Постанова № 73482822, 18.04.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
821/2062/17
Номер документу
73482822
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/2062/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів – Джабурії О.В.,

- ОСОБА_1,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

27 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в частині відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно наданої УМВС України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 442/19/01-2017 від 03.05.2017р.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки УМВС України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №442/19/01-2017 від 03.05.2017р., враховуючи складові грошового забезпечення, встановлені раніше чинними рішеннями судів, починаючи з 01.01.2016р. без обмеження її максимального розміру з урахуванням фактично здійснених щомісячних пенсійних виплат, а саме 76% із суми наступних видів грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3100 грн.,

- оклад за спеціальним званням - 2400 грн.,

- надбавка за стаж служби 45% - 2475 грн.,

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 310 грн.,

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 833,63 грн.,

- підвищення посадового окладу - 65,00 грн.,

- надбавка за особливі умови служби - 445,50 грн.,

- надбавка за указом Президента України (№771-2001) - 445,50 грн.,

- надбавка за безперервну службу в ОВС - 1637,52 грн.,

- доплата від належної суми пенсії - 983,31 грн.,

- премія - 4890,92 грн;

всього грошове забезпечення для перерахунку пенсії 17 586,38 грн.; звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати перерахованої пенсії у межах суми за один місяць та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у десятиденний строк з дати набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначив, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок його пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області №442/19/01-2017 від 03.05.2017 року та з урахуванням підвищеного посадового окладу на 50% згідно постанови Комсомольського районного суду м.Херсона по справі 2-а-306а/07, надбавок та доплат, встановлених постановами Суворовського районного суду м.Херсона по справах 2а-756/07, 2а-104/06 та постановою Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 766/9581/17, які не скасовані та є чинними.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що на даний час відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року позовна заява задоволена частково. Визнано протиправною відмову управління ПФУ в Херсонській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017р. №442/19/01-2017; зобов'язано управління ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017р. №442/19/01-2017 та зобов'язано відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить змінити рішення та зобов’язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату його пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження її максимального розміру з урахуванням фактично здійснених щомісячних пенсійних виплат, на підставі довідки УМВС України в Херсонській області, додатково врахувавши складові грошового забезпечення, оскільки вони встановлені раніше, чинними рішеннями судів.

Відповідач також звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_2 в задоволенні позову в повному обсязі. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018 року апеляційну ГУ ПФУ в Херсонській області, у зв’язку із несплатою судового збору, повернуто апелянту.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України у зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі про слухання за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ з квітня 2000р. та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 76% грошового забезпечення.

Ліквідаційною комісією управління УМВС України у Херсонській області надіслана до Головного управління Пенсійного Фонду України у Херсонській області довідка від 03.05.2017р. №442/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 про те, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 15.11.2015.р., наказу МВС від 06.04.2016р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016р. становить 8376,14 грн.

08 вересня 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області з листом щодо надання інформації про перерахунок його пенсії та з проханням повідомити, чи правомірно у новій довідці не враховані інші види грошового забезпечення, передбачені і встановлені для поліцейських постановою від 11.11.2015 року № 988 та тих, що встановлені йому судовими рішеннями.

Головне Управління ПФУ в Херсонській області листом від 21.09.2017 року за вих. № 167/Д-99-1 повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що постановою КМУ від 15.11.2015 року № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейським. Постанова, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнята.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині перерахунку пенсії, з урахуванням інших складових грошового забезпечення встановлених ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив відсутності цих складових у довідці від 03.05.2017р. №442/19/01-2017, що надіслана ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області до органів ПФУ для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Через відсутність порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права, судова колегія не надає правову оцінку доводам суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.

З огляду на наведене предметом апеляційного оскарження є постанова суду першої інстанції в частині відмови у позові, а саме: включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивачу, складових грошового забезпечення, з урахуванням постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 16.10.2017 року по справі 2-а-306а/07, рішень Суворовського районного суду м.Херсона по справах 2а-756/07, 2а-104/06 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду по справі № 766/9581/17.

Позивач вимагає від ГУ ПФУ у Херсонській області включення до грошового забезпечення поліцейського, визначеного довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС в Херсонській області, інших видів грошового забезпечення, встановлених йому, як працівнику МВС, з врахуванням яких він отримує пенсію на теперішній час.

Судова колегія вважає такі вимоги необґрунтованими та незаконними на підставі наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє Головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

З наведеного вбачається, що пенсійний орган в межах визначених законом повноважень здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, виданих уповноваженим на те органом, та відомостей зазначених у них.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія при перерахунку пенсії враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції.

Отже, в даному випадку, перерахунок пенсії позивача здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області №442/19/01-2017 від 03.05.2017 року та з урахуванням тих виплат, які в ній зазначені.

Як вбачається з довідки № 442/19/01-2017, виданої на виконання постанови № 988, грошове забезпечення начальника відділу ДАІ УМВС складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавкою за стаж служби у розмірі 45%, надбавкою за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% та премією у розмірі 1,10%.

Оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 833,63 грн., підвищення посадового окладу - 65,00 грн., надбавка за особливі умови служби - 445,50 грн., надбавка за указом Президента України (№771-2001) - 445,50 грн., надбавка за безперервну службу в ОВС - 1637,52 грн., та премія - 4890,92 грн., які отримує позивач, не виплачуються поліцейським, що вбачається з довідки № 442/19/01-2017 від 03.05.2016, тому ці складові не можуть бути враховані пенсійним органом для обчислення грошового забезпечення при перерахунку пенсії ОСОБА_2

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що відповідач не має права включати до сум грошового забезпечення при здійснені перерахунку пенсії інші суми, ніж ті, які зазначені в довідці. Оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 833,63 грн., підвищення посадового окладу - 65,00 грн., надбавка за особливі умови служби - 445,50 грн. надбавка за Указом Президента України (№771-2001) - 445,50 грн., надбавка за безперервну службу в ОВС - 1637,52 грн., та премія - 4890,92 грн не є складовими грошового забезпечення начальника відділу станом на 01 січня 2016 року та не зазначені у довідці, виданої ліквідаційною комісією УМВС, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням вказаних сум, та як наслідок, для задоволення позову ОСОБА_2 в цій частині.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321,322,325, 329 КАС України, судова колегія –

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 – залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року – залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 18 квітня 2018 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К ОСОБА_3