
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/1578/17 Суддя (судді) першої інстанції: Літвінова А.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Коцюбі Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Щербака Василя Семеновича на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжно-житловий комплекс "Надія" в особі голови - Щербака Василя Семеновича до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» в особі Голови - Щербака Василя Семеновича звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції в Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва про:
- визнання відмови в перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій протиправною;
- зобов'язання Державної податкової інспекції в Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва внести товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.
Доводи апелянта полягають у тому, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 квітня 2011 року встановлено, що ТОВ «МЖК «Надія» являється неприбутковою, непідприємницькою організацією і рішенням суду зобов'язано ДПІ включити ТОВ «МЖК «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві подано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що податковий орган правомірно відмовив в перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки позивачем не приведено свій статут у відповідність із Податковим кодексом України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ТОВ «МЖК «Надія» в особі Голови - Щербака Василя Семеновича до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва була подана заява за формою 1-РН від 16.12.2016 щодо присвоєння ознаки неприбутковості товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія».
Листом Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва від 22.12.2016 № 13248/10/26-57-12-04-30 було повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
В зазначеному листі вказано, що з аналізу Статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» вбачається, що організацією у своєму Статуті не враховано вимоги пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, таким чином товариство не підлягає перереєстрації в Реєстрі неприбуткових установ та організацій.
ТОВ «МЖК «Надія», не погоджуючись з рішенням Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, звернулось до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції прийшов до висновку, що установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» не приведені у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 Податкового Кодексу України, а тому повідомлення Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва Головного управління Державної фіскальної служби України є обґрунтованим та не підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів від 13.07.2016 №440 було затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (надалі - Порядок).
Згідно вказаного Порядку ДПІ було надіслано на адресу позивача письмовий запит, про надання у місячний строк з дня його отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених нею копій установчих документів організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Відповідно до Порядку, у місячний строк з дня отримання відповіді на запит та завірених копій документів, зазначених в абзаці першому пункті другому вищезгаданого Порядку, за результатами розгляду таких документів контролюючим органом:
- у разі відповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового, кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також наявності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, така організація включається до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- у разі невідповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також відсутності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, таким організаціям надсилається відповідне повідомлення.
Неприбуткові організації, включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 р. N 652-УІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", повідомлені про встановлення невідповідності установчих документів вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів - також про відсутність завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, зобов'язані з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій привести у строк, установлений пунктом 35 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, свої установчі документи у відповідність із вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу.
Контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації: установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу; установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
За результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про:
- включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру;
- виключення неприбуткової організації З Реєстру;
- зміну ознаки неприбутковості.
Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі:
- подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку;
- невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.
Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі.
Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Доводи Щербака В.С. стосовно того, що статут ТОВ «МЖК «НАДІЯ» повністю відповідає вимогам Податкового кодексу України, та посилання на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.04.2011 року, яким вже було зобов'язано ДПІ включити ТОВ «МЖК «НАДІЯ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, колегія суддів спростовує тим, що набрав чинності Закон України від 17 липня 2015 р. N 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі - Закон) яким внесено зміни, а саме вимоги, щодо неприбуткових підприємств, установ та організацій.
Положенням 35 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових підприємств, установ та організацій на день набрання чинності Закону, що не відповідають вимогам п. 133.4 ст.133 Податкового кодексу України, з метою внесення до нового Реєстру, зобов'язана привести свої установчі документи у відповідність із вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу.
З огляду на статут ТОВ, судом встановлено відсутність в його змісті заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, що є обв'язкою вимогою Податкового Кодексу України відповідно до абзацу другого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового Кодексу України.
Позивачем у строк не було приведено установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Щербака Василя Семеновича - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя: Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.
Повний текст постанови виготовлено 17.04.2018.