ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
18 квітня 2018 року
м. Київ
№ 826/9474/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" як оператора спільної
діяльності між ПАТ "Укргазвидобування", компанією Місен Ентерпрайзес АБ
та ТОВ "Карпатигаз" за договором №3 про спільну діяльність без утворення
юридичної особи від 10.06.2002
до Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" як оператор спільної діяльності між ПАТ "Укргазвидобування", компанією Місен Ентерпрайзес АБ та ТОВ "Карпатигаз" за договором №3 про спільну діяльність без утворення юридичної особи від 10.06.2002 звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2017 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 27.02.2018 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 27.02.2018 заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини першої та другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15.12.2017) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частинами першою, другою та третьою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких особа мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав.
У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо повернення йому як Оператору спільної діяльності між ПАТ Укргазвидобування», компанією Місен Ентерпрайзес АБ та ТОВ «Карпатигаз» за договором № 3 про спільну діяльність без утворення юридичної особи від 10.06.2002 помилково та надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 40 795 058,56 грн. та зобов'язати відповідача прийняти висновок про повернення з державного бюджету України вказаних коштів та подати його для виконання Управлінням Державної казначейської служби України у Карлівському районі Полтавської області.
Як на обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що звернувся до відповідача з заявою від 06.07.2016 № 06/07-8 в якій просив повернути 40 795 058,56 грн. помилково та надміру сплачених грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, нарахованих за період з серпня по грудень 2014 року за результатами розгляду якої листом від 12.08.2016 № 266/10/16-12-12-35 було відмовлено в задоволенні заяви.
Позивач про факт несвоєчасного отримання листа від 12.08.2016 № 266/10/16-12-12-35 зазначено не було, як і не було надано доказів на підтвердження відповідного факту.
Таким чином позивач про порушення своїх прав мав дізнатись з моменту отримання листа від 12.08.2016 № 266/10/16-12-12-35 , тобто з серпня 2016 року
Адміністративний позов до Окружного адміністративного суду міста Києва Товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" як оператором спільної діяльності між ПАТ "Укргазвидобування", компанією Місен Ентерпрайзес АБ та ТОВ "Карпатигаз" за договором №3 про спільну діяльність без утворення юридичної особи направлено цінним листом 25.07.2017.
Отже позивачем пропущено шестимісячний строк на звернення до суду.
Суд звертає увагу на неможливість застосування до даних правовідносин строку давності в 1095 днів, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Таким чином, строк на звернення до суду передбачений статті 102 Податкового кодекс України підлягає застосування у випадку оскарження податкового повідомлення - рішення або іншого рішення контролюючого органу та подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування.
Позивачем у позовній заяві не заявлено позовні вимоги щодо оскарження будь - якого рішення відповідача та при цьому даний позов не стосується безпосередньо права позивача саме на подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування, яке ним було реалізовано шляхом подання відповідачу заяви від 06.07.2016 № 06/07-19.
Отже, враховуючи те, що позивачем оскаржується саме бездіяльність відповідача, а не прийняте ним рішення, суд дійшов висновку про те, що строки давності передбачені статтею 102 Податкового кодексу України в даному випадку застосуванню не підлягають.
Відповідно до частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу
Доказів та/або обґрунтувань поважності причин пропуску строку звернення до суду у матеріалах справи не міститься.
З огляду на викладене, куруючись статтями 123, пунктом 8 частини першої статті 240, статтями 141, 187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву - залишити без розгляду.
2. Копію ухвали направити учасникам справи.
Згідно з частиною другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею..
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов