою для внесення змін до відповідних актових записів органами державної реєстрації актів цивільного стану.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 19 квітня 2018 року.
Головуючий Мельник-Томенко Ж. М. Судді Сторчак В. Ю. Ватаманюк Р.В.