
Справа № 161/5108/18
Провадження № 2-а/161/295/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого – судді Черняка В.В.
з участю секретаря судового засідання – Новаковської В.В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання незаконною і скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання незаконною і скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 65/03-20-14-05 від 26.03.2018 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної ГУ ДФС у Волинській області фактичної перевірки ТзОВ «Гастроном № 27 ЛТД» складено Акт № 001277 від 15.03.2018 року (зареєстрований в журналі реєстрації актів перевірок ГУ ДФС у Волинській області 16.03.2018 року за № 4027/03-20-14/13358996) відповідно до якого встановлено порушення п.п.2.2, 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року за № 637 та п.11 розділу 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 29.12.2017 року за № 148.
15.03.2018 року посадовою особою ГУ ДФС у Волинській області складено протокол про адміністративне правопорушення № 000065.
Відповідно до вказаного протоколу директор ТзОВ «Гастроном № 27 ЛТД» ОСОБА_3 згідно акту перевірки № 001277 від 15.03.2018 року вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 163-15 КУпАП, а саме, порушення п.п.2.2, 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року за № 637 та п.11 розділу 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 29.12.2017 року за № 148.
26.03.2018 року заступником начальника Головного управління ДФС у Волинській області ОСОБА_4 на підставі розглянутого протоколу № 000065 від 15.03.2018 року та Акту фактичної перевірки від 15.03.2018 року № 4027/03-20-14/13358996 винесено постанову № 65/03-20-14-05, якою притягнуто ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
З вказаною постановою не погоджується та вважає, такою що прийнята з порушенням норм матеріального права, а відтак, підлягає скасуванню. Вказує, що згідно наведеної в Акті інформації встановлено, що порушення було виявлено 15.03.2018 року, а здійснено 19.07.2017 року та припинено 20.07.2017 року шляхом оприбуткування виручки, тобто, більше 9 місяців назад, таким чином, враховуючи, що на момент розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягало закриттю.
Крім того, несвоєчасність оприбуткування готівкових коштів відбулося у зв’язку з поломкою касового апарата, про що свідчать пояснення та відповідь виробничого кооперативу «Електронік».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В судовому засіданні встановлено, що 15.03.2018 року посадовою особою ГУ ДФС у Волинській області складено протокол про адміністративне правопорушення № 000065.
Відповідно до вказаного протоколу директор ТзОВ «Гастроном № 27» ОСОБА_3 згідно акту перевірки № 001277 від 15.03.2018 року вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 163-15 КУпАП, зокрема, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій від 05.04.2017 року № 0318013908р/8 та в касі підприємства – готівкові кошти отримані протягом дня 19.07.2017 року оприбутковані 20.07.2017 року на підставі фіскального чеку Z №1431 від 20.07.2017 року на загальну суму 3 192, 75 грн. В КОРО здійснено запис про проведення перевірки в розділі 4 (облік ремонтів) в якому відсутній запис про ремонт на 19-20.07.2017 року. Встановлено не щоденне роздрукування фіскального звітного чека за 19.07.2017 року, чим порушено п.п.2.2, 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року за № 637 та п.11 розділу 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 29.12.2017 року за № 148
(а.с.9).
26.03.2018 року заступником начальника Головного управління ДФС у Волинській області ОСОБА_4 на підставі розглянутого протоколу № 000065 від 15.03.2018 року та Акту фактичної перевірки від 15.03.2018 року № 4027/03-20-14/13358996 винесено постанову № 65/03-20-14-05, якою притягнуто ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за порушення ч. 1ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.8).
Частиною 1 статті 163-15 КУпАП встановлено, що порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу - підприємця, посадових осіб юридичної особи від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 38 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП підвідомчі суду (судді). Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій ст. 38 КУпАП (адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення).
Судом встановлено, що ОСОБА_3, як посадову особу (директора) ТзОВ «Гастроном № 27 ЛТД» притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1700 грн. на підставі ч. 1ст. 163-15 КУпАП за порушення п.п.2.2, 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 року за № 637 та п.11 розділу 2 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 29.12.2017 року за № 148.
Підставою винесення постанови є протокол № 000065 про адміністративне правопорушення від 15.03.2018 року, складений на підставі акту перевірки від 15.03.2018 року. З постанови про адміністративне правопорушення не вбачається, коли саме було вчинене правопорушення позивачем, проте підставою для її винесення зазначено Акт перевірки від 15.03.2018 року.
Як вбачається з Акту перевірки, порушення було здійснено 19-20.07.2017 року.
Враховуючи вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні щодо порядку проведення готівкових розрахунків за товари, яке утворює склад проступку за ч. 1 ст. 163-15 КУпАП, не може супроводжуватись перебуванням у незаконному стані і, відповідно, мати триваючий характер.
З наведеного слідує, що проступок з формальним складом за ч. 1 ст. 163-15 КУпАП є закінченим з моменту здійснення. Відтак, дії, що ставляться за вину позивачу, не можуть визначати проступок триваючим, бо не викликають перебування у протиправному стані.
Зазначені порушення за своєю природою не є триваючими, тобто в даному випадку строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП, має обраховуватися з для вчинення таких правопорушень.
З огляду на викладене, відповідачем при накладенні на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу було порушено встановлений двомісячних строк для притягнення до відповідальності, оскільки оскаржувана постанова винесена 26.03.2018 року.
Представником відповідача в судовому засіданні відповідними доказами не спростовано доводів позивача щодо порушення передбаченого чинним законодавством порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення стосовно нього, порушення його прав, а тому прийнята суб'єктом владних повноважень за наслідками такого розгляду справи постанова про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності, підлягає скасуванню.
Таким чином, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_3 підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 241-246, 255, 286 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 65/03-20-14-05 від 26.03.2018 року, винесену заступником начальника Головного управління ДФС у Волинській області ОСОБА_4, стосовно ОСОБА_3 за ст.163-15 ч.1 КУпАП України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Луцького міськрайонного суду Черняк В.В.