Рішення № 73477186, 11.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
818/628/18
Номер документу
73477186
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2018 р. Справа № 818/628/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/628/18

за позовною заявою ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1Ф.) звернувся до суду з позовною вимогою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Сумській області), у якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, поданої до суду 05.03.2018 (а.с.19-22) просить:

- зобов'язати відповідача у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року скласти списки на ім'я ОСОБА_1 за формою згідно з Додатком 1 постанови КМУ №45, при цьому врахувати всі зміни в грошовому забезпеченні, що відбулись станом на 01.01.2016 відповідно до наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016р.;

- здійснити перерахунок пенсії на підставі змін у грошовому забезпеченні у суворій відповідності до Довідок складених обласним військовим військкоматом про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових видів, та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він є пенсіонером Міністерства Оборони України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, раніше призначені пенсії працівникам міліції підлягають перерахунку.

Так, у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України на підставі Наказів Міністерства оборони України №576 від 05.11.2010 та №44 від 27.01.2016 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил України", у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Крім цього, позивач зазначає, що 01.01.2017 набув чинності Наказ Міністерства оборони України №88 від 09.02.2017 року "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік", яким скасовано Наказ №44 від 27.01.2016, однак, у Наказі Міністерства оборони України №88 від 09.02.2017 року "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік" вказано, що грошове забезпечення, в тому числі і премія, як його складова, продовжує виплачуватись в розмірах, визначених Наказом Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016, тобто 350%-450%.

З метою здійснення перерахунку призначеної пенсії у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, позивач 01.02.2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з відповідною скаргою та вимогою негайно провести перерахунок пенсії. Проте, листом №405/К-11 від 14.02.2018 (а.с.10) ГУ ПФУ в Сумській області відмовило у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки підставою проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та наявність відповідного повідомлення. Однак, повідомлення про підвищення розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області не надходило.

На переконання ОСОБА_1, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії є протиправною, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку. В зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

ГУ ПФУ в Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюється згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, на підставі довідок відповідних органів (а.с.26-27).

Так, згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджений Постановою КМУ від 13.02.2008р. №45, відповідні державі органи (органи Міністерства оборони України) повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Отже, відповідач просить суд врахувати, що Пенсійний фонд України не повідомляв головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв’язку з виданням Міністерством оборони України наказів від 05.11.2010р. №576 та від 27.01.2016р. №44.

При цьому, відповідач просить суд врахувати, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області не надходила, то у відповідача відсутні підстави для здійснення вказаного перерахунку.

Крім цього, відповідач звертає увагу суду на те, що в позовній заяві позивач зазначає, що наказами Міністерства оборони України №576 та №44 було змінено розмір премії. Дані накази видавались Міністром оброни на відповідний рік та в межах видатків передбачених для грошового забезпечення військовослужбовців які проходять службу в Збройних Силах України і жодним чином не стосуються осіб які перебувають на пенсії (звільнені з військової служби). Як зазначає відповідач, премія залежить від результатів служби військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути поширені на осіб, що працювали на цій посаді попередні роки. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 04.11.2014р. №21-248а14.

Враховуючи наведені обставини, ГУ ПФУ в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У судовому засідання позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засідання заперечив проти позовних вимог ОСОБА_1 з підстав, зазначених у письмовому відзиві.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, відмовляє у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 2006 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З метою здійснення перерахунку призначеної пенсії у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, позивач у 01.02.2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з відповідною скаргою і вимогою негайно здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії (а.с.7).

Листом №405/К-11 від 14.02.2018 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, посилаючись на ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанову КМУ від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393", оскільки, згідно зазначених нормативних актів, підставою проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та надходження до Головного управління відповідного повідомлення. Однак повідомлення про підвищення розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області не надходило

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не погоджується з доводами позивача, виходячи з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та деяких інших осіб, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).

Частинами 3, 4 статті 63 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.

Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що підставою для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а не накази Міністерства Оборони про виплати премій конкретним військовослужбовцям.

Більше того, зазначене рішення КМУ про підстави перерахунку пенсій повинно доводитися до Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, доводить до відому своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Сторонами не надано суду доказів того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям КМУ повідомляло Пенсійний фонд України, а останній, у свою чергу, повідомляв Головне управління ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Посилання ОСОБА_1 на накази Міністра Оборони України №576 від 05.11.2010 та №44 від 27.01.2016, як на підстави перерахунку його пенсії, є помилковими, оскільки вказаними наказами були встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках, вони носять індивідуальний і тимчасовий характер (на 2016 рік), залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки (зараз є пенсіонерами).

Такий висновок суду кореспондується з позицією Верховного Суду України, яка була висловлена у постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14) та від 23 грудня 2014 року (№21-569а14). Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд у постанові від 30 січня 2018 року (справа №753/21475/16-а).

Враховуючи, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а накази МО України №44 від 27.01.2016 та №576 від 05.11.2010 є відомчими документами і, відповідно, не є законодавчими актами, а тому, дані документи не можуть бути застосовані органами ПФУ і не можуть бути підставою для перерахунку пенсії.

Отже, у відповідача відсутні підстави для складання та направлення списків за формою згідно із додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 до Сумського обласного військового комісаріату, а також відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з наказами МО України №44 від 27.01.2016 та №576 від 05.11.2010, якими були встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року скласти списки на ім'я ОСОБА_1 за формою згідно з Дод.1 постанови КМУ №45, при цьому врахувати всі зміни в грошовому забезпеченні, що відбулись станом на 01.01.2016 відповідно до наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 та здійснити перерахунок пенсії на підставі змін у грошовому забезпеченні відповідно до Довідок складених обласним військовим військкоматом про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових видів, та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції, є безпідставними, необгрунтованими і, відповідно, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії – відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 16.04.2018 року.

Суддя О.М. Кунець