
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 р. Справа№805/2043/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ та зобов’язання вчинити певні дії, –
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі – головне управління, відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 30.06.2017 року № 8728 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 30.06.2017 року № 8728 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- стягнути на користь позивача судові витрати за сплату судового збору у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області;
- допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в головному управлінні та з 31 серпня 2005 року йому призначена пенсія за вислугою років по лінії Міністерства внутрішніх справ України, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується відповідним посвідченням.
Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Донецькій області підготувала та направила до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення на ім’я позивача від 30.06.2017 року № 8728 станом на 01 січня 2016 року. Проте, відповідачем перерахунку здійснено не було, отже допущено протиправну бездіяльність, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та згідно з вимогами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2018 року суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі згідно статті 190 КАС України /арк. справи 35,36/.
12 квітня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив на адміністративний позов від 10 квітня 2018 року вих. № 4728/07-2, згідно якого відповідач заперечив проти задоволення вимог позивача /арк. справи 37-41/.
Як аргумент для відмови у задоволенні позову відповідач посилався на лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018, згідно якого відсутні підстави для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постанови № 103, що на думку відповідача, є обставиною, яка може впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі Верховного Суду від 15 лютого 2018 року № 820/6514/17.
Окрім того, щодо існування обставин, які впливають на інше застосування норм матеріального права, відповідач зазначив про прийняття Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі – Постанова № 103), якою встановлено чіткий порядок перерахунку та виплати пенсії, відповідно до якого сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 01 січня 2020 року – щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідачем у своєму відзиві повідомлено суд, що головне управління у березні 2018 року отримало довідку нового зразка відносно позивача № 7312 від 13.03.2018 року, по якій гарантовано буде зроблено позивачу перерахунок та виплату пенсії.
Відповідач у відзиві також зазначив, що фінансування перерахунку та виплати пенсії за Законом № 2262 здійснюється в установленому порядку в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік.
На підставі зазначеного, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
Суд розглядає дану справу як типову, в якій ухвалено рішення Верховного Суду у зразковій справі від 15 лютого 2018 року № 820/6514/17, оскільки вона відповідає ознакам типової справи, а саме:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень – територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
3) предмет спору: бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Суд зазначає, що в силу вимог статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Судом встановлено, підтверджено наявними матеріалами справи та не спростовано відповідачем, що позивач – ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, є пенсіонером за вислугу років з 31 серпня 2005 року (пенсійне посвідчення № 31580, видане 26 вересня 2005 року) та перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Закон № 2262-ХІІ) /арк. справи 11/.
Відповідно до довідки Головного Управління МВС України в Донецькій області № 8728 від 30.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою ОПЕРУПОВНОВАЖЕНИЙ/ начальник відділення (управління, відділи (відділення) поліції) становить усього 7 449,49 грн., у тому числі:
Посадовий оклад – 2 700,00 грн.,
Оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції – 2 200,00 грн.,
Надбавка за стаж служби (45 %) – 2 205,00 грн.,
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 %) – 270,00 грн.,
Премія (1,01 %) – 74,49 грн. /арк. справи 14/.
Листом від 03 жовтня 2017 року (вих. № 11322/03-1) головне управління на звернення позивача відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» підтверджено наявність відповідної довідки для перерахунку пенсії та повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України /арк. справи 12/.
Таким чином, ані у зазначеному листі, ані у наданому суду відзиві відповідачем не заперечується право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських та не спростовується існування такої довідки для здійснення відповідного перерахунку пенсії.
Отже, спірним питанням у справі є не право позивача на здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, а своєчасність здійснення такого перерахунку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Нормами статті 22 Конституції України закріплено, що права та свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у редакції станом на день виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Відповідно до положень частини третьої зазначеної статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з нормами пунктом 1 Порядку № 45 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніш призначених пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі – Постанова № 988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно положень пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» пункту 9 Закону України «Про Національну поліцію», встановлено, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань - капітан міліції - капітан поліції. Таким чином Законом України «Про Національну поліцію» визначено відповідність посад та спеціальних звань працівників міліції та працівників поліції.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також за членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до вимог статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюються з урахування видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформував правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формування та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у ЗС України, органах СБУ, міліції, прокуратури, охорони Державного кордону України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення КСУ від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У своїх рішеннях Конституційний Суд України вказав, про необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у ЗС України, інших військових формувань та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя та здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із вищевикладеного суд доходить висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції на підставі Постанови № 988.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, нормами Порядку № 45 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (пункт 2 Порядку № 45).
Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абзац 2 пункту 2 Порядку № 45).
Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абзац 3 пункту 2, абзац 1, 2 пункту 3 Порядку № 45).
Норами абзацу 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку № 45.
Як встановлено судом раніше, відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, була надіслана до головного управління та отримана відповідачем.
Надаючи оцінку аргументам відповідача щодо нечинності довідки Головного Управління МВС України в Донецькій області № 8728 від 30.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої на ім’я позивача, судом встановлено наступне.
Листом від 28 лютого 2018 року вих. № 2900/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України на лист Пенсійного фонду України щодо можливості використання довідок про розмір грошового забезпечення, поданих органам Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 (надалі – Постанова № 103) повідомило, що вищезазначені довідки містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, що відповідало законодавству, згідно з яким здійснювалась їх підготовка. Окрім того, у листі зазначено, що на виконання пункту 3 Постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. На підставі зазначеного, Міністерство внутрішніх справ України зробило висновок про неможливість проведення перерахунку пенсії на виконання вимог Постанови № 103 з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року та повідомило, що нові довідки будуть містити розмір премії за січень 2016 року.
Суд зауважує, що зі змісту зазначеного листа Міністерства внутрішніх справ України не вбачається, що довідку, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії було відкликано, оскільки зазначеним листом фактично повідомлено про зміну розміру премії за січень 2016 року на підставі Постанови № 103 та необхідність отримання нових довідок, які будуть підставами для нового перерахунку.
Окрім того, суд зазначає, що бездіяльність відповідача щодо здійснення позивачу перерахунку його пенсії виникла у 2017 році (після надходження до головного управління довідки Головного Управління МВС України в Донецькій області № 8728 від 30.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії), що виключає можливість застосувати до спірних правовідносин вищевказаний лист Міністерства внутрішніх справ України та на його підставі відмовляти позивачу у праві на перерахунок його пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року.
Отже, при прийнятті рішення суд також не бере до уваги посилання відповідача на норми Постанови № 103, оскільки відповідна постанова була прийнята 21 лютого 2018 року, тобто – після виникнення спірних правовідносин.
Таким чином, суд доходить висновку, що під час отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивачеві з урахуванням грошового забезпечення поліцейських було дотримано вимоги Порядку № 45. Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів, що на час виникнення спірних правовідносин довідка Головного Управління МВС України в Донецькій області № 8728 від 30.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана на ім’я позивача була нечинною, що виключає можливість іншого застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі Верховного Суду (постанова від 15 лютого 2018 року № 820/6514/17) та спростовує аргументи відповідача.
Відповідно до вимог статті 10 Закону № 2262-ХІІ, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Відповідно до вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Оскільки постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що норами частини третьою статті 51 зазначеного Закону (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як встановлено судом під час розгляду справи, перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини органу Пенсійного фонду, на який покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262.
Зазначена позиція суду відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у його рішенні за наслідками розгляду зразкової справи № 820/6514/17.
Аналогічні правові висновки викладені в рішеннях Верховного Суду від 21 лютого 2018 року справа №149/2631/17 адміністративне провадження №К/9901/777/17, від 20 лютого 2018 року справа №669/512/17 адміністративне провадження №К/9901/1158/17, від 21 лютого 2018 року справа №711/6960/17 адміністративне провадження №К/9901/828/17, від 21 лютого 2018 року справа №137/1254/17 адміністративне провадження №К/9901/86/17, від 20 лютого 2018 року справа №711/6823/17 адміністративне провадження №К/9901/831/17.
Суд звертає увагу відповідача на те, що в силу вимог частини п'ятої статті 13 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Згідно з нормами частини шостої зазначеної статті висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Суд також критично ставиться до позиції відповідача, викладеній у відзиві на позовну заяву, що відсутність коштів Державного бюджету на фінансування перерахунку пенсії за Постановою № 988, є законною підставою для не здійснення перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.
Суд зауважує, що зазначені доводи відповідача суперечать практиці Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні в справі «Кечко проти України», згідно з якою реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань. Окрім того, згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18.10.2005 року відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов'язання.
Перша і найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що буд-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливо тільки «на умовах передбачених законом» і повинно переслідувати легітимну мету.
Понадто, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.
Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для проведення такого перерахунку, суд доходить висновку, що вимога позивача щодо зобов’язання головного управління здійснити перерахунок пенсії та її виплату з 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з урахуванням грошового забезпечення поліцейських є обґрунтованою, а позов такий, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з вимогами статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.
Нормами статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів – у межах суми стягнення за один місяць.
Щодо обов’язку суду вирішити питання про негайне виконання судового рішення у передбачених законом випадках також вказано у постанові пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі». Так, в абзаці 10 пункту 9 зазначеної постанови Пленуму зазначено: «У мотивувальній частині рішення суд також повинен викласти висновки щодо розподілу судових витрат та підстави звернення рішення до негайного виконання у випадках, передбачених законодавством.»
Таким чином, рішення суду щодо зобов’язання відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області з урахуванням грошового забезпечення поліцейських підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до вимого частини другої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно наявних матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до адміністративного суду було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. згідно платіжного доручення № Р24А389507430А41467 від 19.03.2018 року /арк. справи 4/.
Нормами частини першої статті 139 КАС встановлено, що при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 30.06.2017 року № 8728 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84116, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) перерахунок та виплатити різницю пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 30.06.2017 року № 8728 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Звернути рішення до негайного виконання в частині зобов’язання головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84116, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) різницю пенсії з 01 січня 2016 року – у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84116, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 18 квітня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Толстолуцька М.М.