
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/3180/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "09" січня 2018 р. (судове рішення ухвалене суддею Семенюком М.М. в м.Житомир, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов"язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 нової довідки про розмір грошового забезпечення за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії, протиправною;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку відносно ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
- посадовий оклад 2500,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції 2000,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн.;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 3150,00 грн.;
- премія (40%) 3780,00 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаюсь на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить задовольнити позов в повному обсязі.
На підтвердження доводів апеляційної скарги вказує, що суд першої інстанції повинен був застосувати постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, якою передбачено встановлення надбавок.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 з 31.05.2014 був звільнений з органів внутрішніх справ і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
01.01.2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України, які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено грошове забезпечення поліцейським.
Ліквідаційною комісією УМВС в Житомирській області було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку № 85/1626 від 26.04.2017 (а.с. 22-25) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, в якій зазначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1800 грн., премія (2,73%) - 171,99 грн.
В жовтні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.29-30) про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та премії в розмірі 40%.
На думку позивача, відповідачем протиправно не було включено до вказаної довідки надбавку за виконання особливо важливих завдань (50%) та премію в розмірі 40%.
Листом від 14.11.2017 № Б-150/48-2017 (а.с.31-32), відповідач повідомив позивача, що довідка № 85/1626 від 26.04.2017 (а.с. 22-25) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідає вимогам чинного законодавства і заміні не підлягає.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як зазначено в п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Види надбавок, які мають постійний характер, перелічені в п.5 вказаної постанови, їх перелік є вичерпним і не містить таких надбавок як надбавка за виконання особливо важливих завдань (за особливі умови несення служби) та надбавка за оперативно-розшукову роботу і аналітичну діяльність.
Отже, постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 не передбачено виплату надбавок за виконання важливих завдань та за оперативно-розшукову роботу і аналітичну діяльність.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, колегія суддів не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,73% замість 40%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до додатку до листа Національної поліції України від 19.04.2017 №4060/03/48-2017 "Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських (а.с.54-57), середній розмір премії, що фактично виплачена в грудні 2017 року старшому інспектору управління, відділу (відділення) поліції, до якої, згідно наказу МВС України від 17.02.2017 № 138 прирівнюється посада помічника начальника районного відділу-оперативного чергового чергової частини штабу Житомирського районного відділу, з якої був звільнений позивач, складає 2,73%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,73% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 40%, як отримував позивач, немає.
Вказані висновки суду першої інстанції відповідають висновкам Верховного Суду, викладених у рішенні від 12.03.2018 року ухваленому зразковій справі № 802/2196/17-а за позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»" до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "09" січня 2018 р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "16" квітня 2018 р.